PR článek

Úroky u hypoték se blíží k 3% hranici. Kam až budou sazby růst?


úrokové sazby hypotéky

Hypotéky zdražují, po čtyřech letech se sazby opět dostávají nad 3% hranici. Zvyšují úroky všechny banky? Jaký bude vývoj sazeb do budoucna? Lze očekávat konečně stagnaci, nebo dokonce i mírný pokles?

Sazby letí nahoru napříč všemi bankami, v říjnu to započala Sberbank a v listopadu pokračovaly Česká spořitelna, Equa bank, Fio banka, Hypoteční banka, Komerční banka, mBank, MONETA Money Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a Wüstenrot. V prosinci se pak k ostatním přidala i Air Bank.

I přestože kroky dělají banky stejné, stále si konkurují, proto se vyplatí porovnat aktuální nabídku na trhu a využít online kalkulaček pro získání toho nejvýhodnějšího úvěru. Například hypoteční kalkulačka spočítá nejen výši splátek, ale zároveň poradí s dobou splatnosti a s LTV, tedy s poměrem mezi hypotékou a zástavní hodnotou nemovitosti. I tento parametr totiž prošel za poslední dva roky výrazným omezením.

 

Jak se měnila průměrná úroková sazba hypoték v průběhu roku?

Měsíc

Úroková sazba

Leden 2018

2,28 %

Únor 2018

2,36 %

Březen 2018

2,46 %

Duben 2018

2,51 %

Květen 2018

2,51 %

Červen 2018

2,49 %

Červenec 2018

2,50 %

Srpen 2018

2,53 %

Září 2018

2,57 %

Říjen 2018

2,66 %

Zdroj: Hypoindex.cz

Úroková sazba nad 2 % je standardem po celý rok, doby, kdy úroky padly i pod tuto magickou hranici jsou dávno pryč. Rekordně nízké sazby jsme si mohli užívat v období od března 2016 do března 2017, kdy nejnižší úrok činil až 1,77 %. Bohužel ale hypotéky zdražují a po čtyřech letech se tak úrokové sazby navrací k 3% hranici.

Úrokové sazby se na konci letošního roku zvyšovaly především u hypoték do 80 % LTV. Hypoteční půjčka ale není jednoduchým bankovním produktem, v rámci jejího vývoje je zapotřebí rozlišovat nabídkové ceny od realizačních cen. I proto hodnota indexu GOFI vzrostla na 2,67 % už v září, zatímco úrok podle Hypoindexu činil 2,66 % až v říjnu. Co to znamená? Index nabídkových sazeb reaguje na realizační ceny až se zpožděním, ovšem to nemění nic na tom, že hypotéky prostě zdražují.

Jaký bude vývoj hypotečních sazeb do budoucna?

Mnozí se ptají, zda budou sazby růst i následující měsíce a roky nebo zda se dočkáme nějaké stagnace či dokonce mírného poklesu. O vývoj hypotečních sazeb rozhodne především Česká národní banka a její měnová politika.

Centrální banka plánuje ještě další zvyšování základních sazeb, které spolu se zpřísňováním podmínek nárůst úroků odstartovaly, což by zapříčinilo další zdražení hypoték. O tom, kam až úroky mohou růst, lze ale nyní zatím jen spekulovat. Na druhou stranu začátkem nového roku není předpoklad, že by sazby raketově stouply. Měsíce leden a únor jsou v hypotečním světě většinou slabší.

publikováno: 20. 12. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.