Víte, že sklep může nabídnout i místo pro odpočinek?


Fotolia_34914244_XS

V případě, že jste sklep nevybudovali současně s domem, patří následující řádky vám. Vykopat nové prostory pod těmi stávajícími je poměrně složité, nikoliv však nemožné. O poznání snadnější je vybudovat novou místnost včetně podsklepení. Vše záleží na tom, k čemu chcete tyto podzemní prostory využívat, a jak náročnou stavbu plánujete.

Moderní domy sklepním prostorům příliš nepřejí, drtivá většina se nyní staví bez nich. Podsklepení má však své výhody a opodstatnění. Může být skvělým úložištěm nejen potravin, ale i materiálu a sezónních potřeb, poslouží také jako technické zázemí a prádelna. Sklep se zkrátka hodí, a pokud je možnost vybudovat jej, rozhodně byste neměli váhat.

Postavte si plastový sklep

Sklep na potraviny, víno i harampádí

Nejlepší pivo je ze sedmého schodu, jak praví klasik. Než se ale rozhodnete budovat a rozšiřovat svou nemovitost, popřemýšlejte, k čemu budete podsklepení využívat. Na úschovu nářadí postačí zahradní domek, pro zeleninu jen menší sklep pod částí domu. Využít jej ale můžete jako technické zázemí, a pokud to podmínky dovolí, poslouží i jako garáž. Speciální jsou pak vinné sklepy, které nemůžete postavit kdekoliv. Vyžadují určité podmínky, jako kupříkladu teplotu a odpovídající vlhkost, což může být v některých končinách problém.

2315342110_26dbb6748d

Nejdůležitější údaj - hladina spodní vody

Jestliže máte všechna potřebná povolení, nic vám nebrání pustit se do stavby. Jako první zjistěte stav spodní vody – v suchých oblastech s takovou záležitostí problém není, jinde se poptejte starousedlíků. Problém bývá blízkost řeky nebo větších vodních ploch, kdy stačí menší deštík a ze sklepů se odčerpává voda. Pokud budujete sklep dodatečně, bezpečnější bude tuto činnost svěřit odborníkům. Při neodborných postupech by mohlo dojít k poškození domu, v horším případě i ke zřízení.

Co nesmí sklepu chybět

Dostatečně vysoké stropy je nutno osadit kvalitním osvětlením. Nešetřete ani na barvě – ideální je taková, která se snadno nestírá a něco vydrží. Alfou a omegou je potom hydroizolace a větrání. Špatná izolace znamená neustálé problémy s vysokou vlhkostí a s tím spojenou tvorbou plísní. Nechte minimálně dva otvory pro větrání. Nejlepší místo je na straně, kam nedopadá příliš mnoho slunce, aby do podzemí zbytečně nepronikal teplý vzduch. Otvory nezapomeňte zabezpečit mřížkami proti hlodavcům a jiným škůdcům.

Využití sklepu je široké. Kromě praktických záležitostí jej lze využít i jako místo pro oddych. Správný sklep totiž disponuje příjemným vzduchem a v letních měsících i chladnější teplotou. A to se netýká jen tolik oblíbených vinných sklípků.

 

 

publikováno: 6. 9. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.