PR článek

Vneste si domů kousek hygge pohody


hygge

Dánové patří k nejšťastnějším národům na světě. Ptáte se, čím to? V jejich každodenních životech se totiž odráží fenomén hygge, synonymum pro domácí pohodu a dnes už neodmyslitelná součást dánské kultury. Odhalte s námi tajemství hygge a zařiďte si útulný domov, kde se budete cítit tak spokojeně, že i Dánové vám budou závidět.

Co se skrývá za slůvkem Hygge?

Oficiální definice doslovně popisuje slovíčko hygge (vyslovujeme jako hýga) jako kvalitu útulnosti a příjemného pohostinství, které vyvolává pocit spokojenosti nebo pohody. V praxi to znamená, že váš domov je koncipovaný a vyladěný tak, že v něm denně zažíváte nespočet útulných a šťastných momentů, aniž byste o ně museli nějak zvlášť usilovat.

Jak vybudovat hygge domov ve 4 krocích

Vytvořit si domov, v němž vás večer po návratu z práce zaplaví pocit štěstí a natěšení, až si v pohodlném křesle dáte sklenku vína a obklopíte se krásnými věcmi a příjemnou atmosférou, přitom není žádná věda.

Jak na to?

 1. Neutrální barevná paleta

Základem hygge domova je neutrální paleta barev, tolik typická pro skandinávské interiéry. Většina Seveřanů zahaluje svůj domov do šedé, béžové, bílé, světle růžové nebo khaki. Zejména proto, že tyto barvy se jen tak lehce neokoukají a navozují pocit útulna. Pokud se obáváte ponurosti, rozveselte interiér pastelovými odstíny, sytě barevným křeslem nebo vsaďte na výraznější dekorace či textilie.

 2. Hygge dekorace a textilie

Snad v každém dánském domově najdete množství příjemných textilií v čele s polštářky, plédy a přehozy ledabyle pohozenými na pohovkách. Velké oblibě se nejen u Dánů těší také ručně pletené deky a přehozy z gigantické příze zvané giant knitting. V obývacím pokoji zase vybízí k odpočinku huňatá deka nebo malý kožešinový koberec. Skvělou inspiraci, jak barevně i vzorově kombinovat hygge textilie najdete v aktuálním letáku Möbelix, zaměřeném právě na bydlení ve stylu hygge.

 3. Svíčky, lucerny a pohoda u krbu

Pokud se váš domov pyšní krbem, pak hygge zažíváte a možná o tom ani nevíte. Krb je totiž hygge sám o sobě, a kromě tepla a světla z něj sálá také harmonie a klid. Dlouhé zimní večery ani letní dýchánky na terase s přáteli se pak neobejdou bez dobrého osvětlení. Klasický lustr ve vás hygge pocity ovšem nevzbudí. Nejvíce se o to zaslouží voňavé svíčky, aromalampy, romantické lucerny nebo světýlka, která nemusíte vytahovat jen na Vánoce.

4. Kouzlo přítomného okamžiku s vašimi blízkými

Dekorace, polštářky i příjemné barvy sice tvoří perfektní základ pro hygge domov, avšak to pravé hygge spočívá hlavně v atmosféře, o kterou se postarají správní lidé a rodina.

Přeci jen, největší radost z krbu pocítíte až tehdy, když se u něj sejdete s nejbližšími nad šálkem horké čokolády nebo kakaa.

publikováno: 9. 4. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.