Vybíráme koberec do exteriéru – na zahradu, terasu i kolem bazénu


venkovní koberce4

V souvislosti s kobercem si snad každý hned vybaví útulný obývací pokoj nebo ložnici. V rozsáhlé nabídce mnoha typů koberců však najdete i ty, které jsou přímo uzpůsobené pro použití ve venkovních prostorách. Zpravidla jsou vyrobeny z umělých nebo tvrdých přírodních vláken, které se snadno čistí a odolají vodě i teplu. Venkovní koberce vyniknou na vaší zahradě, terase i kolem bazénu. Pojďme se zaměřit na to, jaké typy existují, v čem spočívá jejich výhoda a jak je vybírat.

Venkovní koberec na pohled nerozeznáte od klasického

Koberce určené pro použití v exteriérech jsou vyrobené tak, aby vypadaly podobně jako koberce používané v interiéru. Dostupné jsou v mnoha rozměrech, barvách i vzorech. Častěji se setkáte s kusovými koberci, které snadno srolujete a po skončení sezóny sklidíte na bezpečné místo. Přestože na první pohled venkovní koberec nerozezníte od klasického, liší se, a to použitým materiálem.

Takzvané outdoorové koberce se totiž vyrábí z umělých vláken, případně hrubých přírodních vláken, které odolají dešti i častému působení slunečních paprsků. Dlouho si tak zachovají svůj původní vzhled a jen tak nevyblednou. Venkovní koberec můžete jednoduše opláchnout proudem vody a vysušit na slunci. Nic se mu přitom nestane.

Venkovní koberce nesmí být nasákavé

Při výběru koberce na terasu, zahradu nebo kolem bazénu se zajímejte především o nasákavost materiálu. Ta by měla být minimální, aby koberec rychle uschnul a nebyl promáčený. Specifickým typem venkovních koberců jsou umělé trávníky, které se používají jak na zahradách rodinných domů, tak v hotelech a komerčních prostorách. Udržují se stejně jako kusové dekorativní koberce do exteriéru, ne každému však jejich vzhled sedí. Je jen na vás, jakému stylu dáváte přednost a vsadíte-li na bezúdržbovost umělého trávníku, nebo zůstanete u klasiky, o kterou se však musíte starat.

Údržba venkovního koberce – stačí voda a kartáč

Venkovní koberce se vyrábí z dlouhých vláken, ve kterých se příliš neusazuje špína a prach, větší nečistoty a předměty se pak dají jednoduše vyndat. Venkovní koberce nevyžadují žádnou zvláštní údržbu. Až budete mít pocit, že už jsou špinavé, jednoduše je vyklepete a vyčistíte pomocí obyčejné vody a kartáče. Venkovní koberec můžete vysávat pomocí průmyslového vysavače, i bez něj se však obejdete.

Outdoorový koberec ozvláštní terasu i balkón

Koberce určené pro použití v exteriérech představují jedinečný způsob, jak jednoduše a rychle ozvláštnit a zútulnit venkovní prostor. Hodí se pro použití na balkóny, terasy, svůj účel však splní i v okolí bazénů. Po letním koupání v bazénu nemusíte stoupat na rozpálenou dlažbu. Chůze po venkovním koberci je příjemná a zvýší komfort vašeho bydlení. Můžete jej položit na dlažbu, chodník, dřevěnou terasu, ale také rovnou na trávu.

Pokud přemýšlíte, jak ozvláštnit vaši zahradu a zpestřit ji zajímavých dekorativním a funkčním prvkem, venkovní koberec je dobrou volbou. Výrobců, kteří se na navrhování outdoorových koberců zaměřují, stále přibývá, a tak je z čeho vybírat.

Nenechte si ujít další související články:

publikováno: 30. 7. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.