Úspěšná renovace parket závisí na správném posouzení stavu podlahy


Úspěšná renovace parket závisí na správném posouzení stavu podlahy

Parkety dominovaly oboru podlah spíše v době minulé, nicméně ani v té dnešní neuchází pozornosti majitelů bytů a domů. A to nejvíce v případě, kdy je potřebná renovace parket, která je zbaví léty nastřádaných nečistot, opotřebovaného vzhledu i případných nerovností a dalších poškození. Jak se renovace parket nejčastěji provádí?

Parkety jsou plně dřevěnou podlahou, s čímž souvisí i její dobré a pro uživatele pozitivní vlastnosti. K nim se řadí právě i možnost renovace parket, díky které lze tuto podlahu udržet v požadující kvalitě a kondici, a neměnit tak její hodnotu. Realizace renovace parket samozřejmě souvisí s mírou a povahou poškození, někdy je potřeba přejít až k rozebrání a opětovnému položení.

Renovace parket zbroušením

Pokud se na podlaze nachází jen vrstva špíny, starých nátěrů, škrábance či nějaké menší nerovnosti, pak je možné přistoupit k řešení v podobě zbroušení parket a nanesení nové vrstvy laku, případně vosku. U této renovace parket je předpoklad využití speciálního stroje (velké pásové brusky), který je schopen vznikající odpad a prach rovnou vysávat. Broušení je prováděno v několika stupních, od nejhrubšího k nejjemnějšímu v závěrečné fázi. Oproti minulé době je renovace parket zbroušením snadná, nevytváří nadměrný nepořádek.

Obvykle se tímto postupem ubere parketám zhruba 1 mm dřeva. Renovace parket je zakončena nanesením vrstvy laku, nebo olejového vosku – výběr vždy záleží na preferencích majitele. Někteří se do celkové renovace parket zbroušením pouští sami, pro tyto případy je možné si brusku zapůjčit, povětšinou ne tak výkonnou, jakou disponují odborné firmy. Renovace parket svépomocí tak není nemožná, ale přinese více starostí a bude vyžadovat více času.

Cena broušení parket (bez nalakování či voskování a dalších položek) začíná u specializovaných firem na zhruba 150 Kč/m2.

Renovace parket kompletní výměnou

Je-li podlaha poškozena natolik, že renovace zbroušením by problémy, s nimiž se potýká, nevyřešila, přistupuje se k rozebrání a novému položení. Typickým příkladem takové situace jsou parkety, co vržou, propadají se a na celé podlaze se nachází velké nerovnosti. Renovace parket tímto způsobem je tedy vhodná pro případy, kdy parkety netrápí pouze vady vzhledu, ale především omezení bezproblémové funkčnosti. Celá podlaha se tedy rozebere, jednotlivé parkety se očistí od zbytků lepidla (asfaltu) a na řádně upravený podklad se znovu usadí. Je jasné, že tento postup zabere spoustu času a mnohdy též spoustu peněz.

„Pozornosti by neměla ujít zčernalá místa, která mohou signalizovat nevratné poškození parket.“

Kdy se renovace parket nevyplatí?

Pokud odborník usoudí, že renovace parket kompletní výměnou je kvůli stavu podlahy jediným řešením, nechte si nejprve vypracovat podrobný rozpočet. Jednoduše tak zjistíte, zda se renovace parket vyplatí, nebo je na čase poohlédnout se po jiných možnostech – pořízení nové podlahy.

Renovace parket pomáhá udržet tuto oblíbenou dřevěnou podlahu v dobré kondici desítky let. Běžně se provádí jednou za přibližně 20 let, podlaha, která je nadměrně zatěžována pak může vyžadovat renovaci i jednou za 5 až 7 let. Renovace parket se nemusíte obávat, stačí zvolit vhodný postup a podlaha bude vypadat opět jako nová – někdy si vystačíte pouze s výměnou několika kusů parket, co už dosloužily, a nebudete tak muset přemýšlet nad tím, zda přistoupit ke zbroušení či novému položení.  

 

 

publikováno: 26. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.