Velký úklid podle Feng shui


Velký úklid podle Feng shui

Feng shui je tradiční čínské umění, i věda o životě v souladu a harmonii s okolním prostředím. Pomáhá podpořit a zlepšit životní situace v oblastech prosperity, vztahů, zdraví, či celkově spokojenosti. Posláním učení Feng shui je přinášet příjemný pocit ze svého bytu nebo domu, těšit se na příchod domů a trávit čas doma ve spokojenosti. Každá změna, kterou ve svém nejbližším prostředí, tedy ve svém bytě, domě nebo i pracovním prostředí vytvoříte, pomůže zároveň změnit i nějakou součást Vašeho života.

Ideálním způsobem, jak začít s Feng shui ve vašem domově je velký úklid podle Feng shui. Ať už ve stávajícím prostoru, nebo v prostoru, do kterého se teprve chystáte stěhovat, je velmi důležitá krom úklidu samotného i energetická očista prostoru.

Energetická očista prostoru podle Feng shui

Stará či cizí energie v prostoru není žádoucí. Energie, které v prostoru zůstaly po předchozích nájemnících či předcích, mohou způsobovat potíže v kariérním růstu, projevují se nevysvětlitelnými nemocemi a nešťastnými náhodami. Vyčištěný prostor pak může přijmout energii vaši.

Nábytek ve Feng shui

Velice silně se energie uchovávají v nábytku, pokud můžete, pořiďte si raději nábytek nový, vlastní, než uchovávat starý nebo zděděný. Pokud to možné není, udělejte to rozhodně alespoň s postelí a matracemi a ty vyměňte rozhodně za zcela nové.

Rámy oken a dveří ve Feng shui

Dalším místem v bytě, o které byste měli rozhodně pravidelně dbát, jsou rámy oken a dveří. Omyjte je důkladně vodou, do které můžete nakapat i pár kapiček vonného esenciálního oleje. Okny a dveřmi do domu proudí energie zvenčí, čisté rámy pak nedovolují propouštění negativní energie.

Rostliny, květiny a Feng shui

Vyhoďte všechny staré, uvadlé nebo silně nemocné rostliny. Uchovávat v bytě byste neměli ani sušené květy, mrtvé rostliny prostoru nikdy neprospívají. Rostliny v bytě by vždy měly být zdravé a bez usazenin prachu.

Svíčky ve Feng shui

V prostoru mívejte zapálené svíce. Plamen svíčky má silnou očistnou energii. Domácí harmonii můžete posílit i zavěšením křišťálů v prostoru, křišťály jsou dokonalými harmonizátory, které navíc stimulují a posilují energii člověka. Blahodárně zavěšené křišťály nepůsobí jen na člověka, ale dokonce i na zvířata a rostliny, i ta nejtemnější místnost se křišťálem projasní a začne ožívat a jakoby dýchat.

Zrcátko Ba qua 

Klasickou pomůckou v učení Feng shui je zrcátko Ba gua. Volně jej pověste do prostoru, nejlépe do předsíně. Používá se k ochraně domu před škodlivými vlivy, které mohou útočit na jeho obyvatele. Je jedním z nejsilnějších ochranných prostředků. Zavěšené v prostoru, se mírně vytáčí do stran, odkud mohou proudit negativní vlivy či energie a odráží je zpět. Jemně a bez ustání čistí prostor. Zrcátko chrání své majitele tím, že svojí plochou odráží všechny negativní energie zpět tam, odkud byly vyslány.

Vonné tyčinky ve Feng shui

Očistu prostoru je možné posílit i vonnými tyčinkami. Vezměte do ruky doutnající tyčinku a projděte po směru hodinových ručiček celý prostor domu nebo bytu, poté nechte tyčinku dodoutnat ve stojánku.

I v době, kdy jste mimo domov, nechejte hrát ve vašem přehrávači CD s mantrami nebo jemnou hudbou, i to zharmonizuje atmosféru vašeho domova.

Mořská sůl pro harmonizaci domova

Čištění prostoru je možné provádět i za pomoci mořské soli. Sůl velice dobře pomáhá stáhnout negativní energie z prostoru. Koberec v místnosti posypte na noc solí, nechte působit a sebranou sůl (nikdy nevysávejte) a vyneste mimo dům. Před odchodem z domova můžete do skleněné misky nasypat dvě polévkové lžíce soli a takovou misku položte v každé místnosti domu. Po návratu domů sůl vyneste mimo dům a vyvětrejte.

