Výhody a nevýhody hliněných domů


hliněný dům

Pokud se zajímáte o alternativní přístupy při realizaci domů, zjistěte si více informací o hliněných domech. I když jsou okrajovou oblastí moderní architektury, narazíte na ně i na území ČR stále častěji. Základní charakteristiku těchto staveb jsme si popsali v předchozí části našeho seriálu. Na následujících řádcích shrneme ty hlavní výhody a nevýhody hliněných domů, o kterých byste rozhodně měli vědět.

ZPĚT NA TÉMA: HLINĚNÉ DOMY

Výhody hliněných domů

Za hlavní výhodu hliněných domů se rozhodně považuje jejich ekologičnost a šetrnost k životnímu prostředí. To je také jeden z hlavních důvodů, proč se lidé uchylují právě k tomuto druhu stavby, která je v souladu s přírodou. Vzhledem k využití přírodních materiálů jsou hliněné stavby i zdraví prospěšné, neobsahují žádnou chemii a škodlivé látky.

Velkou výhodou hliněných domů je schopnost akumulace tepla. Hliněné materiály (omítky i nepálené cihly) mají akumulační schopnosti, a tak jsou schopny udržet teplo po dlouhou dobu. Při kombinaci s vhodnými izolačními materiály jsou hliněné domy energeticky nenáročné. Hlína je navíc cenově dostupný stavební materiál, který snižuje finanční náročnost celé stavby.

Hliněné domy vynikají také svou nehořlavostí a vysokou trvanlivostí. Hlína umožňuje vytvořit stavbu rozličných tvarů a rozměrů, což mnohé již realizované hliněné domy potvrzují. Pokud tak chcete vytvořit originální a netradiční dům, využití hliněných materiálů je vhodnou volbou.

hliněný dům

Nevýhody hliněných domů

Je třeba říct, že hliněné domy mají také řadu nevýhod, se kterými je třeba předem počítat. Hliněné omítky špatně odolávají povětrnostním podmínkám a vyžadují pravidelnou údržbu. Stavba hliněných domů je časově náročná, navíc vyžaduje kooperaci s dalšími lidmi, kteří s ní mají zkušenosti. Naprostá většina stavebních firem vám při realizaci tohoto typu stavbu nebude příliš nápomocná.

Pokud se nebojíte výzev a chcete se pustit do výstavby ekologického a cenově dostupného domu, hliněná stavba je vhodnou volbou. Počítejte však s omezenou životností a náročností stavby. Připravte se také na poměrně náročný proces schvalování a kolaudace.

publikováno: 30. 5. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.