Vánoční osvětlení? Jde to i ekologicky a šetrně


3035858915_d065212153

Možností, jak ozdobit v předvánočním čase nejen stromeček, ale také samotný dům, je spousta. V hobby marketech najdete nepřeberné množství řetězů, hadic, světelných vodopádů a mnohého dalšího. Každá zábava ale něco stojí a nejinak je tomu i s vánočním osvětlením. Co na tom, že dokáže vytvořit neopakovatelnou atmosféru… 

Všechny ty světelné vodopády musí odněkud čerpat energii na svůj provoz. U stromečku, jenž zapínáte hlavně za šera pro děti není částka nikterak drtivá, ovšem u ozdobení fasády nebo vchodových dveří se hodí zamyslet nad tím, jak náklady co nejvíce snížit, protože spotřeba je mnohonásobně vyšší. 

Základem je kvalitní vánoční osvětlení

Drobná světélka na nás poblikávají ze všech výloh a snad není obchod, jenž by právě světélkující řetězy při výzdobě opomenul. Trend zářivého zdobení se na nás valí z televize, z časopisů – zkrátka mu není úniku. Není se tedy proč divit, že se taková vánoční výzdoba stává oblíbenou i u nás. Rozhodně se ale nevyplatí sáhnout po tom nejlevnějším, na co narazíte. Kupovat cokoliv elektrického u trhovců snad nenapadne už nikoho, nebezpečné jsou ale i ty, které jsou nabízeny v různých řetězcích. Jako prvotní vodítko poslouží údaj o zemi původu: více než 40% nekvalitního osvětlení pochází z Číny. Zkontrolujte izolaci přívodního kabelu, protože už na pohled mohou být patrné vady. Nakupujte proto u prověřených prodejců, jejichž zboží má nejen všechny potřebné certifikáty, ale i návod v Češtině.
Pokud chcete umístit osvětlení ven, pak vybírejte takové, které je pro tento účel určené. Musí být odolnější, než interiérové, což také znamená, že bývá dražší

S LED osvětlením ušetříte

Samotné LED osvětlení je v poslední době hitem, a tak není divu, že jej hojně využívají i výrobci svátečního osvětlení. Klasická malá žárovka má spotřebu kolem 75W, kdežto LED pouhých 9W! V případě, že hodláte svítit každý den, po celý advent a během Vánoc, pak se investice rozhodně vyplatí. Navíc je jejich životnost mnohem delší. 

Porovnání:

Interiérové osvětlení - řetěz s mikrožárovkami

 
       Cena    
   
   Spotřeba (za 5hod. provozu)   

Běžné osvětlení
 
     300 Kč                     50 Kč

LED osvětlení
 
700 Kč 6 Kč


Venkovní osvětlení - krápníky

 
       Cena     
   
   Spotřeba (za 5hod. provozu)   

Běžné osvětlení
 
     520 Kč                     300 Kč

LED osvětlení
 
     570 Kč                    
                    90 Kč


Jak vidno, výzdoba vás může vyjít pěkně draho. Zkuste se ale chovat úsporně i v tuto sváteční dobu, jenž k utrácení přímo vyzívá. Kromě toho, že vánoční LED osvětlení je mnohem úspornější, také lépe vypadá. Vydává světlejší záři, jenž v kombinaci se sněhem vypadá opravdu pěkně. Některé řetězy disponují i speciálními žárovkami, jenž problikávají a výsledný efekt vypadá perfektně.

publikováno: 4. 12. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.