Vhodně zařízená jídelna umocní požitek z jídla


5008572935_e242f7fde8

Jídelna je místem, kde není potřeba příliš mnoho prostoru. Nutné je ale to, aby se v ní cítil každý příjemně a své jídlo si patřičně vychutnal. Dominantou musí být stůl, pohodlné židle jsou samozřejmostí. Více než kde jinde je zde potřeba pracovat s barvami – že umí ovlivnit psychiku je známo, avšak u jídla to platí dvojnásob!Jídelna je ve většině případů propojená s kuchyní a často rovnou i s obývacím pokojem. Prostor může členit jen pult, bar nebo nenápadná zástěna. Tento způsob řešení se používá v malých i velkých bytech bez rozdílu, protože vyhradit pro jídelnu samostatnou místnost je pro mnohé zbytečnost. Prostorný jídelní stůl ale nesmí chybět nikde.

Ideální místo pro jídelnu

Ne vždy je možnost přizpůsobit dispozice jídelně, ale pokud ano, pak vždy vyberte takové místo, které má dostatek přirozeného světla, dostatek prostoru pro stolovníky a nachází se v klidové zóně. Jen tak bude totiž požitek z jídla dokonalý. Jídelny se často využívají jako přechod mezi kuchyní a obývacím pokojem – to rozhodně není špatně, doporučuje se ale prostor oddělit například odlišnou podlahou (vzor, barva…), aby se vytvořil ostrůvek; případně jej oddělte zástěnou, pultíkem, barem a podobně. I tady se totiž cení pocit soukromí.

Základem je stůl3313247902_8aed70fa9e

Stůl vybírejte vhodně k prostoru. Ale platí, že čím větší, tím lepší. Minimální prostor pro jednoho strávníka je 40x60cm, více místa pak rozhodně není na škodu. Nabízí se rozličné varianty prostírání a konec konců je to tak i pohodlnější. Vždy by se k němu měla vejít celá rodina: výhodný je kulatý stůl, kam můžete libovolně přidávat další židle v případě návštěvy. Důležitou otázkou je materiál. Skleněné povrchy vypadají sice hezky, ale je spousta práce s tím, aby zůstaly čisté alespoň na chvíli. Naopak dřevěné jsou klasika, která se nikdy neomrzí.


Zapomínat by se nemělo ani na židle, u nichž se poslední trendy ubírají spíše směrem k designu, než-li k pohodlí. Komfort a ergonomie by ale měly být při výběru tím hlavním. Kromě toho by měla být i odolná nejen konstrukcí, ale také povrchovou úpravou – přeci jen v jídelně se občas nějaká skvrna objeví. I tady je potřeba ale udělat kompromis. Praktičtější jsou samozřejmě omyvatelné židle, ovšem pohodlí už příliš neposkytují, ačkoliv na nich určitě nebudete trávit tolik času, jak na kancelářských.

Tip při nedostatku místa: pro malé byty se hodí rozkládací a sklápěcí stoly, které po použití jen zasunete ke zdi; lze pořídit i stejné skládací židle.

Nezapomeňte na osvětlení jídelny

Hlavní zdroj světla se umísťuje nad stůl. Nemusí být složený jen z jedné žárovky, praktické je mít jich několik zavěšených v různých výškách. Doplňková světla se hodí například do rohů místnosti nebo na stěnu. Pozor si ale dejte na vhodnou velikost, barvu, tón, stínítka a tvar. Rozhodně se nemusíte obávat ani pořízení stojací lampy.

Také do jídelen patří květiny – ať už řezané nebo hrnkové. Stůl oživí a atmosféru umí zaručeně zpříjemnit. Oblíbené jsou i květinové vazby, jež se ale hodí spíše na slavnostní tabule. Kdo má ale šikovné ruce, jistě si je za zlomek ceny dokáže vyrobit sám pro každodenní potěšen.

 

publikováno: 7. 3. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.