Vady dřeva: suky, dvojitá dřeň, trhliny a jiné
Ať už plánujete realizaci dřevostavby, stavbu dřevěné konstrukce nebo výrobu nábytku, vždy si pohlídejte kvalitu dřeva. V průběhu růstu stromů i při zpracování dřeva se přirozeně vyskytují různé vady, které mohou zásadním způsobem ovlivnit vlastnosti materiálu a při následném použití způsobovat řadu problémů. To, jak dřevo „vyroste“, se nedá vždy ovlivnit, proto se i na trhu běžně setkáte s kazovým dřevem. Při některých aplikacích mírně kazové dřevo vadit nemusí, jinde je důležité se mu velkým obloukem vyhýbat. Seznamte se s nejčastějšími vadami dřeva.
Suky ve dřevu
Mezi nejčastější vadu dřeva patří bezpochyby jeho sukovost. Suky se objevují v místech, kde se nacházely odumřelé větve, které poté obrostly dřevem. Jaké vlastnosti má sukové dřevo? V místě suku je podstatně tvrdší a také má jiné směřování letokruhů. Při výrobě nábytku nebo běžných stavebních konstrukcí se běžně využívá i dřevo s menším počtem suků, vždy je však dobré vše naměřit tak, aby mechanické úpravy nezasahovaly do jejich struktury.
Suky v dřevu mají negativní vliv na mechanické i fyzikální vlastnosti a pochopitelně ztěžují opracovatelnost. Suky se navíc dělí do několika kategorií, obecně pak na povrchové a zarostlé. V některých případech je sukovost naopak vyhledávaná, například při použití jako podlahová krytina, protože oživuje povrch materiálu a přidává mu na estetické hodnotě.
Točitost vláken
Mezi další typ vad struktury dřeva patří tzv. točitost vláken. Jedná se o šroubovitou odchylku směru vláken dřeva, která významným způsobem snižuje pevnost dřeva, a to až o 50 %! Dřevo s vadou točitosti vláken byste tak rozhodně neměly používat na nosné a jinak zatěžované konstrukce.
Čtěte také: přírodní mořidla na dřevo
Dvojitá dřeň
Jedním z typických vad struktury dřeva je tzv. dvojitá dřeň. Pokud dva stromy rostou blízko u sebe, mohou vzájemně srůst a vytvořit jeden velký kmen nepravidelného tvaru. I když na pohled vypadá dřevo s dvojitou dření zajímavě, je ve stavebnictví těžko využitelné. Dvojitá dřeň totiž způsobuje zarůstání kůry a také náchylnost ke hnití.
Trhliny ve dřevu
Dřevo s trhlinami se objevuje jak v rostoucích, tak již pokácených stromech. Trhliny ve dřevu vznikají z různých důvodů, často namáháním nebo také vlivem vnitřního napětí. Trhliny vznikají pod tlakem a významně snižují pevnost. Současně porušují celistvost dřeva a zvyšují riziko rozlomení. Trhliny ve dřevu pak mohou vzniknou i působením silných mrazů, ty se pak označují jako tzv. mrazové.
Mechy a lišejníky na dřevu
Dřevo může podléhat i povrchovými vadami, mezi které řadíme výskyt mechu a lišejníků. Ty se objevují zejména na povrchu dřeva ve venkovním prostředí, které nebylo dlouhodobě ošetřeno ochranným nátěrem. Pro odstranění mechů lze použít speciální přípravky a odstranit je pomocí ocelového kartáče. Je však třeba zkontrolovat, jestli vlhkost nezpůsobila další vady na povrchu dřeva.
Výskyt dřevokazných hub
Zatímco mechy a lišejníky povrch dřeva obvykle nepoškodí, jiný případ nastává při nákaze dřevokaznými houbami. Houby mění vzhled (často zmodrání povrchu), ale zhoršují i jeho mechanické vlastnosti. Dřevní krovy se proto musí vždy dostatečně ošetřit proti dřevokaznými houbami, které by mohly nosné konstrukce střechy závažně poškodit. Pokud na dřevu namodralé plochy objevíte, zjistěte, jak hluboce bylo napadeno. Vždy je namístě obrátit se na odborníka, který posoudí vlastnosti dřeva i celou statiku stavby.
Přečtěte si další články, které souvisejí s tématem dřeva:
- Jaké dřevo pro výrobu nábytku
- Dřevo do krbu – pro který druh se rozhodnout
- Starejte se o dřevo v interiéru i exteriéru
- Voskový olej na dřevo vyživuje, chrání a dobře vypadá
- Dřevěné obložení stěn – jaké dřevo vybrat?
- Dřevo v interiéru vyžaduje péči. Poradíme, jak prodloužit jeho životnost
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Vypěstujte si toulcovku – nenáročnou pokojovou rostlinu, která čistí vzduch
Rádi byste si do bytu pořídili novou pokojovou rostlinu, která vám bude dělat radost a nevyžaduje zvláštní péči? Pak… ...

Jak vybrat cylindrickou vložku pro vstupní dveře do domu nebo bytu
Zámek vchodových dveří je základním prvkem zajišťujícím ochranu před vloupáním. Na trhu narazíte na cylindrické… ...

Grilovací sezónu na balkoně zahajte hned začátkem jara
Také se nemůžete dočkat, až se naplno projeví síla jarních slunečních paprsků? Pokud bydlíte v bytě a rádi… ...

Rekonstrukce starého domu krok za krokem: lze ji zvládnout svépomocí?
Ceny nemovitostí rok do roku stoupají, a tak se mnozí zájemci o bydlení snaží hledat způsoby, jak na pořízení… ...

Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
Nezvažujte pouze aktuální stav Samotný úmysl nebo plán, který vás ke koupi pozemku motivuje, rozhoduje o tom, které z… ...

Poznejte výhody a nevýhody bidetů
Zdravotní přednosti bidetů Nečistoty, infekce, hemoroidy. Zatímco toaletní papír vás všech mikrobů nezbaví, a ještě… ...

Režná taška, engoba či glazura: povrchové úpravy pálených tašek
Pálené tašky patří mezi nejoblíbenější typ střešních krytin. Vyznačují se vysokou pevností, jednoduchou pokládkou,… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

5 tipů na designové osvětlení nad postel
Ať už v posteli rádi relaxujete, nebo patříte mezi vášnivé čtenáře, bez pěkného a přiměřeného osvětlení se… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...