Věčný souboj: je lepší patrový dům či bungalov?


bydleni-bez-schodu--moderni-bungalov_1600x900ms

Postavit rodinný dům tak, aby vyhovoval všem etapám života, není jednoduché. V jeden okamžik bude prostoru vždy málo, později zase až přespříliš. Proto je rozhodování mezi přízemním a patrovým domem tak složité. Nikdy nelze předpokládat, co vše se může stát a přihodit, proto je volba tak trochu sázkou do loterie.

 

Rozhodování však není vždy jen na nás, výsledek může ovlivnit třeba i regulační plán zpracovaný pro danou lokalitu, který neumožňuje budovat do výšky a jedinou možností je tak nízký domek či bungalov.

Je výhodnější bungalov nebo patrový dům?

Porovnávání kladů a záporů jednotlivých staveb by mohlo zabrat spoustu času – všechny odborné časopisy nabízí v odborných statích mnoho důkladných analýz, ve výsledku budete ale ještě více na vážkách.

Důležitá tak bývá otázka financí a ochota investice, protože rozdíly mezi oběma stavbami jsou značné. Je třeba porovnávat domy se stejnými dispozicemi (např. 3+1), kdy bungalov vyjde kvůli větší základové desce dráž. Avšak co se týká prací, ty jsou u něj naopak levnější a jednoduchý bungalov svede vybudovat každý šikovný kutil.

Inspirace z katalogu

Pro prvotní orientaci se vždy hodí prozkoumat katalogy stavebních firem, v nichž najdete projekty a domy klíč. Dle nich se můžete orientovat v možnostech a také cenové náročnosti.

Dle čeho se rozhodovat mezi bungalovem a patrovým domem

Pomineme-li finanční stránku, která je zmiňovaná hned v první části, pak je důležitým faktorem rodina. Pokud dům staví mladý pár, pak se dá počítat, že do pár let se jejich počet rozroste, proto je nutno počítat s dalším prostorem. V ideálním případě pak oddělit denní část od noční, třeba i patrem. Naopak u starších osob je potřeba počítat s jistými zdravotními omezeními. Pohyblivost se pomalu zhoršuje a každý schod navíc je s přibývajícími léty velkou překážkou.

kolll_1600x900ms 

Důležitým faktorem je okolní zástavba, tvar parcely (malý pozemek = vysoký dům, což se týká hlavně drahé půdy ve městech) a svažitost terénu. Pokud bude stát domek samostatně, nebude z žádné strany krytý, pak je potřeba volit tak, aby obsah jeho povrchu byl co nemenší a tím i nízké tepelné ztráty. V tom mají obrovskou výhodu řadové domy.

V ideálním případě je nejlepší postavit si dům, který se vám líbí, toužíte po něm a dal by se zařadit do kategorie vysněných. Bungalovy jsou sice aktuálně modernější, ovšem patrové domy mají zase výhodu v množství soukromí. Horní patro se dá navíc vždy „zakonzervovat" a využívat jej jen minimálně.
Cenově pak záleží vždy na individuálních hlediscích, která varianta patří mezi levnější nejde jednoznačně a jednoduše určit.

publikováno: 3. 2. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.