V přírodní zahradě to jde i bez pesticidů a průmyslových hnojiv


Přírodní zahrada

Přírodní zahrada? Jaká jiná by měla zahrada být? Na jednu stranu zajímavý termín, na druhou zcela logický. Jednoduchá podstata takového prostoru v sobě nezahrnuje nic jiného, než vytvoření prostředí, které je pro danou lokalitu přirozené z hlediska druhů a jejich nároků. Původní rostliny nevyžadují zvláštní péči – rostou tak, jak by tomu bylo v přírodě. To znamená bez umělých hnojiv.

 

Přírodní zahrada by se měla správně obejít i bez potřeby zalévání. Největší úsilí tak místo péče věnujte naplánování výsadby a výběru druhů. Užitkové i okrasné druhy mohou být v symbióze.

Přírodní zahrada 

Pokud jste nepřišli na chuť perfektně střiženým trávníkům vysazeným v precizních liniích, je tu alternativa v podobě prostoru, kde si rostliny žijí svým životem. Tak, jak je tomu v přírodě, kde nepotřebují zbytečné zásahy zvenčí a přesto se všem druhům daří.
Malá přírodní rezervace se dá vytvořit i u vás doma. Stačí se jen podívat, které druhy rostlin jsou v dané lokalitě původní.
Ale nebojte, i tak může být pestrá a zajímavá. K tomu pomůže i jeden z vedlejších efektů. Přiláká faunu z okolí, stane se jejich oblíbeným cílem a vytvoří místo pro pozorování čilého ruchu živočišné říše.

Certifikace přírodní zahrady
Zahrada, na které jste nechali kus práce a spoustu času, může dosáhnout na zajímavou plaketu, tedy jakousi certifikaci. Je to důkaz, že nepoužíváte umělá minerální hnojiva, pesticidy, herbicidy, chemické postřiky a ani rašelinu k úpravě půdy.

Přírodní zahrada by se měla správně obejít i bez potřeby zalévání. Největší úsilí tak místo péče věnujte naplánování výsadby a výběru druhů. Užitkové i okrasné druhy mohou být v symbióze.

Co najdete v přírodní zahradě

Při výběru jednotlivých rostlin se klade důraz na původní vegetaci (to je hlavní rozdíl oproti permakulturní zahradě).

  • živé plot z divokých keřů
  • louka a prvky louky
  • ponechání divokých porostů
  • divoký koutek
  • mimořádná stanoviště (vlhká nebo suchá)
  • listnaté stromy
  • květiny a kvetoucí trvalky

Pro užitkové zahrady platí ještě navíc další podmínky. Je potřeba vybudovat místo pro kompost nebo umožnit hnízdění a obecně ubytování zvířectvu. Na pozemku se svádí dešťová voda pro pozdější využití. V přírodních zahrádkách najdete speciální místa pro bylinky a zeleninu. Zapomínat se nesmí na mulčování a využívání šetrných postupů.
Do zahrady naplánujte rozmístění plodin tak, aby se mohly pravidelně měnit a žádný druh nebyl umístěný několik let na jednom stanovišti.

Přírodní zahrada neznamená divočinu

Následkem spojení samoregulace přírody a lidských schopností a prostředků vznikne unikátní prostor. Přiblížení se přírodnímu biotopu s sebou nese zásadní úskalí, kterým je absence látek, jež jsou schopny ničit nepřátele – živočichy i choroby.

Cesta k jejich odstranění ale může vést zase k přírodním produktům a hlavně chytrému výběru rostlin. Porozumění přírodě se tak stává jedním z dílčích cílů zahrady.Cesta k jejich odstranění ale může vést zase k přírodním produktům a hlavně chytrému výběru rostlin. Porozumění přírodě se tak stává jedním z dílčích cílů zahrady.

Pěstování bez umělých hnojiv a jiných chemikálií

Zemědělství se vydalo po cestě velkých výnosů bez ohledu na okolí. Nedílnou součástí procesu je používání hnojiv a dalších chemikálií, které k tomu přispívají. Rostlinu bohatě vyživují, ničí škůdce a chrání ji před nemocemi. Mohlo by se to zdát ideální, avšak tyto látky se pak dostávají i k člověku. Zatímco na jedné straně stojí snaha o zdravý životní styl, proti ní vystupují právě tito nepřátelé.
Pesticidy ničí nejen lidské zdraví, ale také celý ekosystém. U lidí se jejich účinky neblaze projevují na nervové soustavě (zejména jde o vývoj mozku), narušují hormonální rovnováhu a byla dokonce prokázána souvislost mezi nimi a Parkinsonovou chorobou.
Výzkumy ukázaly, že škodliviny v půdě se ukládají do plodin prostřednictvím kterých se dostávají do organismu. Vlastní pěstování v přírodní zahradě tak je skvělou cestou k vlastní čisté produkci ovoce a zeleniny v bio kvalitě.

Náhrada pesticidů

Napadení škůdci a chorobami je jedním z největších úskalí přírodní zahrady. K životnímu prostředí jsou šetrnější dvě metody:

  • Lapače s feromonovými přípravky
  • Podpora přirozených predátorů

Některým problémům se dá čelit znalostí účinků látek jednotlivých rostlin, které působí jako odpuzovače. 
Místo průmyslových hnojiv pak půdě dopřejte obohacení chlévským hnojem.

Úroda možná nebude vypadat jako z katalogu, za to bude opravdu zdravá.

Zahradničení není věda a jde to i bez používání chemikálií. Jejich škodlivý vliv na zdraví už není jen domněnkou, a tak se návrat k přírodě zrychluje. Už na jaře si můžete vytvořit vlastní zdroj BIO zeleniny, ovoce i bylinek. Kromě užitku ale bude zahrádka i místem, kde budete rádi trávit volné chvilky.

Jak to chodí v přírodní zahradě

Přírodní zahrady jsou už více než 15 let vyhledávanými turistickými cíly, i když jich v České republice není zase tolik.
Najdete v nich druhově rozmanitou vegetaci, zajímavé uspořádání zahradních prvků a architektury, vodní plochu, živý plot a další.
Ani zálivka neprobíhá tradičně. Používá se zásadně dešťová voda, která se svádí z celého pozemku.
Druhová bohatost flóry jistě bude vyhovovat zvířectvu ze širokého okolí a na zahradu se budou stahovat ptáci i menší savci.
Na užitečné přírodní zahradě nezapomeňte na místo pro zeleninu, ovoce a bylinky do kuchyně.
Temnější kouty budou místem třeba pro hromadu štěrku a kameny, ať už pro dekoraci nebo pozdější využití.

Zahradničení není věda a jde to i bez používání chemikálií. Jejich škodlivý vliv na zdraví už není jen domněnkou, a tak se návrat k přírodě zrychluje. Už na jaře si můžete vytvořit vlastní zdroj BIO zeleniny, ovoce i bylinek. Kromě užitku ale bude zahrádka i místem, kde budete rádi trávit volné chvilky.

publikováno: 27. 12. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.