Výběr dětské postýlky: musí být bezpečná, nejdůležitější částí je matrace


Všechny dětské postýlky jsou vyráběny podle léty prověřené šablony a liší se jen v maličkostech. Ty však mohou mít zásadní vliv na bezpečí dítěte a komfort rodičů při péči. Postýlka je pro miminka zásadním místem.

Všechny dětské postýlky jsou vyráběny podle léty prověřené šablony a liší se jen v maličkostech. Ty však mohou mít zásadní vliv na bezpečí dítěte a komfort rodičů při péči. Postýlka je pro miminka zásadním místem. Důležitější roli než konstrukce ale sehrává matrace. Dále se lze zaměřit na detaily, design a v neposlední řadě i cenu.

 

Postýlku využívají děti maximálně do tří let, a to se týká jen těch nejrozměrnějších. Pak se kontinuálně přesunou bud do menších dětských postelí nebo rovnou do dospěláckých. Ani tak ale není radno vzít první postýlku, která přijde pod ruku.

Dětská postýlka: jak má vypadat ta nejlepší

  • na konstrukci nesmí být žádné malé díly (např. krytky nebo spoje), které by dítě mohlo vdechnout
  • pozor na ostré hrany, rohy a výčnělky
  • nízké bočnice jsou v prvních měsících rozhodně pohodlné, jakmile ale začně dítě sedět nebo se dokonce zvedat, jejich výška by měla být alespoň 60cm (lze pořídit postýlku s nastavitelným roštem, který je navíc mnohem lepší, než deska)
  • pro konstrukci se nejvíce hodí přírodní dřevo bez berev, pokud už chcete barvičky, pak dejte pozor na to, aby byly zdravotně nezávadné
  • ideálem je postýlka bez mezer, aby si do nich nemluvně neskříplo žádnou část tělíčka (rizikové bývají posuvné bočnice)
  • rozměr mezi příčkami stanovuje norma – ta uvádí maximální rozestup 60mm
  • pohyblivá kolečka by měla být zajistitelná proti pohybu, pokud jsou na všech čtyřech nohách, pak u dvou je to přímo povinnost
  • postýlky se dají sehnat ve dvou rozměrech, ve větších (70x140cm) vydrží děti až do tří let a pak se mohou rovnou přesunout do normální postele

Matrace do dětské postýlky

Levnější druhy nejdůležitější části postýlky jsou vyrobeny z molitanu. Zpočátku dostačující materiál se ale s rostoucí váhou dítěte stále více deformuje. Mezi oblíbené materiály patří kokosové vlákno, jenž je díky volné struktuře nejprodyšnější. V různých vrstvách se kombinuje s dalšími materiály, mezi jejichž stěžejní vlastnosti by měla patřit právě vzdušnost a pevnost.

Nabídka dětských postýlek je opravdu široká. Nenechte se tedy zlákat pestrými barvami a berte ohled hlavně na funkčnost a praktickou stránku. Do dětské postýlky nemusíte investovat závratné částky, protože z ní dítě zázračně rychle vyroste. 

Cestovní dětská postýlka

Speciálním druhem postýlek jsou cestovní, které se dají snadno složit a opět uvést do stavu použitelnosti. Rozhodně by se neměly používat místo běžných dřevěných postýlek. Stěžejní je jednoduchost a rychlost sestavení. Základní modely se dají pořídit už v ceně do tisícikoruny, nejpropracovanější modely ale zahrnnují i jakousi polohovatelnou pseudomatraci, část na přebalování, závěsné košíky či moskytiéru. Jejich cena se pak pohybuje přes dva tisíce korun.

Nabídka dětských postýlek je opravdu široká. Nenechte se tedy zlákat pestrými barvami a berte ohled hlavně na funkčnost a praktickou stránku. Do dětské postýlky nemusíte investovat závratné částky, protože z ní dítě zázračně rychle vyroste.

publikováno: 18. 5. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.