VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod


protékající závěsný záchod

Se závěsnými toaletami se v domácnostech setkáváme stále častěji. Splachovací mechanismus je zabudovaný přímo ve zdi, a tak se toaleta snadno čistí, šetří prostor a skvěle vypadá. Přístup ke splachovací nádržce a ventilům je však omezený, a tak může být jejich údržba a čištění komplikovanější než v případě běžného typu splachování. Jak postupovat, když závěsný záchod začne protékat? Přečtěte si náš návod, jak opravit protékající návod, a podívejte se na instruktážní video, kde je proces údržby popsaný krok za krokem.

Opravu protékající toalety neodkládejte

Pokud jste zjistili, že vaše závěsná toaleta začala protékat, na nic nečekejte a závadu odstraňte co nejrychleji. Pokud byste problém neřešili, nadcházející účet za vodu by vás mohl nemile překvapit. I když je protékání WC často nenápadné a příliš nenarušuje chod domácnosti, probíhá nepřetržitě a vede k neustálé spotřebě vody. Oprava protékající závěsné toalety nezabere příliš času, obvykle navíc stačí celý mechanismus jen vyčistit, případně vyměnit některý z dílů.

Za protékání WC obvykle může vodní kámen

Proč vlastně splachovací mechanismus závěsné toalety může začít protékat? Nejčastější příčinou je zanesení mechanismu nečistotami, které omezí volný pohyb plováku. Ten se pak v nádrže nemůže volně pohybovat a nedokáže nádržku dostatečně utěsnit. Mezi nejčastější příčiny protékání záchodu patří zanesení vodním kamenem.

Tento problém se obvykle dostavuje u domácností s tvrdou vodou, kde se vodní kámen tvoří ve větší míře. Pokud máte tvrdou vodu i vy, pak doporučujeme splachovací mechanismus čistit z preventivních důvodů pravidelně. Vodní kámen se obvykle usazuje i na těsnění splachovacího mechanismu, který stačit vyměnit za nový.

protékající záchod

Jak opravit protékající záchod? Začněte demontáží

Jedním z důvodů, proč mají lidé obavy z pořízení závěsných toalet, je právě špatný přístup ke splachovacímu mechanismu. Je však třeba říci, že výrobci předstěnových instalačních systémů navrhují takové systémy, které i přes svou vestavěnou konstrukci umožní snadnou demontáž a přístup k ventilům i nádržce.

Například břeclavská společnost Alcaplast, která se již řadu let specializuje na vývoj moderních předstěnových instalačních systémů, klade důraz na co nejjednodušší servisní zásahy. Všechny běžně prodávané WC nádrže jsou zkonstruované tak, aby se daly servisní práce provést i bez použití nářadí. Kryt servisního otvoru zjednodušuje montáž a brání pronikání vlhkosti a nečistot. Opravu protékající závěsné toalety tak zahajte demontáží krytu, kdy obvykle stačí kryt uchopit oběma rukama, zatlačit směrem nahoru a tlakem k sobě jej vysunout. Před demontáží jednotlivých částí a napouštěcích a vypouštěcích ventilů uzavřete přívod vody. Uzavírací mechanismus se zpravidla nachází hned za montážním rámečkem.

Návod na údržbu závěsných WC – video

Zmiňovaná společnost Alcaplast připravila přehledné instruktážní video, ve kterém je podrobně zachycen celý postup demontáže a údržby podomítkového splachovacího systému. Máte-li splachovací mechanismus od tohoto výrobce, postupujte přesně podle návodu. Postup se u splachovačů od jiných výrobců může nepatrně lišit, jednotlivé kroky a způsoby údržby však budou velmi podobné. Podívejte se, jak závěsné WC demontovat a čistit:

Vyčistěte ventily splachovacího systému

Hlavní příčinou protékání závěsných toalet je zanesení ventilů. Ve splachovacím mechanismu najdete dva typy ventilů – napouštěcí a vypouštěcí. Při demontáži zkontrolujte oba ventily a vyčistěte je. Nejčastěji se zanáší gumové těsnění vypouštěcího ventilu. Po vytažení jeho těsnění omyjte pod proudem vody, a je-li viditelně poškozené či zteřelé, vyměňte jej za nový. Některé modely splachovačů obsahují ještě dvoubřité těsnění, které rovněž očistěte vodou.

Pro snadnější opětovnou montáž můžete toto těsnění namazat mýdlem. Po vyčištění všech vnitřních mechanismů a správném nastavení dle instruktážního videa by mělo být po problému s protékáním WC. Pokud problém neustává, jediným možným řešením je výměna jednotlivých ventilů za nové, případně výměna celého systému.

Preventivním čištěním se vyhnete problémům

Pokud ve své domácnosti používáte závěsné toalety, doporučujeme provádět demontáž a vyčištění v pravidelných intervalech, ideálně pak dvakrát do roka. Zabráníte tak vytváření silných nánosů vodního kamene a dalších nečistot, které by mohly v budoucnu způsobovat protékání vody. Pokud máte v plánu pořízení nového splachovacího systému, dejte si na výběru záležet. Způsob demontáže a servisních zásahů se totiž u různých typů splachovacích mechanismů liší. V případě předstěnových instalačních systémů Alcaplast je demontáž i následný servis rychlý a intuitivní, neplatí to však u všech výrobců.

Moderní závěsné toalety jsou zkonstruované tak, aby se snadno čistily a příliš nezanášely. Proto se s problémem s protékáním setkáte v menší míře než u klasických splachovačů, oprava je navíc snazší. Až vám příště začne WC protékat, co nejdříve ventily demontujte a vyčistěte, problém se tím s velkou pravděpodobností vyřeší.

publikováno: 3. 5. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.