Vhodně zvolená orientace domu může přinést úspory


Fotolia_21442614_XS

Výběr místa, kde strávíte následující roky, je bezesporu důležitým okamžikem. A přitom s nevhodně orientovanými domy se lze setkat velmi často. Takto umístěný dům má kromě nepohodlného bydlení ještě jedno úskalí – těžko se optimalizuje jeho chování, tedy možné úspory a provozní náklady.

 

Je samozřejmostí, že pozemek se vybírá s ohledem na cenu. Ovšem nemělo by to být jediné hledisko, důležitá je také poloha komunikace, svažitost terénu a jeho povaha – tedy zda se jedná o místo v blízkosti zástavby nebo kupříkladu u lesa. Jinak řečeno by se měla zphlednit jeho kvalita. To vše se odráží na budoucím fungování a komfortu bydlení.

Komfort a úspory

V naší zeměpisné šířce si užíváme do sytosti letních i zimních rozmarů počasí, proto je potřeba počítat s výraznými teplotními výkyvy. Zimní vytápění pak logicky patří k tomu nejnákladnějšímu, co se bydlení týká. A právě orientace pozemku dokáže tento fakt ovlivňovat. Díky orientaci ke správným světovým stranám lze využít přírodních zdrojů tepla.

Jak vypadá ideální pozemek

  • dostatečně velký
  • k dispozici všechny přípojky na inženýrské sítě
  • komunikace v bezprostřední blízkosti (příjezd až k hranici parcely)
  • bez věcných břemen, jež by kvůli ochranným zónám omezovala výstavbu
  • dostatek světla (týká se pozemků u lesa, případně vedle vysokých budov)

Správná orientace domu

Aby nás mohlo probouzet ranní slunce je třeba dům vhodně navrhnout a umístit. Obývací pokoj a další místnosti, kde trávíte hodně času, pak umístěte tak, aby do něj v zimě, případně na přelomu dalších ročních období, mohlo pronikat odpolední slunce. I když se to na první pohled nemusí zdát, paprsky přeci jen hřejí a fasáda tak načerpá teplo, jenž pak už nebude třeba dodávat. A počty už jsou pak jednoduché – znamená to úsporu financí při topení.

  • Na pozemek by se mělo vstupovat ze severu
  • Ty části domu, které chcete mít prosluněné a prosvětlené, orientujte na jih a jihovýchod, zejména uvažujete-li o jejich prosklení
  • Klidová část zahrady by měla směřovat na jih
  • Směrem k silnici navrhěte místnosti, kde nevadí ruch, tedy ty neobydlené: kuchyni, koupelnu, technické zázemí, šatnu…  Ty není třeba ani v zimě příliš přetápět.
  • U domů pod svahem nezapomeňte počítat s vodou, jež bude stékat při deštích

Bydlení bez schodů – moderní bungalov_Fotolia_1966665_XS

Orientace oken a dveří

Dobrý architekt se řídí pravidlem, že velká okna je nutno začlenit do fasády směřované na jih a v severní časti je umísťovat minimálně. Pokud se jedná o pasivní dům, v němž bude řízené větrání, pak nemusí jít všechna ani otevřít. Platí také to, že vhodnější je použití jednoho velkého okna, než více menších a členitých.

Správná orientace domu není bezvýznamným detailem, v době, kdy hraje úspornost prim, se jedná o poměrně důležitou záležitost.
Co je v zimě výhodou pro tepelné zisky, v létě může znamenat problém. Žhavé letní slunce bude „prát“ do fasády a skel jako o život, proto je třeba zvolit vhodné stínění.

publikováno: 18. 4. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.