G+

 

 

Vánoční stromeček v květináči na balkoně nebo na zahradě!


Vánoční stromeček v květináči na balkoně nebo na zahradě!

Vánoční stromeček neodmyslitelně patří ke sváteční atmosféře. Nejen že krásně provoní byt, můžete se na něm také vyřádit a ozdobit ho přesně podle svých představ. Co ale dělat, když na velký vánoční stromek nemáte prostor a ani peníze? Nemusíte hned kupovat umělý. Vlastní stromeček si můžete pěstovat v květináči několik let. Je to snadné a vy si ušetříte každoroční shon i peníze.

Základem úspěchu je výběr správného vánočního stromku

Stejně jako u mnoha rostlin, je i u vánočního stromečku v květináči důležitá obezřetnost při koupi. Jedině když zvolíte zdravou rostlinu, vydrží vám vánoční stormek v květináči několik let. Jak ji poznáte? Dívejte se na kořeny. Vyberte dobře zasazený stomek s bohatě rozvětvenými jemnými kořínky. Vyhněte se naopak rostliám se silnými kořeny a suchou opadávající zeminou. Zdravý stromek poznáte také podle zelených a pružných jehliček, které při zatřesení neopadávají. K dalšímu pěstování jsou tedy nejvhodnější stomky zasazené už na konci léta či na podzim, rostliny, které byly vvysazeny těsně před adventem vám nevydrží a po Štědrém dnu je můžete vyhodit.

Vánoční stromek v květináči potřebuje chlad a dostatek vody

Co dělat, když si vánoční stromeček v květináči přinesete domů? V žádném případě ho hned nedávejte do vytopeného obýváku. Jehličnatý stromek je totiž v období zimního spánku a dlouhodobé vystavení teplu, by mu mohlo uškodit. Proto uchovejte vánoční stromek na chladném místě a dopřejte mu častou zálivku. Teprve až přijde ten správný čas, přineste si stromek do pokoje, nazdobte ho a užijte si sváteční chvíle. Dejte však pozor a nevystavujte stomek vlekému teplu. Umístěte ho daleko od topení a ve vyhřáte místnosti ho ponechte maximálně 14 dnů. Poté je nutné stromeček přenést zpět do chladnějších prostor.

Ve velkém květináči se vánoční stromek cítí lépe a taky skvěle vypadá

Nechávat vánoční stromeček v květináči z obchodu není ten nejlepší nápad. Rostoucí kořeny potřebují prostor a proto je vhodné použít velkou nádobu s drenážními otvory. Nádobu doporučujeme vyplnit izolačním materiálem, který ochrání květináč i stromek před promrznutím. Následně zasypte jednu třetinu nádoby drenážní vsrtvou štěrku, na ni nasypte vrtvu rašeliny a teprve potom vsrtvu vhodné zeminy. Takto zasazený vánoční stromek vám vydří i několik let. Po mrazivých dnech můžete s klidem přemístit vánoční stromoeček v květináči na balón či stinné místo zahrady. Na jaře těsně před rašením můžete stromek také zasadit přímo do země. Přes rok se tak budete těšit z jehličnanu venku a o Vánocích si ho jednoduše na potřebný čas přenesete domů.

Zaujala vás možnost pěstování vánočního stromku v květináči? Pak s podívejte, jaké stomky se v květináči nejčastěji pěstují:

  • smrk ztepilý - tradiční vánoční stromek, který je oblíbený pro svůj klasický vzhled a nízké pořizovacé ceny. Ve vytápěných místnostech však velmi brzy opadá
  • smrk pichlavý - zajímavý je svými stříbřitě zbarvenými ostrými jehličkami, je dražší ale dlouho vydrží
  • borovice černá - tmavě zbarvené jehlice dosahují délky až 15 cm, je velmi bohatá a dekorativní
  • jedle korejská - okrasný stomek s drobnými jehličkami a bohatou korunou
  • jedle kavkazská - spolu se smrkem patří mezi nejvíce prodávané stromky. má pravidlený tvar, příjmeně voní a dlouho vydrží i ve vytopených prostrorách
publikováno: 19. 12. 2014
přečteno: 497×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...