Výběr správné odrůdy brambor – vlastnosti, charakteristiky a doporučení


brambory0

Obvyklý termín výsadby je od konce března až do poloviny května. Pokud se už na výsadbu chystáte, nepodceňujte volbu ideální odrůdy brambor. Na výběr máte z více než stovky certifikovaných tuzemských i zahraničních odrůd. Liší se však podmínkami pěstování, vlastnostmi, varným typem nebo velikostí. Přinášíme vám základní informace o nejoblíbenějších odrůdách a tipy pro jejich pěstování.

DÁLE NA TÉMA: ODRŮDY PRO ROK 2019

Velmi rané odrůdy brambor

Velmi rané odrůdy brambor potřebují od sadby do sklizně jen 90 až 100 dní. Vynikají dynamickým a rychlým nárůstem hlíz. Hodí se proto k jarní výsadbě a k brzké konzumaci. Velmi rané brambory nejsou vhodné pro skladování, naopak jsou určeny k přímé spotřebě.

Odrůda Impala

Patří mezi nejoblíbenější velmi rané odrůdy. Jedná se o varný typ B. Vyznačuje se pravidelným tvarem hlíz, které mají po uvaření světlou barvu, jsou kypré, středně pevné a vlhké. Bohužel má nižší odolnost vůči virům, na druhé straně vysokou odolnost vůči mechanickému poškození.

Odrůda Astoria

Varný typ BA. Odrůda brambor Astoria se vyznačuje velkými hlízami, které jsou pravidelné a hezky vypadají. Hlízy mají po uvaření středně pevnou konzistenci, hodí se jako příloha a na přípravu hranolek.

Odrůda Colette

Varný typ BA. Odrůda brambor Colette má dlouhé hlízy, které vynikají vysokou stolní hodnotou i v zimním období. Brambory Colette mají hladkou slupku, jsou zdravé, odolné a nečernají. Patří mezi oblíbené odrůdy brambor velmi raného typu.

Odrůda Rosara

Varný typ BA. Vyznačuje se červenou barvou slupky a výrazně žlutou dužinou hlízy. Odrůda brambor Rosara je určena pro konzumaci během letního a podzimního období. Pozdě klíčí, proto je můžete uskladnit až do dubna, aniž by ztratily kvalitu. Po uvaření jsou hlízy pevné a chutné.

Odrůda brambor k loupání

Rané odrůdy brambor

Rané odrůdy sadbových brambor se vyznačují vegetační dobou 100 až 110 dní, tedy delší než u velmi raných brambor. Vyznačují se nedozrálou tenkou slupkou, která se snadno loupe. Ve srovnání s pozdními bramborami jsou zdravější, obsahují méně škrobu a více vody a bílkovin. Rané brambory se obvykle konzumují během léta.

Odrůda Adéla

Odrůda brambor Adéla patří mezi nejoblíbenější a nejúspěšnější odrůdy vůbec. Jedná se o varný typ B, hlízy mají žlutou hladkou slupku a tmavě žlutou dužinu. Odrůdě Adéla se na českých zahrádkách a polích daří velmi dobře. Jedná se totiž o odrůdu, která byla vyšlechtěná u nás, proto má na našem území ideální podmínky k pěstování. Odrůda brambor Adéla je navíc odolná a vyznačuje se vysokým výnosem.

Odrůda Dali

Odrůda Dali patří mezi varné typy BA. Má velké oválné hlízy, které jsou po uvaření pevné, jemné a chutné. Odrůda se také vyznačuje střední skladovatelností 4 až 6 měsíců.

Odrůda Gala

Certifikovaná odrůda brambor Gala patří mezi další oblíbené a vyhledávané odrůdy, kterým se na našem území daří. Varný typ B, hlízy vynikají vysokou kvalitou, nízkou kazovostí, a to i během doby skladování.

Odrůda Marabel

Pokud hledáte rané brambory, které jsou vhodné k loupání, sáhněte po odrůdě Marabel. Brambory mají pevnou strukturu, snadno se omývají, dužina je tmavší barvy a nepodléhá barevným změnám. Patří také k odolnějším odrůdám.

brambory2

Polorané odrůdy brambor

Polorané odrůdy brambor jsou vhodné k dlouhodobému uskladnění. Pokud si tedy chcete vypěstovat brambory nikoliv na přímou konzumaci, ale do zásoby na podzim nebo zimu, vyberte si právě z pestré nabídky poloraných odrůd. Jejich vegetační doba je 110 až 120 dní.

Odrůda Antonie

Varný typ A, salátový typ brambor. Jedná se o kvalitní odrůdu, která ale vyžaduje půdu vysoké kvality a dobrého stavu. Důležitý je zejména přísun živin a dostatečné zavlažování. Odměnou za pečlivé pěstování jsou odolné hlízy s hladkou slupkou a pevnou žlutou dužinou.

Odrůda Laura

Varný typ B. Tuto odrůdu poznáte podle červené slupky. Hlízy brambor jsou středně velké a oválné. Pokud hledáte odrůdu ideální na smažení, Laura je správnou volbou.

Odrůda Red Anna

Další odrůda s červenou slupkou. Varný typ B/A. Má vysoký výnos, netmavne po loupání ani po uvaření. Odrůda brambor Red Anna je vhodná k loupání, je odolná vůči mechanickému poškození, háďátku, rakovině brambor i plísni. Dobře reaguje na listová hnojiva a vyžaduje humózní půdy s kvalitním zásobením živinami.

Polopozdní a pozdní odrůdy brambor

Polopozdní a pozdní odrůdy mají vegetační dobu nad 120 dní. Sklízejí se až v polovině září a zpravidla jsou určeny pro průmyslové pěstování. Pro domácí pěstování na zahrádce se příliš nehodí.

Vybírejte jen certifikované sadby

Výběr správné odrůdy brambor je důležitý, proto jej nepodceňujte. Vybírejte jen ověřené certifikované sadbové brambory. Musí být označeny návěskou, buď podnikovou nebo při balení nad 10 kg úřední s hlavičkou Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Přečtěte si také, jak správně brambory skladovat.

publikováno: 13. 3. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.