Vyčistit sklo u dvířek krbové vložky nebo kamen není složité


Vyčistit sklo u dvířek krbové vložky nebo kamen není složité

Pohled do plápolajícího ohně, ke kterému patří i typické praskání dřeva při hoření, je jistě v mnohých představách synonymem té pravé domácí pohody, když venku dominuje nepříznivé a chladné počasí. I tak lze popsat jeden z důvodů, proč se krbové vložky nebo kamna těší takové oblibě. Aby tato atmosféra nebyla narušena, je třeba sklo na dvířkách pravidelně čistit. Jak a čím?

Sklo u dvířek krbové vložky či krbových kamen se zanáší více a častěji, když se topí nepříliš vyschlým dřevem, které je často nabízeno jako levnější alternativa tvrdých a řádně vysušených druhů. Pokud se na skle hromadí saze, pak je při topení v krbu příliš malá teplota. Příčin, proč se sklo u krbové vložky a kamen znečišťuje, existuje celá řada. Avšak účinných doporučení, jak ho lze efektivně vyčistit, o poznání méně.

Co na údržbu skla krbové vložky či kamen použít?

Na to, jak vyčistit sklo u dvířek tepelného spotřebiče, na kterém se během každého dne topení v menší či větší míře usazuje jemný popel, existují rady osvědčené léty, ale také ty, co vycházejí z použití speciálních přípravků v podobě gelu, spreje či obyčejné tekutiny. Z těch tzv. babských receptů určitě stojí za zmínku obyčejný novinový papír (ne křídový), který dokáže ze skla prach a popel jednoduše odstranit a sklo navíc vyleštit. Vždy je ale nutné dávat pozor, aby měly saze na co padat, tedy nejlépe na další kus novin, co se rozloží na podlahu. S takto použitým papírem se posléze zatopí. Zkušenosti také dokládají využití jemného popela, který dokáže také odstraňovat nečistoty. Zmiňované moderní výrobky se aplikují, nechají několik minut působit a poté se setřou hadrem či také kusem papíru.

Sklo je vhodné čistit pouze v případě, že je vychladlé.“

Dražší krbové vložky mohou mít samočisticí sklo

V případě, že nechcete problém špinavého skla u krbové vložky řešit, stačí se poohlédnout po speciálním druhu, který se řadí do kategorie samočisticích. Lze ho dodatečně dokoupit v rámci příslušenství ke krbu, obyčejně bývá součástí dražších a kvalitnějších vložek. Povrchová úprava umožňuje, aby ohřáté sklo působilo na látky, co se na něm usazují. Při takovém procesu pak dochází k tepelnému rozkladu nebo spalování těchto látek, čímž se dosahuje efektu samočištění.

Znečištěné sklo krbové vložky nebo kamen může snižovat požitek, který mohou uživatelé z plápolajícího ohně, co je tak nejen zdrojem tepla, ale i estetickým prvkem, mít. Minimální úsilí, které je k pravidelnému čištění potřeba, však nevezme z volného času více než pár minut, a tak rozhodně není nemožné udržovat sklo dvířek čisté a lesklé.

 Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 13. 12. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.