Vady dřeva: suky, dvojitá dřeň, trhliny a jiné


vady dřeva

Ať už plánujete realizaci dřevostavby, stavbu dřevěné konstrukce nebo výrobu nábytku, vždy si pohlídejte kvalitu dřeva. V průběhu růstu stromů i při zpracování dřeva se přirozeně vyskytují různé vady, které mohou zásadním způsobem ovlivnit vlastnosti materiálu a při následném použití způsobovat řadu problémů. To, jak dřevo „vyroste“, se nedá vždy ovlivnit, proto se i na trhu běžně setkáte s kazovým dřevem. Při některých aplikacích mírně kazové dřevo vadit nemusí, jinde je důležité se mu velkým obloukem vyhýbat. Seznamte se s nejčastějšími vadami dřeva.

Suky ve dřevu

Mezi nejčastější vadu dřeva patří bezpochyby jeho sukovost. Suky se objevují v místech, kde se nacházely odumřelé větve, které poté obrostly dřevem. Jaké vlastnosti má sukové dřevo? V místě suku je podstatně tvrdší a také má jiné směřování letokruhů. Při výrobě nábytku nebo běžných stavebních konstrukcí se běžně využívá i dřevo s menším počtem suků, vždy je však dobré vše naměřit tak, aby mechanické úpravy nezasahovaly do jejich struktury.

Suky v dřevu mají negativní vliv na mechanické i fyzikální vlastnosti a pochopitelně ztěžují opracovatelnost. Suky se navíc dělí do několika kategorií, obecně pak na povrchové a zarostlé. V některých případech je sukovost naopak vyhledávaná, například při použití jako podlahová krytina, protože oživuje povrch materiálu a přidává mu na estetické hodnotě.

Točitost vláken

Mezi další typ vad struktury dřeva patří tzv. točitost vláken. Jedná se o šroubovitou odchylku směru vláken dřeva, která významným způsobem snižuje pevnost dřeva, a to až o 50 %! Dřevo s vadou točitosti vláken byste tak rozhodně neměly používat na nosné a jinak zatěžované konstrukce.

Čtěte také: přírodní mořidla na dřevo

Dvojitá dřeň

Jedním z typických vad struktury dřeva je tzv. dvojitá dřeň. Pokud dva stromy rostou blízko u sebe, mohou vzájemně srůst a vytvořit jeden velký kmen nepravidelného tvaru. I když na pohled vypadá dřevo s dvojitou dření zajímavě, je ve stavebnictví těžko využitelné. Dvojitá dřeň totiž způsobuje zarůstání kůry a také náchylnost ke hnití.

Trhliny ve dřevu

Dřevo s trhlinami se objevuje jak v rostoucích, tak již pokácených stromech. Trhliny ve dřevu vznikají z různých důvodů, často namáháním nebo také vlivem vnitřního napětí. Trhliny vznikají pod tlakem a významně snižují pevnost. Současně porušují celistvost dřeva a zvyšují riziko rozlomení. Trhliny ve dřevu pak mohou vzniknou i působením silných mrazů, ty se pak označují jako tzv. mrazové.

Mechy a lišejníky na dřevu

Dřevo může podléhat i povrchovými vadami, mezi které řadíme výskyt mechu a lišejníků. Ty se objevují zejména na povrchu dřeva ve venkovním prostředí, které nebylo dlouhodobě ošetřeno ochranným nátěrem. Pro odstranění mechů lze použít speciální přípravky a odstranit je pomocí ocelového kartáče. Je však třeba zkontrolovat, jestli vlhkost nezpůsobila další vady na povrchu dřeva.

Výskyt dřevokazných hub

Zatímco mechy a lišejníky povrch dřeva obvykle nepoškodí, jiný případ nastává při nákaze dřevokaznými houbami. Houby mění vzhled (často zmodrání povrchu), ale zhoršují i jeho mechanické vlastnosti. Dřevní krovy se proto musí vždy dostatečně ošetřit proti dřevokaznými houbami, které by mohly nosné konstrukce střechy závažně poškodit. Pokud na dřevu namodralé plochy objevíte, zjistěte, jak hluboce bylo napadeno. Vždy je namístě obrátit se na odborníka, který posoudí vlastnosti dřeva i celou statiku stavby.

Přečtěte si další články, které souvisejí s tématem dřeva:

publikováno: 28. 10. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.