Vybíráme novou digestoř: Na jaké parametry se zaměřit?


parametry digestoří

Pokud máte kuchyni bez digestoře, zřejmě nám dáte za pravdu, že po vaření je celá místnost plná nepříjemných pachů, vlhkého vzduchu a mastnoty. Digestoře se staly běžnou součástí moderních kuchyní a slouží nejen jako funkční, ale také designový prvek. Existuje řada typů digestoří od komínových přes podstavné po zabudované v kuchyňské lince. Liší se však svými parametry, mezi které patří například výkon nebo hlučnost. Přečtěte si, na jaké důležité parametry se zaměřit a na co si dát při výběru pozor.

Recirkulační vs. digestoř s odtahem

Podle způsoby odvádění výparů z vaření se digestoře rozdělují na recirkulační a ty s odtahem. Většina typů podporuje obě možnosti využití. Jestli to konstrukce budovy umožňuje, vždy upřednostněte napojení digestoře na odtahové potrubí, přes které se výpary dostanou pryč mimo prostor kuchyně.

Recirkulační digestoře jsou vybavené filtry, které dokážou pohlcovat nepříjemné pachy a zachycovat mastnostu, vlhký vzduch však po vaření vždy zůstane v místnosti. Kuchyně s recirkulační digestoří se tak často potýkají s nadměrnou vlhkostí vzduchu, kterou lze vyřešit jen pravidelným otevíráním oken. Schopnost pohlcovat pachy a zabraňovat usazování mastnoty je v případě recirkulačních digestoří výrazně nižší. Počítejte také s tím, že filtry budete muset pravidelně čistit a jednou za čas obměnit.

Upřednostněte digestoř napojenou na odtah

Výkon digestoře zvolte s ohledem na rozlohu místnosti

Jedním z nejdůležitějších parametrů, na které byste se při výběru nové digestoře měli zaměřit, je výkon. Obecně platí, že čím větší kuchyň budete mít, tím výkonnější digestoř budete potřebovat. Kvalitní digestoř by měla být schopna vyměnit vzduch v místnosti přibližně 5 až 10krát za hodinu. Propočítejte si objem vaší místnosti a vynásobte jej koeficientem 5 až 10. Pro spolehlivou obměnu počítejte spíše s horní hranicí.

Máte-li například kuchyň spojenou s obývákem o ploše 30 m2, vynásobte plochu výškou místnosti, například standardních 2,6 m. Dostanete hodnotu objemu, která v tomto případě odpovídá 78 m3. Číslo vynásobte 10. Zjistíte, že pro kvalitní obměnu vzduchu budete potřebovat digestoř o výkonu kolem 780 m3. To je už poměrně vysoké číslo, může být obtížné tak silný odsavač par sehnat. Rozhodně na tak velký prostor budete potřebovat co možná nejvýkonnější typ digestoře. Naopak pro malé kuchyně velké třeba jen 15 m2 si vystačíte s levnější a méně výkonnou digestoří s obměnou vzduchu 300 až 400 m3 za hodinu.

Na hlučnost digestoře se často zapomíná

Hlučnost digestoře i dalších domácích spotřebičů zásadním způsobem ovlivňuje komfort při užívání domácnosti, přesto se na ni často zapomíná. Rozdíl v hlučnosti jednotlivých modelů je značný, a tak je třeba vybrat digestoř s ohledem na co nejmenší hodnoty udávaná v dB. V technickém listu výrobce najdete hodnoty hluku v jednotlivých stupních výkonu. Nízké stupně bývají tiché a jejich hlučnost se pohybuje jen přes 50 dB, zatímco na plný výkon může být hlučnost digestoře i více než 70 dB. Při takové úrovni hluku je pak obtížné vést běžnou komunikace.

Chcete-li mít co možná nejtišší digestoř, která vás nebude svým hlukem obtěžovat, pořiďte si model s vyšším výkonem, než vzhledem k velikosti místnosti potřebujete. Díky silnému motoru nebudete muset téměř vůbec používat nejvyšší stupeň odsávání. Čím nižší stupeň použijete, tím bude chod spotřebiče tišší.

Dálkové ovládání i automatická regulace

Moderní typy digestoří jsou vybaveny řadou doplňujících funkcí, které zvyšují komfort při vaření. Oblíbenou funkcionalitou je možnost ovládání na dálku. Pomocí dálkového ovladače můžete snížit či zvýšit výkon digestoře, vypnout ji, zapnout i regulovat osvětlení. Nad odsavačem par získat kontrolu i ve chvíli, kdy nebudete stát u plotny.

Některé typy digestoři jsou navíc vybavené i chytrými senzory, které komunikují s varnou deskou. Spotřebič tak automaticky pozná, kdy se varná deska spustila, a automaticky spustí odtah. Úroveň výkonu nastaví podle potřeby v závislosti na stupni výkonu varné desky i počtu zapnutých plotýnek.

Velkým trendem jsou digestoře zabudované do varné desky

Digestoř jako důležitý zdroj světla

V podstatě všechny typy digestoří (s výjimkou některých vestavěných do kuchyňské desky) jsou vybavené zdrojem světla. Jeho úkolem je kvalitně osvítit prostor varné desky, kde se z technologických důvodů žádná jiná světla nemontují. Zvolte takovou digestoř, která bude mít dobrý rozptyl světla a dostatečně výkonné žárovky. Zaměřte se také na typ zdroje světla, kromě běžných žárovek s vláknem se do digestoří instalují i úsporné LED žárovky. Před nákupem si také zjistěte, je-li možné v případě poškození světla žárovku jednoduše vyměnit i bez zásahu servisního technika.

Máte-li jasno, jaký typ digestoře pro vás bude nejvhodnější, pusťte se do studování konkrétních parametrů. Věnujte pozornost zejména výkonu a hlučnosti – tyto parametry zásadně ovlivní komfort při používání.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

SROVNÁNÍ RECIRKULAČNÍCH A ODTAHOVÝCH DIGESTOŘÍ

Přečtěte si další související články:

publikováno: 1. 2. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.