Vteřinové lepidlo nemusíte používat pouze k lepení. Má i spoustu jiných využití
Vteřinové lepidlo si kupujeme, jakmile potřebujeme něco slepit. Může se jednat o botu, na níž se nám začíná vytvářet „žralok”, nebo o ulomené ucho keramického hrnce. Teď se dozvíte, jak využít zbytek vteřinového lepidla, který byste jinak stejně vyhodili.
Ochrání vaše prsty
Chystáte se kutit a víte, že si nejspíše pořežete prsty na rukách, protože jste si někde zapomněli rukavice s ochranou proti pořezání? Žádný problém. Nakapejte si na prsty vteřinové lepidlo tak, aby vám jeho vrstva pokrývala celý koneček. Vteřinové lepidlo na prstě vám neublíží a navíc funguje jako ochrana proti poškozením kůže, které byste si způsobili. Nešikovné maso již nemusí pryč a vy nepocítíte žádnou bolest.
Opraví rukojeti všeho možného
Násada od koštěte, kladivo nebo šroubovák. Pokud tyto předměty vlastníte již delší dobu a nechcete je vyhazovat, dokud ještě fungují, je nevyhnutelné, aby se vám rukojeť či již zmiňovaná násada začala odchlipovat, až nakonec odpadne úplně. Přestože zde vteřinové lepidlo využijete k lepení, nejspíše vás nenapadlo nakapat pár kapek do díry (čím více, tím lépe), a rukojeť tímto způsobem připevnit natrvalo.
Akrylátová vana – jak ji správně udržovat a případně opravit?
Jak opravit protékající záchod?
Jak levně opravit akrylátovou vanu
Přípravky na odstranění lepidla z textilu, dlažby a dalších povrchů
Podrží vám prkno, pokud jste kutil samotář
Nespočet návodů, které se dodávají například s nábytkem, který si musíte složit, udává minimální počet lidí, kteří jsou potřeba ke zkonstruování, a to většinou dva. Většinou to zvládnete i vy sami, ale v některých případech by se pomoc hodila. Použijte trochu vteřinového lepidla. Pokud byste celý nábytek slepili tímto výrobkem, zřejmě by se nábytek za chvíli rozpadl, ale vy to využijete pouze jako pomocníka a díly k sobě připevníte hřeby.
Pomůže při řezné ráně, když není po ruce lékárnička
A to nejen jako ochrana konečků prstů. Stane-li se vám úraz na nevhodném místě, zejména pokud pracujete v zaprášeném prostředí, kde hrozí infekce, můžete využít vteřinové lepidlo jako tekutou náplast. Pro jistotu ale místo nezapomeňte řádně vydezinfikovat a nelijte lepidlo přímo do rány. Takové řešení však použijte opravdu jen v krajní nouzi.
Perfektně těsní
Nevíte, co si počít s něčím, co netěsní, ale zároveň vám vaše pýcha nedovoluje přivolat si specializovanou pomoc? Použijte vteřinové lepidlo. Možná budete muset vypotřebovat více tub, ale výsledek vás hodně uspokojí. Pokud je šance, že něco utěsníte svépomocí, tak právě tímto lepidlem.
Zastavuje třepení
Třepí se vám koberce či deky? Nebo něco jiného? Třepení bude pokračovat a zhorší celý stav předmětu, pokud si ho nebudete všímat. Chce to včasnou pomoc, dokud je ještě co opravovat. Na roztřepené konce aplikujte právě vteřinové lepidlo. Jakmile budou konce slepeny, třepení se zastaví, přestože mohlo začít o kus výš. Také můžete využít svou kreativitu, abyste svůj předmět vylepšili a nevypadal tak ulepeně.
První pomoc při nalomení nehtu
Zlomení nehtu, spíše jeho nalomení, působí nevzhledně a může být dokonce velmi bolestivé, zvláště pokud se nalomí větší část živé tkáně nehtu. Pokud nehet zamáčkneme zpátky na jeho místo, po chvíli bolest ustane, není-li zranění příliš vážné. Nalijte na tuto část nehtu vteřinové lepidlo a nechte zaschnout, čímž nehet opět stmelíte. Není to však vhodné vždy. Jakmile máte pocit, že se vám rána zanítila, nebo pokud pociťujete nesnesitelnou bolest, nejlepší je zajít na pohotovost. Opět platí, že takový postup není ideální – na opravu nehtů použijte raději speciální lepidla či jiné přípravky určené za tímto účelem.
Náhrada za lepicí pásku
Spíše taková zajímavost – věděli jste, že vteřinové lepidlo a lepicí páska mají téměř totožné vlastnosti? Přinejmenším jejich použitelnost je téměř stejná. Rozdíl je ve formě. Vteřiňák ale často udrží stejně co lepicí páska.
A pokud byste chtěli vědět, jak se nejlépe zbavíte přebytečného vteřinového lepidla, které vám ukáplo ruce, můžete použít šmirglpapír. Hlavně opatrně, abyste si nesedřeli kůži! Zaujali vás naše tipy? Přečtěte si i související články:
Diskuse k článku