Pár základních rad pro velký úklid podle Feng shui

1) Začněte... ten pravý čas je vždy

Opravdu nejen na jaře nebo před Vánocemi je ten pravý čas na generální úklid. Začít je mnohdy ale právě to nejtěžší, a proto se zkrátka odhodlejte a pusťte se do toho.

2) Méně je někdy více

Nevíte jak začít? Rozhlédněte se v prvé řadě kolem sebe a zamyslete se, jaké zbytečnosti, které již nepotřebujete nebo se na ně jen práší, se vám nashromáždily v bytě. Přítomnost některých z nich na vás možná působí negativně. Místo, kde bydlíte, by rozhodně nemělo být skladištěm, a tak se všeho nepotřebného zbavte.

3) První na řadě jsou skříně

Skladujete oblečení, do kterého se již několik let snažíte marně zhubnout nebo čekáte, že přijde zase do módy a přitom jste ho již několik let neměli na sobě? Takovýchto přebytečných kousků se skutečně raději zbavte. Vyměňte nebo prodejte je v bazaru, dejte na charitu, ale rozhodně je již neskladujte.

4) Vyčistěte koupelnu

Koupelna je rovněž místem, kde se mohou nacházet nadbytečné věci jako prázdné lahvičky od parfémů a jiných přípravků, krémy s prošlou záruční lhůtou apod. Ani ty byste v souladu s energií Feng Shui neměli skladovat. Cítit se dobře, znamená nemít byt přecpaný zbytečnostmi.

5) Neshromažďujte nepoužívané či vadné přístroje v bytě

Zkuste se naučit řídit se pravidlem, že co jste nepotřebovali už rok, to už nepotřebujete. Věci, které nepoužíváte a vše co máte uloženo pro případ "co kdyby" vyhoďte. Uklizený prostor bez zbytečností začne lépe dýchat.

6) Pod postelemi musí být prázdno

Aby mohla energie bez problémů proudit, tak musí být pod postelí prázdno.

7) Prohlédněte si vchod do vašeho obydlí

Vyjděte z bytu a poté se jakoby vracejte. Pečlivě se rozhlédněte. Jak na vás působí vchod do vašeho bytu? Upravte, co považujete za nutné a pečlivě ukliďte okolí vstupu. Pečlivě umyjte kliku i domovní nebo bytové dveře a zkontrolujte, zda je viditelně označený zvonek a dveře. Vchod musí být útulný a světlý, aby se přicházející návštěvy nebo i vy sami, vracející se domů, cítili dobře.

Velký úklid podle Feng shui

Aby vaším domovem mohla nerušeně proudit energie, pak je potřeba, abyste se v něm cítili uvolněně a dobře. Nesmí být přecpaný a zaneřáděný. Dobře se kolem sebe rozhlédněte, vše, co nepotřebujete a čeho jste se již několik měsíců nedotkli, nepotřebujete - takové věci vyhoďte. Prohlédněte nejen skříně, ale i všechny poličky, stůl a podobně. Suché květy a seschlé květiny do bytu nepatří, suché a zaprášené listy vypadají smutně a zanedbaně. Všechny květiny očistěte a při zalévání si zkuste s nimi povídat. Zezačátku se vám to možná bude zdát směšné, ale za čas na rostlinách začnete pozorovat pozitivní změny. Vlídné zacházení se na nich projeví.

Projděte bytem a zkontrolujte, zda jsou všechna světla v bytě funkční a žárovky svítí. Každá věc, kterou máte v bytě, má svoji energii, a tak nezanedbávejte ani zdánlivé drobnosti. Uklizený byt a proudící energie se brzy projeví a pozitivní změny ve vašem životě na sebe nenechají dlouho čekat.

Rozhodování se o tom, jakou věc si ponechat a jakou vyhodit, může být leckdy dost těžké. Odstranit ze svého okolí tzv. veteš je však nutné. Odstraňte tedy nejprve to, co za takové věci považujete vy sami a pokud žijete s partnerem nebo rodinou, pak se o společných věcech a majetku vždy poraďte. Rozhodnutí o osobních věcech ostatních členů rodiny nechte opět pouze na nich.

