Vertikální zahradu můžete mít i na balkóně


1vertikální zahrada

Máte malou zahradu nebo třeba jenom balkón, a přesto nechcete přijít o možnost pěstování většího množství bylinek a okrasných květin? Pořiďte si vertikální zahradu! Umísťuje se kolmo ke stěně, a tak umožňuje pěstování rostlin v několik řadách nad sebou. Přináší výraznou úsporu místa a vypadá opravdu působivě. Vertikální zahrady se s oblibou používají nejen do venkovních prostorů, ale také do interiérů. Seznamte se se základními typy vertikálních zahrad a jejich specifikách. V pokračování článku se zaměříme na to, jaké rostliny na vertikální zahradě pěstovat.

Co je to vertikální zahrada

Vertikální zahrada je označení pro specifický přístup při pěstování rostlin, který spočívá k jejich kolmému umístění na stěnu. Pro vytvoření vertikální zahrady je třeba zvolit rostliny, kterým se bude dobře dařit i při použití menšího množství substrátu a které se nerozrostou do neúnosných rozměrů.

Vertikální zahrady se hodí v podstatě do jakéhokoliv prostoru. Mohou zdobit vaši fasádu, plot, balkonovou stěnu nebo třeba celou stěnu ve vašem interiéru. Existují různé způsoby vytvoření vertikální zahrady, od nákupu předpřipravených konstrukcí přes svépomocnou stavbu vertikálních nádob ze dřeva po profesionální instalaci ploše jednoho metru čtverečního bez problému vysadíte až 50 rostlin.se samozavlažovacími systémy. Protože jsou rostliny řazené nad sebou, vejde se jich do vertikální zahrady opravdu hodně.

Vertikální zahrada v podobě závěsných kapes

Nejjednodušší typem vertikálních zahrad jsou závěsné kapsy vybavené fólií, do kterých se umístí substrát a zasadí různé byliny a květiny. Závěsné kapsy se dají pořídit v různých velikostech a barvách, a tak jejich vzhled snadno přizpůsobíte stylu vnitřního nebo venkovního prostoru. Při instalaci závěsné kapsy přímo na stěnu si dejte pozor na prostupující vlhkost, která může způsobit vznik plísní na fasádě nebo jiné zděné konstrukci. Proto je dobré závěsnou kapsu nainstalovat s alespoň malým odstupem od stěny. Díky tomu zabráníte přímému styku se stěnou a současně zajistíte přirozené proudění vzduchu.

Vertikální zahrada v podobě dřevěné konstrukce

Šikovní kutilové se mohou pustit do svépomocné výroby dřevěné vertikální zahrady, kterou bude tvořit několik samostatných dřevěných nádob umístěných nad sebou. Dřevěné květináče jsou zpravidla spojeny nosnou konstrukcí, ze které se dají jednoduše sundat. Rostliny pak můžete sázet kdekoliv a v případě potřeby přenést na slunečné místo.

Možnou alternativou je také montáž jednotlivých květináčů přímo na stěnu v řadách nad sebe, kvůli horší manipulaci a nadměrnému zatížení však takové řešení příliš nedoporučujeme. Dřevěné nádoby pro pěstování rostlin je třeba upravit tak, aby nepodléhaly degradaci při působení vlhkosti, a to vhodnou impregnací nebo vodoodpudivým lakem. Dno a stěny dřevěné vertikální zahrady opatřete fólií a nezapomeňte na drenážní vrstvu, která usnadní prostup vody.

Vertikální zahradu na balkón vyrobíte i z palety

Palety se s oblibou používají na výrobu nábytku i různých dekorací. Své využití však najdou i při svépomocné výrobě vertikální zahrady. Stačí, kdy dřevěnou paletu opřete o zeď a ze zadní strany doplníte o řadu květináčů nebo kapes pro zasazení rostlin. Byliny i květiny pak porostou přes mezery mezi jednotlivými latěmi a vytvoří poutavou zelenou plochu, která váš balkón, terasu nebo dvorek ozvláštní.

Výrobu vertikální zahrady svěřte do rukou profesionálů

Pokud se nespokojíte s cenově dostupnými prefabrikovanými vertikálními zahrady nebo svépomocnou výrobou, můžete kompletní realizaci přenechat odborníkům. V České republice působí mnoho zahradnických firem specializovaných právě na výstavby vertikálních zahrad. Používají kvalitní systémy z různých materiálů, mají zkušenosti s výběrem vhodných rostlin i efektivním a čistým způsobem zavlažování. Profesionální vertikální zahrady se instalují zejména do interiérových prostorů, kde je montáž na stěnu náročnější. Kvalitně zpracovaná vertikální zahrada nevyžaduje zvláštní údržbu, snadno se zavlažuje, a především neznečišťuje stěny a okolí. Konstrukce jsou totiž vybaveny i různými záchytnými prvky a izolací.

Díky vertikálním zahradám mohou byliny a květiny pěstovat i majitelé malých bytů s balkóny nebo terasami. Ať už si pořídíte závěsné kapsy, vyrobíte si vertikální zahradu ze dřeva nebo palety, či se obrátíte na profesionály, nové možnosti pěstování si rychle oblíbíte. A jaké rostliny jsou pro pěstování na vertikální zahradě nejvhodnější? Na to se zaměříme v pokračování článku:

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

JAKÉ ROSTLINY PĚSTOVAT NA VERTIKÁLNÍ ZAHRADĚ

Přečtěte si další související články:

publikováno: 10. 8. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.