Vybíráme vhodné vytápění do dílny a garáže


vytápění dílny3

Pokud trávíte volný čas v dílně nebo v garáži, bez vytápění se neobejdete. Na rozdíl od obytných místností nevyžadují tyto prostory soustavné vytápění, které se vzhledem k nižší frekvenci využití většině majitelům nevyplatí. Je proto důležité vybrat takový zdroj tepla, který v krátké době vyhřeje místnost na požadovanou teplotu. U vytápění dílen a garáží přitom nevadí, když prostor po krátké době vychladne. Pojďme se zaměřit na to, jaké možnosti se nabízí.

Elektrický přímotop

Pro vytápění malých dílen, kůlen či garážových prostorů se běžně používají elektrické přímotopy, které jsou zpravidla vybaveny i ventilátorem. Výhodou elektrických přímotopů je nízká pořizovací cena. Vytopení vychladlé místnosti je pomocí přímotopů rychlé, je však třeba počítat s vyššími náklady na provoz. Vzhledem k občasnému vytápění však vyšší spotřeba energie váš rodinný rozpočet příliš nezatíží.

Elektrické přímotopy umožňují vytápění v několika režimech. U vychladlé místnosti se přímotop zapne na plný výkon, poté se přepne na snížený příkon a umožní průběžné přitápění a udržování teploty. Většina dílenských přímotopů je vybavena termostatem, díky kterému se teplota udržuje automaticky. Jakmile se prostor vyhřeje na požadovanou teplotu, topidlo se automaticky vypne a při poklesu teplot opět zapne.

Při výběru elektrických přímotopů se zaměřte na výkon. Samozřejmě platí, že čím větší a více vychlazený prostor potřebujete vytopit, tím by měl být větší výkon topidla. Pro vytopení menších garáží si vystačíte s přímotopem o výkonu 5 kW, pro rozsáhlejší prostory sáhněte po výkonnějších topidlech, případně jich po místnosti rozmístěte několik.

Infrazářiče jsou tiché a účinné

Přímotopy s ventilátory jsou poměrně hlučné, což však v dílnách či garážích není tak velký problém. Pokud přece jen hledáte tichý zdroj tepla, pořiďte si elektrický infrazářič, který můžete nainstalovat na zeď nebo položit na zem. Infrazářiče pracují na principu sálání tepla a menší prostory vyhřejí velmi rychle. Ve chvíli, kdy se infrazářič vypne, začne teplota v místnosti rychle klesat. Proto se hodí zejména do dílen, kde potřebujete mít teplo jen po krátkou dobu.

Na trhu narazíte i na infrazářiče určené pro stropní montáž, ideálně přímo nad prostor, kde se budete pohybovat nejčastěji. Počítejte s tím, že kromě tepla produkují zářiče i silné žluté až červené světlo, které může být pro mnohé nepříjemné. Proto byste měli infrazářič umístit tak, abyste se do topné části nemuseli při práci přímo dívat.

Horkovzdušná turbína

Samostatnou kategorii dílenských topidel tvoří horkovzdušné turbíny, které jsou velmi výkonné, ale také hlučné. Vyrábí se turbíny na plyn a naftu, a tak je nezbytné v místnosti zajistit vhodné odvětrávání. Do malých dílen nebo garáží se taková topidla příliš nehodí, používají se zejména na stavbách a v průmyslových prostorách. V uzavřených prostorách bez odvětrávání se nesmí používat, protože v turbíně dochází ke spalování kyslíku. Otevřené kůlny či přístřešky s nimi však spolehlivě vytopíte, a to velmi rychle.

Máte v dílně komín? Pořiďte si malá kamna

Máte-li v dílně napojení na komín, můžete si pořídit malá kamna, která malou místnost vytopí během chvilky. Provozní náklady budou minimální a příjemná teplota bude v dílně nějakou dobu i po vychladnutí kamen. Nevýhodou je samozřejmě časová náročnost spojená s přípravou a následným čištěním. Při montáží kamen do dílny je také důležité dodržet bezpečnostní předpisy a neumísťovat je v okolí hořlavých předmětů či chemikálií.

Vyberte vhodný zdroj energie – elektřina, plyn, nafta

Než se pustíte do výběru konkrétního typu topidla do dílny nebo garáže, promyslete si, jaký zdroj energie byste chtěli využívat. V dílnách bývá standardně zavedena elektřina, a tak je elektrický topení v mnoha ohledech nejlepší volbou. Topidlo jednoduše zapojíte a máte vystaráno.

Pokud potřebujete vytopit kůlnu vzdálenou od domu nebo jiný prostor, kde není elektřina zavedená, budete muset sáhnout po topidlu na plyn, naftu nebo lehké topné oleje. Provoz vás ve výsledku může vyjít i levněji, pořizovací cena takových topidel však bývá vyšší. Je také třeba zajistit kvalitní odvětrávání místnosti. V dílně můžete vytápět i tuhými palivy. Pokud vám nevadí náročnější příprava, na topení ušetříte, v kamnech pak budete moci spálit i staré noviny, krabice nebo dřevěné odřezky, které vám při práci v dílně zbyly.

Nenechte si ujít další články o dílnách a garážích:

publikováno: 11. 11. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.