Valentýnská dekorace doma – nutnost, nebo zbytečnost?


valentines decor_1

S blížícím se 14. únorem přibývá také výloh obchodů, ve kterých se objevuje výzdoba spojená se svátkem zamilovaných, dnem svatého Valentýna. Tento svátek je sám o sobě jedněmi milován a druhými nenáviděn a řadu lidí by ani nenapadlo ztrácet čas s výzdobou vlastního domova ve valentýnském duchu. Pokud ale máte den svatého Valentýna rádi, přečtěte si několik tipů, jak v duchu svátku zamilovaných a přitom i vkusně vyzdobit byt či dům.

Pokud Valentýn slavíme, nemusí pro nás tento den znamenat jenom vyznání lásky, romantickou večeři a předání dárků. Můžeme si také domů pořídit několik jednoduchých detailů jen tak pro radost nebo pro navození té pravé valentýnské atmosféry.

Při výběru správné valentýnské dekorace je dobré pamatovat na několik základních tipů:

1.) Váš byt není výloha obchodu

Pokud volíme dekoraci do bytu nebo domu, obvykle se snažíme o to, aby byla výzdoba co nejvkusnější a ladila se zbytkem interiéru. Na rozdíl od obchodníků, jejichž cílem je při výzdobě prostor samozřejmě hlavně upoutat pozornost zákazníka a následně prodat produkt, my se snažíme o něco jiného. Chceme pomocí valentýnské dekorace navodit příjemnou a nekřiklavou atmosféru.

2.) Ručně vyrobené detaily vždy potěší

Pokud nechystáte valentýnskou výzdobu pouze pro své vlastní potěšení, ale prostor hodláte sdílet s jinými lidmi, nezapomeňte na kouzlo vlastního výrobku. I pokud se bude jednat pouze o jednoduše vystřižené srdce z barevného papíru, bude mít zaručeně větší osobní hodnotu, než to, které jste pořídili za velké peníze hotové v papírnictví. Jestli máte na přípravu valentýnské dekorace více volného času nebo ji připravujete už třeba víkend předem, můžete využít například vlastních výrobků ozdobených decoupage technikou. I tady však podobně, jako u předchozího bodu myslete na to, že méně je někdy více.

3.) Valentýnská dekorace není jen o srdíčkách

Srdce je asi neznámějším symbolem lásky. To ale neznamená, že pro valentýnskou výzdobu bytu musíme používat jenom těchto tvarů. Naopak, pěknou a nenásilnou výzdobu ke dni svatého Valentýna lze vykouzlit například pouze prostřednictvím správné kombinace barev a jemného stříbrného prvku. A navíc, kdo říká, že vašim domácím minimalistickým symbolem svatého Valentýna nemůže být třeba kolečko nebo trojúhelníček? Pokud se v kýčovitých tvarech příliš nevyžíváte, jsou právě jednoduché geometrické tvary ve správné barevné kombinaci určitou možností.

valentynska dekorace_1

4.) Myslete hlavně na barvy

Pokud se budete držet starého známého pravidla, že v jednoduchosti je krása, nemůžete v případě valentýnské výzdoby šlápnout vedle. Při výběru barev můžete vycházet z klasického vnímání červené jako dalšího symbolu lásky, není však špatné volit tlumenější odstíny nebo ty spíše do tmava. Lépe se bude na valentýnské dekoraci vyjímat spíše tmavě červená než její sytá křiklavá varianta. Vhodná je také kombinace s bílou.

Náš tip: Stále větší oblibu získává v bytové dekoraci také barva fialová. Tu opět doporučujeme volit v jemnějších odstínech a spíše do tmava. Vyhněte se lacině vypadajícím barvám jako ze zvýrazňovače nebo dětské omalovánky.

5.) Valentýnská dekorace od jídelní tabule až po záclonu

Při výběru míst v bytě, na která valentýnskou dekoraci použijete, se prakticky meze nekladou. Úplnou klasikou je ozdobená jídelní tabule. Použít lze barevné ubrousky včetně sponek, kterými je lze upravit do různých tvarů. Máme-li na oknech závěsy, můžeme je sepnout jednoduchou barevnou stuhou nebo nápaditější ozdobou. Do květináče pak můžeme zapíchnout ozdobenou špejli nebo koupené kypřítko.

 

Co vše můžeme na Valentýna při výzdobě využít:

  • jídelní tabule: prostírání, ubrousky včetně držáků na ně

  • okna: závěsy a jejich sepínání

  • květináče: špejle a kypřítka

  • svíčky a svícny

 

6.) Svíčky, svíčky, svíčky

A co by to bylo za svátek zamilovaných, kdyby u toho všeho chyběl plamínek ohně. Právě ve svíčkách tkví polovina úspěchu veškeré alespoň trochu romantické výzdoby obecně. I jednoduchá a levná čajová svíčka se přitom dá ozvláštnit tak, že vykouzlí to pravou atmosféru.

Méně je někdy více. Stačí pár vhodně použitých detailů a Valentýn u vás doma nemusí být nevkusným kýčem. Jenom pozor na vzplanutí!

publikováno: 8. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.