Vliesové tapety jsou stále oblíbenější. Snadno se lepí i odstraňují


Instalace tapet

Malovat, nebo tapetovat? Tak zní častá otázka, kterou si pokládají ti, kteří chtějí dát stěnám opět punc novoty. Pokud jste se rozhodli pro druhou možnost, tedy tapetování, čeká vás výběr samotné tapety. Nejde přitom jen o volbu správného odstínu či vzoru, ale především materiálu. Obyčejné papírové tapety se dnes už téměř nepoužívají, kromě luxusnějších textilních tapet je vytlačily tapety vliesové, které jsou díky svým vlastnostem stále vyhledávanější.

Vliesové tapety se vyrábí z netkaných textilií

Všechny výhody, kterými se vliesové tapety vyznačují, jsou dané použitým materiálem. Tento typ tapet se totiž vyrábí z netkaných textilií, které jsou produkovány metodou česání vláken z polyesteru a celulózy, tedy kombinací buničitých a syntetických vláken. Vlákna se následně svážou speciálním pojivem a po lisování se impregnují. Horní vrstva tapety může mít různou barvu, vzory i potisky, k tomu se používá buď polyakrylát, nebo pěna z PVC.

Hlavní výhody vliesových tapet

Díky kombinaci buničitých a syntetických vláken se vliesové tapety vyznačují velmi dobrými vlastnostmi, jednoduchým lepením, snadnými opravami a bezproblémovou demontáží. Mezi hlavní výhody vliesových tapet patří:

1. Rozměrová stálost

Od používání obyčejných papírových tapet se postupně začíná upouštět, protože jejich velkým neduhem je rozměrová nestálost. Tento problém se však moderních vliesových tapet netýká. Netkaná textilie totiž neabsorbuje vlhkost ze vzduchu a nezačne se postupem času krčit či roztahovat, dlouhá léta bude vypadat tak, jako v den lepení.

vliesove tapety

2. Omyvatelnost a odolnost vůči otěru

Pokud vás od pořízení tapet odrazovala jejich náchylnost na ušpinění a poměrně snadné mechanické poškození, vliesové tapety si oblíbíte. Povrch je hladký a lesklý, díky kombinaci syntetických vláken se jen tak nezašpiní, a pokud ano, tapetu snadno omyjete vlhkou hadrou. Nemusíte se bát, že byste povrch tapety poškodili. Vliesové tapety jsou pevné a odolné a jen tak se nenatrhnou. Pokud k poškození přece jen dojde, opravu poškozeného místa zvládnete během chvilky.

3. Snadné lepení

Velkou výhodou vliesových tapet je jejich jednoduché a rychlé lepení. Speciální lepidlo na vliesové tapety se totiž nanáší přímo na stěnu, nikoliv na tapetu. Odpadají tak starosti s provlhčováním tapet.

Montáž tapet

4. Vliesové tapety zakryjí mikrotrhliny

Díky rozměrové stálosti poslouží vliesové tapety také k překrytí mikrotrhlin ve zdech. Zeď by však měla být suchá a čistá. Pokud vaše stěny trpí pronikáním vlhkosti, dejte přednost jiným typům tapet, například vinylovým.

Jak nalepit vliesové tapety

Lepení vliesových tapet je jednoduché a zvládne jej i zkušený kutil. Pokud si na to přece jen netroufáte, obraťte se na specializovanou tapetářskou firmu. Při lepení počítejte kvůli prořezu s pěticentimetrovou rezervou v horní i dolní části tapety. Tapety si předem připravte a nařežte na pásy požadované délky. K lepení budete potřebovat kvalitní tapetářské lepidlo určené přímo pro lepení vliesových tapet.

tapety na zdi

Nanášejte jej na zeď s využitím tapetářského válečku a štětky. Poté už můžete suchou vliesovou tapetu nalepit na zeď. Začněte s lepením ve směru od okna do středu místnosti a pomocí vodováhy kontrolujte, lepíte-li tapetu rovně. Tapetu přitlačte ke zdi a uhlaďte stěrkou nebo tapetářským kartáčem. Může se stát, že se na okrajích tapety bude objevovat vytláčené lepidlo. Odstraňte jej hadrem. Nanášejte jeden pás vedle druhého a nechejte zaschnout. 

Pokud chcete oživit interiérové prostory, vsaďte na tapety, které promění k nepoznání i starší místnosti. Klasické papírové tapety raději nepoužívejte, dejte přednost právě zmiňovaným vliesovým, nebo se porozhlédněte po nabídce vinylových či textilních tapet.

Přečtěte si také naše starší články o tekutých tapetách a samolepicích tapetách, které mohou být zajímavou alternativou.

publikováno: 12. 12. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.