V přírodní zahradě to jde i bez pesticidů a průmyslových hnojiv

V přírodní zahradě to jde i bez pesticidů a průmyslových hnojiv

Přírodní zahrada? Jaká jiná by měla zahrada být? Na jednu stranu zajímavý termín, na druhou zcela logický. Jednoduchá podstata takového prostoru v sobě nezahrnuje nic jiného, než vytvoření prostředí, které je pro danou lokalitu přirozené z hlediska druhů a jejich nároků. Původní rostliny nevyžadují zvláštní péči – rostou tak, jak by tomu bylo v přírodě. To znamená bez umělých hnojiv.

 

Přírodní zahrada by se měla správně obejít i bez potřeby zalévání. Největší úsilí tak místo péče věnujte naplánování výsadby a výběru druhů. Užitkové i okrasné druhy mohou být v symbióze.

Přírodní zahrada 

Pokud jste nepřišli na chuť perfektně střiženým trávníkům vysazeným v precizních liniích, je tu alternativa v podobě prostoru, kde si rostliny žijí svým životem. Tak, jak je tomu v přírodě, kde nepotřebují zbytečné zásahy zvenčí a přesto se všem druhům daří.
Malá přírodní rezervace se dá vytvořit i u vás doma. Stačí se jen podívat, které druhy rostlin jsou v dané lokalitě původní.
Ale nebojte, i tak může být pestrá a zajímavá. K tomu pomůže i jeden z vedlejších efektů. Přiláká faunu z okolí, stane se jejich oblíbeným cílem a vytvoří místo pro pozorování čilého ruchu živočišné říše.

Certifikace přírodní zahrady
Zahrada, na které jste nechali kus práce a spoustu času, může dosáhnout na zajímavou plaketu, tedy jakousi certifikaci. Je to důkaz, že nepoužíváte umělá minerální hnojiva, pesticidy, herbicidy, chemické postřiky a ani rašelinu k úpravě půdy.

Přírodní zahrada by se měla správně obejít i bez potřeby zalévání. Největší úsilí tak místo péče věnujte naplánování výsadby a výběru druhů. Užitkové i okrasné druhy mohou být v symbióze.

Co najdete v přírodní zahradě

Při výběru jednotlivých rostlin se klade důraz na původní vegetaci (to je hlavní rozdíl oproti permakulturní zahradě).

  • živé plot z divokých keřů
  • louka a prvky louky
  • ponechání divokých porostů
  • divoký koutek
  • mimořádná stanoviště (vlhká nebo suchá)
  • listnaté stromy
  • květiny a kvetoucí trvalky

Pro užitkové zahrady platí ještě navíc další podmínky. Je potřeba vybudovat místo pro kompost nebo umožnit hnízdění a obecně ubytování zvířectvu. Na pozemku se svádí dešťová voda pro pozdější využití. V přírodních zahrádkách najdete speciální místa pro bylinky a zeleninu. Zapomínat se nesmí na mulčování a využívání šetrných postupů.
Do zahrady naplánujte rozmístění plodin tak, aby se mohly pravidelně měnit a žádný druh nebyl umístěný několik let na jednom stanovišti.

Přírodní zahrada neznamená divočinu

Následkem spojení samoregulace přírody a lidských schopností a prostředků vznikne unikátní prostor. Přiblížení se přírodnímu biotopu s sebou nese zásadní úskalí, kterým je absence látek, jež jsou schopny ničit nepřátele – živočichy i choroby.

Cesta k jejich odstranění ale může vést zase k přírodním produktům a hlavně chytrému výběru rostlin. Porozumění přírodě se tak stává jedním z dílčích cílů zahrady.Cesta k jejich odstranění ale může vést zase k přírodním produktům a hlavně chytrému výběru rostlin. Porozumění přírodě se tak stává jedním z dílčích cílů zahrady.

