Umyvadlo na zahradu či do dílny: Jak postupovat při výběru a instalaci


Umyvadlo zahrada

Přístup k vodě na zahradě či v dílně přináší řadu výhod. Venkovní zdroj vody využijeme k zalévání zahrady, stejně tak k umývání špinavých předmětů nebo rukou. V garáži či dílně pak připojení k vodovodu využijeme například pro mytí automobilu. Při práci se obvykle ušpiníme a není nic horšího, než hlínu a jiné nečistoty přenášet do domu. Díky venkovnímu umyvadlu zůstane bláto tam kde má, totéž platí pro domácí dílny či garáže. Jak při výběru a montáži takového umyvadla postupovat a na co nezapomenout?

Venkovní kohouty na vodu

Pokud je u vašeho domu voda vyvedena na některou z vnějších zdí, máte vyhráno. V opačném případě ji budete muset napojit ze stávajícího vodovodu, což se neobejde bez sekání a vybudování spojky do potrubí. Při rozšiřování rozvodů vody budete muset povolat na pomoc instalatéra.

Jakmile bude vodovodní potrubí vyvedené na potřebné místo, opatřete jej venkovním kohoutem. Na trhu jsou k sehnání různé druhy, od obyčejných kovových přes mosazné po nerezové. Venkovní kohouty na vodu se liší způsobem ovládání, existují typy s jednoduchým kohoutkem, tlačítkem nebo otočným kolečkem.

Používejte mrazuvzdornou armaturu

Doporučujeme pořizovat kvalitní mrazuvzdorné kohouty, které vydrží bez poškození i silné mrazy. Nejlepším řešením je nákup venkovní mrazuvzdorné armatury, která zajišťuje celoroční ochranu před vodou a mrazem. Armatury jsou vybaveny systémem automatického vypouštění po každém použití. Pokud byste náhodou před začátkem zimy zapomněli vypnout přívod vody, potrubí ani kohout se díky ochraně nezničí.

Máte v plánu používat venkovní umyvadlo především pro mytí rukou, předmětů či potravin? I přesto si pořiďte venkovní kohout, na který jde našroubovat nástavec pro připojení na hadici. Usnadníte si tím spoustu práce při zalévání zahrady, napouštění bazénu či mytí auta.

Zajistěte funkční systém odvodnění

Umyvadlo

Pokud nechcete mít pod venkovním umyvadlem louže, musíte se postarat o funkční systém odvodnění. Umyvadla na zahradě se zpravidla neopatřují klasickými sifony, pouze se napojují na systém kanalizace. Podlahovou vpust, která bude ústit do kanalizace, zbudujte přímo pod umyvadlem. Musí být přímo určena pro venkovní použití, v opačném případě hrozí riziko poškození během zimních měsíců. Venkovní podlahové vpusti se suchou zápachovou uzávěrou, které vyrábí společnost Alcaplast, jsou vhodné po použití i v místech, kde teplota běžně klesá pod bod mrazu. Voda totiž v kanálku neulpívá, a tak nehrozí poškození vlivem zmrzlé vody. Alternativním řešením jsou pak venkovní systémy odvodnění – žlaby a drenáže, které jsou rovněž odolné vůči náročným vlivům počasí.

Venkovní umyvadlo musí být pevné a odolné

Systém přívodu vody a odtoku už máme vyřešený, můžeme se tak pustit do samotného výběru venkovního umyvadla. Kritéria při výběru umyvadla na zahradu, do garáže či dílny se přitom diametrálně liší od výběru umyvadla do interiéru. V tomto případě je nejdůležitější pevnost a odolnost. Klasická keramická sanitární technika tak v exteriéru obvykle nemá využití.

Místo toho se používají bytelná plechová umyvadla, která jsou lehká, snadno se s nimi manipuluje a jsou cenově dostupná. Alternativou jsou plastová umyvadla, která ale nejsou zdaleka tak odolná. Při výběru konkrétního typu zvažte také jeho tvar, rozměry, způsob montáže, systém odtoku a odolnost vůči nepříznivým vlivům počasí.

Designové venkovní umyvadlo – estetický zahradní doplněk

Pokud vám jde kromě praktického využití umyvadla také o jeho vzhled, porozhlédněte se po designových kouscích. Na trhu jsou různé typy designových venkovních umyvadel. Oblíbené jsou například retro kovové s patinou. Stále vyhledávanější jsou venkovní umyvadla z kamene, která vypadají luxusně, jsou pevná a vynikají dlouholetou životností. Kámen se na zahradu i dvůr skvěle hodí a dotváří celkovou přírodní atmosféru. Ráz zahrady nijak nenarušuje. U takových produktů ale musíte počítat s vyššími pořizovacími náklady.

Umyvadlo do dílny nebo garáže

Doposud jsme se věnovali venkovním umyvadlům. Jak je to ale s umyvadly do dílen a garáží? Jejich instalace bývá zpravidla snazší, protože v těchto místech bývá vývod vodovodního potrubí zaveden. V opačném případě je třeba opět povolat instalatéra a systém potrubí rozšířit. Pro umyvadla do dílny a garáží se odvod řeší použitím klasických sifonů, takže musí být k dispozici i vývod na odpad.

Umyvadlo v dílně

I když se v dílnách a garážích klasická malá keramická umyvadla běžné objevují, doporučujeme pořízení kovového či plechového. Je odolnější a vydrží i pád nářadí. Pokud by vám do keramického umyvadla v dílně spadlo kladivo, můžete pořizovat nové. U kovových umyvadel riziko poškození nehrozí. 

Umyvadlo na zahradě, v dílně i garáži vám usnadní spoustu starostí a výrazně zvýší komfort. Venkovní umyvadla se stala běžnou součástí zahrad a jsou skvělou pomůckou nejen při práci, ale i při letním posezení či grilování. Zdroj vody máte doslova na dosah ruky a nemusíte s každou skleničkou utíkat do domu. Pořízení venkovního či pracovního umyvadla tak můžeme jedině doporučit, dejte si však pozor při realizaci, nepodceňte systém odvodnění a použijte mrazuvzdornou armaturu.

publikováno: 20. 7. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.