Vypěstujte si angínovník. Pomůže vám při bolesti v krku


angínovník2

Rádi byste si do bytu nebo domu pořídili další pokojovou rostlinu, která bude nejen hezká na pohled, ale pomůže i při zdravotních potížích? Pak byste měli objevit kouzlo angínovníku čínského, který není náročný na pěstování a pomůže při bolestech v krku, které mnohé z nás trápí právě během podzimního a zimního období. Pojďme si tuto pozoruhodnou pokojovku představit a zaměřme se i na způsob užívání.

Angínovník pochází z Asie. Bude se mu dařit i u vás doma

Jak je z názvu této rostliny zřejmé, původně se vyskytoval v Číně a dále na ostrovech Japonska či na Korejském poloostrově. Postupně se začal rozšiřovat i do jiných oblastí. Nejprve obsadil indický subkontinent a poté začal být pěstovaný i v Severní Americe. Na území Evropy se angínovník poprvé objevil až v 17. století, od té doby však poměrně zdomácněl a dnes se běžně pěstuje jako pěkná a léčivá pokojová rostlina.

Na první pohled vás angínovník čínský zaujme svými skvrnitými květy a dlouhými lodyhami, které dorůstají do výšky až 100 cm. Z hlediska přírodního léčitelství jsou ceněné zejména mečovité listy, které obsahuji řadu látek s antiseptickými účinky.

Angínovník je nenáročný na pěstování

I když je angínovník pěstovaný jako pokojová rostlina, v teplejších oblastech snese i celoroční pěstování na záhoně. Pokud si jej budete chtít vypěstovat doma, najděte místo s dostatečným přístupem přirozeného světla. Angínovník je světlomilnou rostlinou a snese i přímé působení slunečních paprsků. Bez obav jej můžete pěstovat i na okenním parapetu. Pokud nemáte možnost umístit angínovník na dostatečně prosvětlené místo, můžete sluneční záření simulovat svítidly s umělým osvětlením. Podle zkušeností pěstitelů si angínovník brzy zvykne i na zářivkové světlo a poroste bez větších problémů.

Substrát udržujte neustále mírně vlhký

Aby se vašemu angínovníku dobře dařilo, snažte se udržovat substrát neustále vlhký. Nesmí v něm však voda stát, v takovém případě by mohlo dojít k zahnívání. Doporučujeme používat dobře propustný substrát doplněný o drenáž na dně nádoby, která zadrží přebytečnou vodu. Drenáž můžete připravit z písku nebo třeba jemného štěrku.

Máte-li v plánu angínovník využívat k léčebným účelům, a tedy listy zpracovávat ke konzumaci, vyhněte se použití chemických hnojiv na pokojové rostliny. Pro podporu růstu použijte přírodní hnojiva vhodná pro použití na zeleninu a bylinky. Budete mít jistotu, že zpracované listy budou v biokvalitě a nedostanou se do nich žádné škodlivé chemické látky z neorganických hnojiv.

Čtěte také: Návod na pěstování a rozmnožování rýmovníku

Rozmnožování angínovníku zvládnete hravě

Bude-li se vašemu angínovníku dobře dařit, můžete si jej poměrně snadno rozmnožit. Pro rozmnožování se využívají dva základní postupy. Buď můžete jednoduše rozdělit jednotlivé trsy rostliny, které se pak začnou rychle rozrůstat (to je vhodné zejména při jarním přesazování), nebo si můžete angínovník vypěstovat z posbíraných semen.

Listy angínovníku – na nálev i přímou konzumaci

Jak jsme zmínili výše, listy angínovníku se vyznačují dobrými antiseptickými účinky. Jsou tak skvělým přírodním přípravkem při bolestech v krku, kašli nebo zánětech horních cest dýchacích. Angínovník vám pomůže také při revmatismu, nadýmání, zácpě nebo onemocnění ledvin a močových cest.

Angínovník čínský vám pomůže při kašli i nachlazení

Jednou z možností využití listů angínovníku je využívání nálevu. Ten připravíte z čajové lžičky sušených lístků vylouhovaných v šálku vody. Nálev můžete použít jako kloktadlo. Budete-li jej používat několikrát denně, bolesti v krku zřejmě brzy ustoupí. Listy angínovníku můžete však využít i pro přímou konzumaci. Jednoduše si utrhněte čerstvý list a pomalu jej žvýkejte v puse. Dejte si však pozor – angínovník obsahuje i mírně toxické látky, a tak je důležité užívat jej v omezeném množství. Obecně se doporučuje žvýkat jen kolem 2 až 3 cm čerstvých listů ne více než šestkrát denně. Po rozžvýkání zbytek listu vyplivněte.

Přečtěte si i další články o léčivých bylinách:

publikováno: 5. 11. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.