Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui


zrcadla a fengu shui2

Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování zrcadel. Zrcadlo dokáže významným způsobem proměnit charakter obytného prostoru a při vhodném umístění zlepší působící energii, která povede ke štěstí a hojnosti. Nejde však jen o estetický, ale také funkční bytový doplněk. Sami se zamyslete nad tím, kolikrát za den nahlédnete do zrcadla, ať už v koupelně, nebo v chodbě při odchodu z domácnosti. Jistě dojdete k poměrně vysokému číslu. O to je volba vhodného typu a umístění zrcadla důležitější.

Jaký je význam zrcadel v učení Feng Shui

Pro mistry Feng Shui a designéry, kteří se jeho principy inspirují, je zrcadlo mocným nástroje. Dle tradičního pojetí mají zrcadla schopnost odrážet zlo a při správném použití posilovat pozitivní energii. Se zrcadly je však potřeba pracovat opatrně, protože se mohou projevit i jejich negativní vlastnosti. Při umístění v ložnici poblíž postele může způsobovat problémy s usínáním, při instalaci poblíž pracovního stolu pak vede ke zhoršení koncentrace.

V učební Feng Shui jsou zrcadla považovaná za symbol hojnosti. Někteří věří, že předměty, které se v zrcadle odráží, mohou podporovat jejich množení a rozšiřování. Proto se zrcadlící prvky v Číně umísťují na šperkovnice, pokladnice, skříně s cennostmi a další prostory pro ukládání vzácných předmětů. Zrcadla navíc slouží jako urychlovače energie, kterou společně se světlem odráží. Se zrcadly se ve Feng Shui pracuje také v případě, že je potřeba energii vhodně směřovat do konkrétní části interiérového prostoru.

Zrcadlo a Feng Shui: vhodné umístění do jednotlivých místností

Když už znáte symboliku a význam zrcadel ve Feng Shui, je na čase přistoupit k praxi. V každém prostoru hraje zrcadlo odlišnou roli, a tak vyžaduje specifický přístup při umísťování. Pojďme se proto zaměřit na vhodnost umístění zrcadel v jednotlivých místnostech.

Chodba

Na chodbách se zrcadla z praktického hlediska umísťují velmi často. Svůj význam však mají i z hlediska proudění energií. Aby mohla energie ze dveří volně pronikat dál do prostoru, mělo by být zrcadlo umístěno kolmo ke vchodovým dveří. Naopak nevhodné je jeho umístění naproti dveřím, kde způsobí odrážení vstupujícího čchi.

Koupelna

V prostorách koupelen se v naprosté většině případů umísťuje zrcadlo nad umyvadlo. To je v souladu s pravidly Feng Shui, důležitý je však i výběr typu zrcadla a jeho vycentrování. Při pohledu do zrcadla byste měli v odraze vidět celou svou hlavu.

Pokud je „useknutá“, umístěte zrcadlo o něco výš. Zrcadla v koupelně by také neměla dělit obraz na více částí. Dobrá jsou velká celistvá zrcadla, naopak nevhodná vícedílná či lomená zrcadla s předěly. Při návrhu koupelny si také dejte pozor na to, aby se v obraze zrcadla neodrážela toaleta.

Čtěte také: Zrcadlo do koupelny? Obrovské a přes celou zeď!

Ložnice

Protože mohou zrcadla narušit kvalitu spánku, je třeba je v ložnicích umísťovat pečlivě a obezřetně. Platí základní pravidlo, že v zrcadle by se nikdy neměla odrážet postel. Při pohledu do zrcadla z postele nesmíte vidět v odrazu svou siluetu, spánek by mohl být nekvalitní. Mistři učení navíc věří, že odraz postele představuje pozvání třetí osoby do lůžka, a podporuje tak nevěru.

Obecně však platí, že dle pravidel Feng Shui byste měli z postele vidět na dveře. Pokud na ně nevidíte, můžete si pomoci právě zrcadly. Umístěte je na některou ze stěn tak, aby se neodrážela postel, ale abyste v odrazu viděl právě dveře.

Příklad nevhodného umístění zrcadla v ložnici

Kuchyně

Do kuchyní se zrcadla příliš nehodí. Na šíření energií zde nemají velký vliv, z praktického hlediska jsou nevhodné. Lesklý povrch zrcadla by se mohl snadno umazat. Špinavé zrcadlo pak k proudění čchi moc nepomůže. Kde však mají zrcadla svůj význam, jsou jídelny. Mnozí věří, že umístění zrcadlících ploch v jídelně vede k násobné podpoře hojnosti rodiny. Zrcadlo by mělo být umístěné tak, aby se v něm odrážel stůl a pokrmy na něm. Naopak je potřeba dbát na to, aby v odrazu nebyla vidět kuchyň.

Vidíte, že zrcadla mají i ve Feng Shui velký význam. Hodí se do chodeb, koupelen, jídelen i ložnic, je však důležité s nimi nakládat opatrně. Vhodným umístěním podpoříte štěstí i hojnost rodiny a zlepšíte šíření energií. Na špatném místě však mohou zrcadla působit negativně.

Přečtěte si další články na téma Feng Shui:

publikováno: 18. 1. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.