Výhody a nevýhody mobilních domů


mobilní dům2

Mobilní domy jsou cenově dostupnou, rychlou a ekologickou cestou za vlastním bydlením. Také díky tomu zájem o tzv. mobilheimy roste i u nás v České republice. Než začnete pořízení mobilního domu vůbec zvažovat, měli byste se informovat o všech výhodách a nevýhodách. Rozhodli jsme se proto ty nejdůležitější plusy a mínusy mobilheimů shrnout do několika bodů. Věříme, že vám rozhodování pro pořízení či nepořízení takového typu bydlení usnadní.

DÁLE NA TÉMA: DRUHY BYDLENÍ - MOBILNÍ DOMY

Výhody mobilních domů

Začněme rovnou s výhodami, které vám pořízení mobilního domu přinese. Hlavním důvodem k pořízení mobilheimy bude pravděpodobně jeho nízká pořizovací cena. Za čtvrt až půl milionu budete bydlet ve svém malém a skromném domku. Výhodou je také rychlost realizace a absence stavebního povolení, díky čemuž můžete bydlet i během několika dnů. Tím ale přednosti nekončí.

Mobilní domy jsou ekologickou variantou bydlení. Příliš nezatěžují životní prostředí. Obvykle jsou z velké části zkonstruované z přírodních materiálů, po skončení jejich životnosti můžete takřka vše zrecyklovat. Pokud byste se po nějaké době rozhodli ke změně bydlení, můžete mobilní dům prodat případnému zájemci, který jej snadno převeze na svůj pozemek. Mobilheimy lze snadno napojit na inženýrské sítě, bydlet v nich však jde i bez toho. Vaše bydlení tak může být prakticky soběstačné, možností je celá řada.

Odpad můžete svádět do žumpy, pro výrobu elektřiny použijete solární kolektory či elektrocentrálu, vytápět můžete na tuhá paliva. Mobilheimy jsou nenáročné na údržbu, většinu běžných činností a oprav zvládnete sami. Některé jsou navíc vybaveny i tepelnou izolací a izolačními dvojskly či trojsky, díky čemuž mají i nízké tepelné ztráty a hodí se pro celoroční bydlení.

Jurty – další alternativa k levnému bydlení

Nevýhody mobilních domů

Bydlení v mobilheimech má samozřejmě i spoustu nevýhod. I když je dům mobilní, bez nákladního vozu či jiné těžké manipulační techniky se neobejdete. Pro pořízení mobilheimu nezískáte hypotéku, proto jej budete muset koupit ze svého nebo využít jiného úvěrového produktu. Mobilní domy mají omezenou životnost, s tím je také třeba počítat. Dobře zkonstruovaný a pravidelně udržovaný mobilheim vás však bez obav přežije. Počítejte také se skromnějšími prostory. Mobilní domy jsou zpravidla malé a určené spíše pro celoroční obývání 2 až 3 osob. Pro početnou rodinu není tento způsob bydlení zpravidla dostatečný.

Nenechte si ujít další články ze seriálu zaměřeném na různé druhy bydlení:

publikováno: 30. 8. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.