Urbanismus - kvalitnější život v lepším prostředí


fotolia_17983321_xs_1600x900ms

Moderní města se bez důkladného, pečlivého a hlavně odborného územního plánování neobejdou. Urbanismus se stal z okrajové vědy důležitou disciplínou – vesnice, města, satelitní městečka nebo jen sídliště je potřeba navrhnout jako funkční útvary s vyváženou strukturou. Zkrátka tak, aby lidem nic nechybělo a základní potřeby byly dostupné. Opomíjet se nesmí ani sociální vybavenost – zkrátka vše, co potřebujeme k životu.

 

Harmonické uspořádání území poznáme jednoduše – ani si jej nevšimneme. Vše je tak, jak má být, a nic nepřekáží. Není to však jen o našem pohodlí a komfortu, ohled je potřeba brát i na životní a sociální prostředí nebo kulturní dědictví.

Co je urbanismus?

Jedná se o disciplínu, která má za cíl navrhovat vyvážené celky pro život – města a vesnice. Jelikož s těmi stávajícími už nic moc nenadělá, je potřeba je vylepšit alespoň v rámci možností.

Za dva hlavní prvky jsou považovány města a vesnice, která se od sebe liší v mnoha ohledech. Zatímco na vesnici je typická nízkopodlažní zástavba s řídkou sítí ulic a jedním centrem, ve městech je zástavba mnohem hustší a koncentrovanější. Co dále odlišuje život na vesnicích a ve městech, to jsou povolání – zatímco v prvním případě převládá zaměstnání v zemědělství, ve druhém jsou to služby.

Osobnosti urbanismu

Základy položil v roce 1925 LeCorbusier, který volal po jednoduchosti – přímých ulicích a maximálnífotolia_43909576_xs_1600x900ms zeleni všude kolem. Domy stavěl na pilířích, proto se plocha pod nimi dala dále využít, stejně tak se nebál zeleně na střeše. Přál si, aby z každého bytu byla zeleň na dosah.

Další významnou osobností je Brazilec Jaime Lerner. Nejdříve docílil čistého město díky třídění odpadu založeném na odměnách, později se pustil i do náročnějšího úkolu – regulace výstavby a udržení historického centra města. Stejně jako LeCorbusier bazíroval na veřejné zeleni.

Baťův Zlín

Nejzářivější ukázkou prvotřídního urbanismu v našich končinách je Zlín. Na svědomí jej má František Lydie Gahura, který byl jmenován městským architektem a z jeho dílny pochází například projekt městského centra. Významnou koncepcí byla regulace „obcí velkého Zlína," podle níž se stavělo dvě desetiletí.

fotolia_48535185_xs_1600x900ms 

Urbanistické trendy

Za město budoucnosti je považováno takové, které je dokonale vyvážené, co se týká dopravy, bydlení, práce, ale také zábavy a volného času. Jsou v něm zajištěny nejlepší životní podmínky pro obyvatele. Je potřeba najít rovnováhu mezi moderním životem a tradicí v podobě zachování historických památek a hodnot.

Společnost se neustále vyvíjí a s ní i její potřeby a požadavky. Urbanismus jakožto hlavní nástroj pro koordinaci rozvoje a růstu měst tak má nezastupitelnou roli. A zdá se, že její důležitost stále roste.

publikováno: 10. 12. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.