Výběr vany podle materiálu: od plechu po litý mramor


Vana

Přemýšlíte nad rekonstrukcí koupelny a pořízením nové vany? Při jejím výběru se setkáte s několika druhy materiálu, ze kterých se vyrábí. Liší se vlastnostmi, vzhledem a také cenou. Přinášíme vám přehledné srovnání jednotlivých materiálů, díky kterým si novou vanu vyberete správně a bude vám dobře sloužit desítky let. V závěru se pak zaměříme i na sifony, jejichž výběr se často podceňuje. Pořizují se společně s vanou a jsou důležitým funkčním i estetickým prvkem.

Materiál – nejdůležitější parametr při výběru nové vany

Pokud vybíráte novou vanu do koupelny, začněte od nejdůležitějšího parametru, kterým je materiál. Ano, tvar, velikost či odstín jsou také důležité, stejně tak i výběr vanového sifonu. Životnost a údržba ale závisí především na materiálu a způsobu zpracování. Vyrábí se ze smaltovaného plechu, akrylátu, plastu či litého mramoru.

Rohová vana

Plechové vany jsou cenově dostupné a odolné

Mezi nejrozšířenější a nejprodávanější vany patří jednoznačně ty vyrobené ze smaltovaného plechu. Jsou cenově dostupné a vynikají vysokou odolností proti poškrábání. Plech je silný a pevný, povrch se nepoškodí ani při pádu těžkého předmětu. Problém je ale v tom, že i když je smaltovaná povrchová úprava odolná, při případném poškození ostrým předmětem je v podstatě neopravitelná.

I když existují různé provizorní způsoby opravy smaltu, povrch nikdy nebude vypadat jako nový. Při poškrábání či odloupnutí se musí pořídit nová. Při výběru plechové vany jste omezeni také z hlediska výběru tvaru, jelikož technologie lisování neumožňuje tvarovou variabilitu. Nevýhod je více, zmiňme především špatné tepelně-izolační vlastnosti a špatné tlumení hluku při napouštění vody, který vaše sousedy rozhodně nepotěší.

Akrylátová vana – nejlepší poměr ceny a kvality

Pokud na nové vaně nechcete za každou cenu ušetřit a je pro vás důležitý poměr ceny a kvality, jasnou volbou je vana akrylátová. Díky moderní technologii se vyrábí mnoho tvarů a velikostí, záleží pak jen na vašich preferencích a představách. Do vany lze zabudovat i hydromasážní systém či vanové sifony s napouštěním přepadem a jiné prvky, například speciální madla či stojánkové baterie. Vydrží řadu let, je odolná vůči poškození, má dobré izolační vlastnosti a hladký lesklý povrch. Akrylátovou vanu při případném poškození (odštípnutí, poškrábání) necháte přebrousit a bude opět vypadat jako nová. Akrylát je navíc antibakteriální a stálobarevný, zářivě bílý bude i po několika letech.

Vana v koupelně

Plastová vana: levnější varianta akrylátu

Pokud vás nadchly výhody akrylátových van, ale odrazuje vás vyšší cena, vyberte si z nabídky výrobků z ABS či jiných plastů. Plastová skořápka je opatřena slabou vrstvou akrylátu, je pevná, odolná a má dobré izolační vlastnosti. Akrylátovou vrstvu lze do jisté míry při poškození opravit. Vany z plastu se ale vyrábí jen v několika tvarech, použitý materiál neumožňuje výrobu složitých tvarů, ostrých ohybů či designového tvarování. Z hlediska funkčnosti a životnosti je plastová vana dobrou volbou.

Vany z litého mramoru pro ty nejnáročnější

Pokud naopak cenu příliš neřešíte a jde vám zejména o vysokou kvalitu, perfektní vlastnosti a luxusní vzhled, pořiďte si vany z litého mramoru. Materiál se používá především u speciálních volně stojících typů. Vyrábí se ze směsi přírodního mletého dolomitu a pryskyřice. Směs se následně odlévá do forem. Výsledný odlitek vyniká lesklou ochrannou vrstvou, která zaručí snadnou údržbu a luxusní vzhled. Vany z litého mramoru mají v podstatě neomezenou životnost, skvělou tepelnou i zvukovou izolaci, vysokou pevnost a tvarovost stálost.

Akrylátová vana

Nezapomeňte na pořízení kvalitního sifonu

Při pořizování nové vany nezapomínejte na nákup kvalitního sifonu. Špatným výběrem můžete komfort používání zbytečně pokazit, pořizovací náklady přitom nejsou nijak velké. Na trhu jsou k dispozici kromě klasických typů s gumovou zátkou i ovládané sifony se systémem otevírání a uzavírání zátky sifonu. Český výrobce Alcaplast představil inovované ovládané vanové sifony, které mají plynulý chod mechanismu a umožňují přesné a rychlé nastavení zátky podle potřeb uživatele. Dalším moderním řešením jsou sifony s napouštěním přepadem, které jsou vybaveny i kvalitním napouštěcím systémem.

Sifon

Inovované provedení ovládací hlavice.

Vzhled, pevnost, tvar, barva, odolnost proti poškrábání, tepelná izolace či tlumení hluku, to vše jsou parametry, podle kterých byste měli vybírat materiál nové vany. Pokud se rozhodnete pro kvalitní produkt a doplníte jej moderním sifonem, bude vám sloužit řadu let.

publikováno: 27. 7. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.