G+

 

 

Vila Tugendhat: funkcionalistický skvost moravské metropole


tugendhat

Do Brna míří každoročně davy turistů, aby nasály neopakovatelnou historickou atmosféru města. Výhodná poloha, příjemné prostředí a hlavně památky nevyčíslitelné hodnoty dělají největšímu městu na Moravě skvělé jméno. Brno ale nemá jen historickou tvář, najdete zde mnoho moderních staveb, z nichž je nejznámější právě vila Tugendhat pocházející z roku 1929.

Podle některých zdrojů patří právě vila Tugendhat (společně s německým pavilonem v Barceloně) mezi stavby, jež daly základ modernímu bydlení. Kromě stejného jmenovatele v podobě autora, architekta Miese van der Rohe, je spojuje i totožný architektonický styl: funkcionalismus. V tomto stylu se budovaly především stavby určené pro praktické využití. Nápadné jsou jednoduchým až strohým vzhledem, typické jsou i použitými moderními materiály, jakými byl beton, železo či šarlatové cihly.

Vila Tugendhat: nenápadná tři patra

Vila Tugendhat je známá především prosklenou zimní zahradou (tu si můžete dopřát i vy, čtěte článek ZDE) a na první pohled působí jako přízemní domek. Nenechte se však zmýlit – má tři patra. V tom nejvyšším se nachází kromě uvítací haly dvě ložnice manželu Tugendgatových, dětský pokoj a pokoj pro vychovatelku. Prostřední patro slouží jako obývací prostor, najdete zde také jídelní místo a „pracovnu“. Celé patro je specifické tím, že je odděleno pouze náznakově, a to díky závěsům. Pozornost poutá i velice nákladná onyxová stěna, která vlivem propouštění slunečních paprsků dokáže měnit barvu. Druhou dominantou je potom půlkruhová stěna oddělující jídelnu.

Spodní patro vily Tugendhat dnes není sice přístupné, ale i tak si můžeme lehce nastínit jeho úlohu. Nacházely se zde místnosti pro služebnictvo a technické zázemí, které by také nemělo uniknout pozornosti. Zatímco horní patro bylo vytápěno klasickými radiátory, do prostředního byl vháněn horký vzduch průduchy v podlaze a ve stěnách, což bylo v té době naprosto unikátním řešením.

tugendhat2

Vila Tugendhat má vybavení od architektů

Nábytek navrhoval sám architekt van der Rohe společně s Lilly Reichovou a Sergiem Ruegenbergem. Dominantním materiálem byla ocel a ušlechtilé dřevo. Každý komponent měl své přesně určené místo a jídelní stůl byl kupříkladu zapuštěn jednou nohou do podlahy. Každý kousek je originálem, avšak jediné umělecké dílo, jež se v objektu nacházelo, byla plastika dívčího torza.

Život ve vileTugendhat

Ačkoliv je vila rozhodně obdivuhodná, nejednou byly vysloveny myšlenky, zda-li se tam dá skutečně bydlet a žít. Monumentální až patetický prostor se setkával s kritikou a jakoby předurčil nelehkou budoucnost domu. Z pořízených dobových fotografií, které si můžete při návštěvě prohlédnout, je však cítit typická domácí pohoda.

Vila Tugendhat Brno proslavila i jako místo zajímavé moderní architektury, které je v našich končinách poměrně málo a letos se po rekonstrukci konečně otevřela i veřejnosti. Každý tak může vidět, co nejvíce ovlivnilo architekturu v minulém století. První týdny naznačily, že zájem bude o vilu Tugendhat veliký.

 

publikováno: 25. 5. 2012
přečteno: 1243×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...