Výběr a použití brusiva – brusné (smirkové) papíry
Brusný neboli smirkový papír je základní pomůckou pro dokonalé obroušení dřeva, ale i jiných materiálů. Papír je opatřený abrazivní vrstvou, která při ručním nebo strojním broušení umožňuje vyhlazení povrchu materiálu a odstranění i miniaturních nerovností. Pokud chcete, aby bylo dřevo dokonale hladké a jemné na dotek, musíte používat správný typ brusných papíru. Zaměřme se na to, jak se dělí a jak by se vlastně měly používat.
Brusné papíry se vyrábí i ze smirku
Brusné papíry se často označují jako papíry smirkové, což má své opodstatnění. Abrazivní vrstva se totiž vyrábí z minerálů smirku, který je rozemletý na zrnka různých velikostí. Ta se následně nanáší na papír a umožňují obrušování materiálu. Jako obrazivo se však používají i jiné materiály než smirek, například křemen, granát nebo karbid křemíku.
Výběr brusného papíru podle zrnitosti
Nejdůležitějším parametrem při výběru brusného papíru je jeho zrnitost. Označují se číslem zrnitosti P, nejhrubší je označený číslem 20, nejjemnější pak číslem 400 a vyšší. Hrubé brusné papíry jsou vhodné pro přebrušování laku, odstraňování starého nátěru a rzi, ty jemnější pak zajistí jemné zabroušení, aby byl povrch hladký a jemný bez jakýchkoliv nerovností.
Při broušení používejte různé druhy brusných papírů
Pokud se chystáte dřevo nebo jakýkoliv jiný materiál brousit smirkovým papírem, měli byste k tomu využít hned několik typů. V první řadě sáhněte po tom nejhrubším a odstraňte výrazné nerovnosti či původní povrch. Po přebroušení sáhněte po jemnějším typu, který odstraní škrábance po předchozím hrubém papíru. Během práce vystřídejte řadu papírů o různé zrnitosti, práci zakončete tím nejjemnějším, kterým povrch vyleštíte a zapravíte do finální podoby.
Brusné papíry se dělí na uzavřené a otevřené
Brusné papíry se dále rozdělují na uzavřené a otevřené. U uzavřených typů jsou jednotlivá zrna naskládaná nahusto jeden vedle druhého a jsou vhodnější pro jemnější broušení. Oproti tomu u otevřených jsou mezi jednotlivými zrny drobné mezery, mají velký úběr materiálu, a především umožňují dobré odvádění prachu. Hodí se především pro práci se dřevem, protože se abrazivní vrstva nezanese tak rychle a vydrží delší dobu.
Brusný papír pro strojové broušení.
Barva brusného papíru označuje typ abraziva
Na trhu se setkáte s brusnými papíry různých barev. Je to z důvodu, že se k výrobě nepoužívá jen smirek, ale řada dalších materiálů, které mají různé barvy. Ty napoví, k jakým účelům se daný typ hodí.
Pro broušení dřeva se často používá smirek neboli oxid hlinitý, který má uplatnění především v elektrických bruskách. Pro ruční broušení se hodí papíry s drceným granátem, které mají tmavě červenou barvu. Broušení trvá delší dobu, obroušený povrch však vypadá hladce, proto se hodí i pro finální zabrušování. Pro velmi hrubé broušení se používají keramické brusné papíry, které jsou vhodné i pro tvarování dřeva.
Existují ještě další dva základní typy, a to brusný papír křemenový neboli skelný a brusný papír s karbidem křemíku. Skelný papír má žlutou barvu, ten s karbidem křemíku pak šedou nebo černou. Druhý typ se hodí zejména na uhlazování kovů nebo mokré broušení.
Při nákupu nového smirkového papíru se zaměřte na to, z jakého materiálu je vyroben a jakou má hrubost. Při broušení postupujte vždy od nejhrubšího k nejjemnějšímu, tak dosáhnete precizního zabroušení bez rýh a nerovností. Přečtěte si také naše pokračování, ve kterém se zaměřujeme na výběr brusných kotoučů nejen pro ruční brusky.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Jak na vnitřní zastínění oken v nájemním bytě?
Praktické zastínění je potřebné v každém domku nebo bytě. Možností, jak si zajistit soukromí a bezpečí, zamezit… ...

Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění
Už jste někdy přemýšleli, jak snížit náklady na vytápění? Pokud ano, pak jste se jistě setkali s problematikou tzv.… ...

V době tabletů a mobilů je čím dál tím těžší dostat děti ven. Pokud už se to náhodou povede, výsledkem je jen to,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Stavební deník musíte vést i při stavbě domu svépomocí
Plánujete stavbu rodinného domu svépomocí? Pak nezapomeňte na zákonné povinnosti, které se vás týkají. Patří mezi ně… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...