To, k čemu se vám vážou hezké vzpomínky a je pro vás cenné, si rozhodně ponechejte. Čerpejte pozitivní energii z toho, co ve vás probouzí hezké vzpomínky, a takové připomínky šťastných chvil si vystavte. Ty, které není možné vystavit, pečlivě uspořádejte a ukliďte tak, aby bylo snadné se k nim kdykoliv vrátit.

Dle Feng shui se zbavte věcí, které vám vyvolávají nepříjemné vzpomínky

Naopak věci, které ve vás vyvolávají smutek či úzkost, nešťastné vzpomínky či stresy musí rozhodně pryč. Zbavte se všech předmětů, které potlačují vaši energii a jejichž aura je těžká, únavná, nepřátelská a jinak nepříjemná. Mohou to být různé kusy nábytku, staré obrazy, dekorativní předměty, těžké závěsy, koberce atd.

Pryč s nepotřebnými účtenkami a starými elektrospotřebici

Rozhodně se zbavte všemožných starých papírů, poznámek, účtenek, které už nepotřebujete. Vyhoďte všechny reklamní letáky, obálky od dopisů, staré papíry. Dokumenty si utřiďte v krabicích, šanonech nebo kartotékách. Nepotřebné nebo nefunkční elektrické spotřebiče jsou silnou brzdou zdraví a prosperity. Je třeba je opravit nebo je vyhodit.

Váš šatník by měl být rozhodně zdrojem vaší radosti. To, že se nám v něm často hromadí spousta starých, nenošených či neoblíbených kousků, ale už tak veselé není. Vyřaďte oblečení, které už vyšlo z módy, které se vám nelíbí nebo je vám malé. Přestaňte si nalhávat, že jeho čas možná ještě přijde. Prohlédněte vše a nepotřebných kousků se zbavte, nezapomeňte na boty, pásky, čepice, rukavice, šátky a šály i doplňky.

Feng shui: Neodsunujte věci do sklepa, ale úplně pryč z domu

Nepotřebné zbytečnosti a harampádí je třeba zlikvidovat důkladně a důsledně. Nepotřebné, rozbité a nefunkční věci musí opustit váš dům či byt. Platí to i pro sklep, půdu, garáž či spíže. To, že nepotřebné věci z domova, přesunete třeba do sklepa, vaši situaci nezlepší. Zásobárnou různé veteše bývá i automobil. Zkontrolujte a pokliďte různé kapsy a police v autě. Proberte kabelky, tašky a další zavazadla, vyházejte nepořádek z kapes vašich kalhot a kabátů.

Jak zvládnout velký úklid podle Feng shui v poklidu a bez zbytečných stresů

Velký úklid je dobré dopředu si naplánovat. Abychom vše zvládli tak, jak chceme, není od věci vytvořit si i časový plán úklidu. Vše samozřejmě není možné zvládnout najednou, a tak si práci rozdělte do jednotlivých úseků. Splnění každého z nich vás posune blíže k vytouženému cíli. Odměnou za všechno vynaložené úsilí vám bude příjemné prostředí plné pozitivní energie.

V rámci plánování projděte celý byt či dům místnost po místnosti a sepište si, co byste rádi změnili, pořídili nebo opravili. Jakmile budete mít vše zapsané, rozhodněte o důležitosti jednotlivých místností a udělejte časový i finanční odhad celé záležitosti. Je možné, že bude třeba sehnat nějaké nové vybavení nebo vymalovat.

Když jste rozhodnuti o důležitosti úkolů, začněte místností, kterou považujete za nejméně důležitou. Je tak jistější, že celou práci dokončíte. Jeden pokoj si určete jako tzv. pracovní, ve kterém je povoleno na čas přechodně uchovávat vyřazené věci. Likvidace zbytečností je zřejmě nejsložitějším momentem celé akce. Věci, které se vám nehodí nebo je nebudete dále používat, není nutné vždy rovnou vyhazovat. Některé věci můžete například darovat, zejména pokud jde o materiál použitelný na tvoření – látky, příze, výtvarné potřeby...někdo za ně jistě bude vděčný. Oděvy, obuv a hračky je možné darovat různým nadacím nebo prodat v bazaru.

Vyperte záclony, umyjte oka, vpusťte si do bytu sluneční světlo a čerstvý vzduch.

publikováno: 31. 5. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.