Větrání v zimě je nezbytné. Stačí okny, rekuperace je ale výhodnější


Větání v zimě hraje velkou roli a dá se považovat za naprostou nezbytnost.

Větrání je v zimě stejně důležité, jako v létě. Nejen kvůli vlhkosti, ale také ze zdravotních důvodů. Avšak chladný vzduch z venku není nic příjemného, navíc tak uniká „drahé“ teplo, takže se větrání povětšinou omezí jen na pár minut při vstávání nebo po návratu domů. Rozhodně je to lepší, než nic, ale i v zimě je nutno větrat častěji.

 

 

V ideálním případě je větrání obytných budov řešeno moderním způsobem, a to rekuperací. Jenže ti, kdo bydlí ve starších domcích nebo bytech se musí s problémem vypořádat i bez systému výměny vzduchu.

Co hraje roli při větrání v zimě

  • Novostavba X starší dům
  • Vlhkost v místnosti
  • Množství zeleně
  • Osoby v místnosti

Že není vše, tak jak by mělo být, napoví nejčastěji orosená okna, postupem času se v místech tepelných mostů začnou objevovat plísně. Kromě toho vydýchaný vzduch pocítíte i na svém organizmu, jenž dává jasný signál k tomu, aby byla místnost vyvětrána. Únava, ospalost, malátnost – to vše může signalizovat nedostatek kyslíku. V malých prostorech bez dostatečného větrání pak ve může vyvrcholit až pocitem na omdlení či nevolností. Ve špatně větraných interiérech se také rychleji šíří a kumulují choroboplodné zárodky, což bývá například jedním z hlavních důvodů epidemií ve školách a školkách.

Správné větrání v zimě pomocí rekuperace

Ideální pro větrání v chladném období je rekuperace, tedy systém, jenž umožňuje předávání teploty z jednoho média na druhé. Těžký vydýchány a parou nasycený vzduch tak prochází přes stěnu výměníku vzduchu ven z objektu, přičemž teplo předává tomu čerstvému, jež prochází opačným směrem a je nasáván filtrem do objektu. Zbytečně tak neuniká teplo, protože účinnost jednotek je až 80%. Filtr se mění cca jednou za dva měsíce, v průběhu zimy jej tedy postačí vyměnit jen jednou.

Větrání okny

1760577414_653f3d315b

Zatímco na jaře a na podzim se větrá i 20 minut, v zimě postačí rychlá pětiminutovka. Základním pravidlem je větrat krátce, ale intenzivně. Rozhodně nevětrejte delší dobu výklopnými okny, jenž vytvoří jen malý prostor pro čerstvý vzduch. Mnohem lepší je otevřít celé okno jen na kratší chvíli. Větrejte pak ve chvíli, než začnete přitápět, a také ráno před odchodem z domu. 

Vhodná teplota v domácnosti se pohybuje od 20°C v místnostech, kde se spí, až po 24°C v obývacím pokoji. Při vyšších teplotách má vzduch tendence obsahovat větší množství nežádoucí vlhkosti. Kvůli tomu by se potom v zimě nemělo v bytě sušit prádlo.

Pozor na větrání v koupelně

V koupelnách je nevětší koncentrace páry z celého bytu, a tak je nutné větrat zde dvakrát častěji, než ve zbytku domácnosti. V přetopených místnostech jistě oceníte vlhkost kvůli jeho prosycení, ale nic se nemá přehánět. Vhodným doplňkem je koupelnový ventilátor.

Důkladné odsávání par v kuchyni

I v kuchyni se při vaření zvyšuje vlhkost a je potřeba větrat. Kvalitní digestoř toho pojme sice hodně, ale i po vaření raději rychle a intenzivně vyvětrejte.
Větrání v zimě se nesmí podceňovat ani u dětí, zejména, pokud jsou nemocné, případně náchylné k nemocím. Virům a alergenům se totiž v nevětraných prostorech daří a umí tak znepříjemnit život všem.

publikováno: 29. 1. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.