Výhody a nevýhody dřevostaveb


dřevostavba1

Stejně jako každý typ stavby mají i dřevostavby své výhody a nevýhody. Je třeba zdůraznit, že i přes několik nevýhod je realizace stále oblíbenější, což jasně dokazuje, že výhody jasně převyšují. Popsat podrobně vlastnosti panelových dřevostaveb by bylo na několik článků. Rozhodli jsme se však v několika odstavcích a bodech sepsat ty hlavní výhody a nevýhody, díky kterým si uděláte představu o jejich vlastnostech.

ZPĚT NA TÉMA: HISTORIE DŘEVOSTAVEB

Rychlost stavby, variabilita i cena

Jednou z hlavních předností dřevostaveb je rychlost jejich výstavby. Zhotovení celé stavby obvykle netrvá déle než 3 měsíce, při správném naplánování lze však zvládnout i do jednoho měsíce. Ve většině případů se jedná o výstavbu s využitím suchých technologií, díky čemuž je možné stavbu provádět kdykoliv v průběhu roku. Dřevo je také dobrým izolantem, v kombinaci s kvalitními izolačními materiály zajistí nadstandardní tepelně izolační vlastnosti.

Realizace dřevostaveb je ekologická a příliš nezatěžuje životní prostředí. Nedochází ke vzniku velkého množství odpadu a případná likvidace stavby je rychlá a bezproblémová. Bydlení v dřevostavbách je komfortní a zdravé. Na trhu je navíc řada firem, které se na realizaci dřevostaveb specializují, takže si vyberete z mnoha projektů i přístupů při stavbě. Cena za dřevostavbu je také nižší než při stavbě klasické zděné budovy.

Ukázka zateplení dřevostavby.

Nižší životnost a horší tepelně akumulační schopnosti

Pokud srovnáme klasickou cihlovou stavbu s dřevostavbou, docházíme k výsledku, že má nižší životnost, nižší tepelně akumulační schopnosti, vyšší hořlavost, horší akustické vlastnosti i horší stabilitu. Je ale třeba říci, že tyto parametry se nedají srovnat snadno a nelze dojít k jasným závěrům. Ano, dřevostavba vydrží „jen“ 100 let, ale mnohem snadněji se rekonstruuje a upravuje. Pokud se podíváme na stoleté zděné stavby, zjistíme, že jejich stav není nejlepší a je třeba je výrazně zrekonstruovat či demolovat.

Co se hořlavosti týče, i když je vyšší než u cihel, díky nutnosti dodržení norem a použití nehořlavých přípravků dosahuje vynikajících hodnot. Nemusíte se tak bát, že by dřevostavba shořela jak list papíru, díky moderním technologickým postupům vydrží opravdu hodně.

Výhody u dřevostaveb rozhodně převažují nad nevýhodami. I když je životnost nižší a hořlavost vyšší než u cihlových staveb, je nadstandardní. Proto můžeme pořízení dřevostavby jedině doporučit. Ušetříte a získáte kvalitní úspornou stavbu, která vám bude sloužit celý život.

Nenechte si ujít další články o dřevostavbách:

publikováno: 6. 5. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.