Pěstování bez umělých hnojiv a jiných chemikálií

Zemědělství se vydalo po cestě velkých výnosů bez ohledu na okolí. Nedílnou součástí procesu je používání hnojiv a dalších chemikálií, které k tomu přispívají. Rostlinu bohatě vyživují, ničí škůdce a chrání ji před nemocemi. Mohlo by se to zdát ideální, avšak tyto látky se pak dostávají i k člověku. Zatímco na jedné straně stojí snaha o zdravý životní styl, proti ní vystupují právě tito nepřátelé.
Pesticidy ničí nejen lidské zdraví, ale také celý ekosystém. U lidí se jejich účinky neblaze projevují na nervové soustavě (zejména jde o vývoj mozku), narušují hormonální rovnováhu a byla dokonce prokázána souvislost mezi nimi a Parkinsonovou chorobou.
Výzkumy ukázaly, že škodliviny v půdě se ukládají do plodin prostřednictvím kterých se dostávají do organismu. Vlastní pěstování v přírodní zahradě tak je skvělou cestou k vlastní čisté produkci ovoce a zeleniny v bio kvalitě.

Náhrada pesticidů

Napadení škůdci a chorobami je jedním z největších úskalí přírodní zahrady. K životnímu prostředí jsou šetrnější dvě metody:

  • Lapače s feromonovými přípravky
  • Podpora přirozených predátorů

Některým problémům se dá čelit znalostí účinků látek jednotlivých rostlin, které působí jako odpuzovače. 
Místo průmyslových hnojiv pak půdě dopřejte obohacení chlévským hnojem.

Úroda možná nebude vypadat jako z katalogu, za to bude opravdu zdravá.

Zahradničení není věda a jde to i bez používání chemikálií. Jejich škodlivý vliv na zdraví už není jen domněnkou, a tak se návrat k přírodě zrychluje. Už na jaře si můžete vytvořit vlastní zdroj BIO zeleniny, ovoce i bylinek. Kromě užitku ale bude zahrádka i místem, kde budete rádi trávit volné chvilky.

Jak to chodí v přírodní zahradě

Přírodní zahrady jsou už více než 15 let vyhledávanými turistickými cíly, i když jich v České republice není zase tolik.
Najdete v nich druhově rozmanitou vegetaci, zajímavé uspořádání zahradních prvků a architektury, vodní plochu, živý plot a další.
Ani zálivka neprobíhá tradičně. Používá se zásadně dešťová voda, která se svádí z celého pozemku.
Druhová bohatost flóry jistě bude vyhovovat zvířectvu ze širokého okolí a na zahradu se budou stahovat ptáci i menší savci.
Na užitečné přírodní zahradě nezapomeňte na místo pro zeleninu, ovoce a bylinky do kuchyně.
Temnější kouty budou místem třeba pro hromadu štěrku a kameny, ať už pro dekoraci nebo pozdější využití.

Zahradničení není věda a jde to i bez používání chemikálií. Jejich škodlivý vliv na zdraví už není jen domněnkou, a tak se návrat k přírodě zrychluje. Už na jaře si můžete vytvořit vlastní zdroj BIO zeleniny, ovoce i bylinek. Kromě užitku ale bude zahrádka i místem, kde budete rádi trávit volné chvilky.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Máme to teď čerstvě podepsané. Vysvětlili nám to celkem srozumitelně, prostě v létě ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zkoušel jsem si to nahrubo spočítat a vycházelo to líp než klasickej fix. A ta dvouletá ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Elektřina, která drží krok s dobou

Kvalitní elektroinstalace se nepozná na první pohled, ale poznáte ji tehdy, když všechno funguje, jak má. V tomhle článku se mrkneme na to, proč se vyplatí mít po boku spolehlivého elektrikáře, co všechno dnes ...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Není Kyjov jako Kyjov

Když se řekne Kyjov, každému se vybaví město u Hodonína v Jihomoravském kraji známé folklorní kulturou a tradicemi. Dnes se dozvíte, že není Kyjov jako Kyjov. V České republice máme město nebo obec s názvem Kyj...

Když nechceš jen pojištění, ale parťáka na tvojí straně

Nabídek pojištění je všude plno. Ale jak poznat tu dobrou? V článku zjistíš, proč se vyplatí mít po boku někoho, kdo tomu rozumí a fakt ti pomůže – ne prodá jen další papír. A taky ti ukážeme, kdo to dělá pocti...

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Rozkvetla vám levandule? Připravte si domácí sirup, který voní létem

Levandule je královna letních zahrad. Vypadá krásně, voní omamně a navíc se dá skvěle využít v kuchyni. Pokud ji máte plný záhon, nastal ideální čas na domácí levandulový sirup. Příprava je jednoduchá, výsledek...