PR článek

Víte, jak snížit spotřebu paliva pomocí pneumatik?


Úspora benzínu

Tipů a triků, jak snížit spotřebu paliva, je dost na to, abyste rozdíl v peněžence skutečně pocítili. Kromě celkového stavu vozidla, plynulé jízdy, úsporného zacházení s klimatizací nebo chování v kolonách můžete snížení spotřeby auta docílit i správným výběrem pneumatik a jejich údržbou.

Jak snížit spotřebu správnými pneumatikami

Výběr vhodných pneumatik a také jejich používání má na snížení spotřeby paliva zásadní vliv. Na co si tedy dát pozor?

Rozměry a profil pneumatiky

Platí, že čím nižší profil pneumatiky, tím menší spotřeba paliva. Pozor ale i na další parametry pneumatik. Může se stát, že s pneumatikami ušetříte, ale na úkor horších jízdních vlastností. Nemáte-li v tomto oboru žádné zkušenosti, obraťte se na zkušené prodejce pneumatik, kteří vám s výběrem pomohou.

Valivý odpor

Valivý odpor pneumatik se spotřebou paliva přímo souvisí. Čím je valivý odpor nižší, tím méně pohonných hmot potřebuje vozidlo k pohybu. Štítek s hodnocením valivého odporu najdete na každé nové pneumatice. Je značený písmeny A až G, kdy A znamená největší úsporu.

Huštění pneumatik

I ty nejkvalitnější pneumatiky s nízkým valivým odporem vám nebudou pro snížení spotřeby nic platné, pokud neuhlídáte optimální tlak. I nepatrné podhuštění může totiž citelně zvýšit spotřebu pohonných hmot.

Víte, jak poznat, zda máte správně nahuštěné pneumatiky?

6 dalších tipů, jak na snížení spotřeby vozidla

1. Vypněte klimatizaci

V horkém létě se klimatizace jen těžko vzdáte, ale ušetřit můžete, když ji budete používat s rozvahou. Není-li venkovní teplota nesnesitelná, vyměňte klimatizaci za stažené okénko ve spolupráci s větrákem. Na spotřebě změnu letních návyků pocítíte znatelně. Pohon kompresoru klimatizace totiž představuje jednu z jejích největších položek. To ovšem neplatí při dlouhé jízdě na rychlostní komunikaci. Otevřená okénka při vyšší rychlosti zvyšují odpor vzduchu a se spotřebou jste tam, kde jste byli.

2. Jezděte plynule

Střídavé prudké zrychlování a následné brzdění se vám nevyplatí. Pro co nejmenší spotřebu je optimální plynulá jízda. Vyzkoušejte jednoduchý trik. Poslouchejte při jízdě uklidňující pomalejší hudbu. Váš mozek se přizpůsobí, pojedete plynuleji a kromě relaxace tak budete i šetřit. Vezmete-li ale šetření paliva skutečně zodpovědně, zapomeňte i na rádio a další spotřebiče, které mají rovněž na spotřebu vliv.

3. Využívejte setrvačnost

Sledováním provozu a předvídáním, například zpomalení před obcí nebo semaforem, můžete také uspořit. Včas sundejte nohu z plynu a využijte setrvačnosti na dojetí nebo zpomalení, aniž byste museli brzdit.

4. Vykliďte interiér i exteriér

Nepotřebné věci, které sebou vozíte jen proto, že vám nepřekáží nebo se „můžou hodit“, zbytečně zvyšují celkovou hmotnost vozidla a tím i spotřebu paliva. Vyšší hmotnost nutí motor více pracovat. To samé platí i pro zahrádku a stojany na kola, které můžete instalovat jen na dobu, kdy je skutečně potřebujete. Tím navíc vylepšíte aerodynamiku a můžete si odepsat další palivové náklady, které vám tento úkon ušetří.

5. Vypínejte motor v dlouhých kolonách

Dlouhé stání v koloně, před železničním přejezdem nebo v úseku kyvadlové dopravy. To jsou situace, kde se vám vypnutí motoru z hlediska spotřeby paliva opravdu vyplatí.

6. Plánujte trasu

Ne vždy je nejkratší cesta zároveň ta nejúspornější. Jak snížit spotřebu paliva správným výběrem trasy? Naplánujte si cestu tak, abyste se vyhnuli kolonám, velkému množství křižovatek nebo dlouhému stoupání.

Přečtěte si také, jak jezdit nejen úsporně, ale především bezpečně: 6 tipů pro bezpečnou jízdu


publikováno: 27. 9. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.