Vyplatí se pořídit vestavěné spotřebiče?


5612475921_bb846e9cfe

V současné době se vestavné spotřebiče vyzdvihují jako předpoklad moderního interiéru, kde jsou všechny linie dokonale sladěné, nic nevyčnívá, a tím pádem ani nepřekáží a nezabírá volný prostor. Pokud se budete rozhodovat, zda opravdu zvolit zabudované, nebo volné řešení, pak vám jistě pomůže stručný nástin výhod a nevýhod obou variant.

Vestavné spotřebiče se nejčastěji vidí v kuchyních, zabudovaná však může být i běžná elektronika, jako je televize nebo třeba rádio. I když je výsledek vcelku efektní a stylový, nutno brát v potaz fakt, že řešení nábytku musí být na míru. A co je na míru, to je mnohem dražší než standardizované a katalogové výrobky. Velmi oblíbené jsou i vestavěné skříněvíce ZDE.

Vestavné spotřebiče: výhody a nevýhody

Hlavní předností vestavěných spotřebičů je samozřejmě jejich schopnost ušetřit drahocenné centimetry z volného prostoru. Zvláště v malých panelákových bytech, kdy je často kuchyně propojena s relaxační zónou, tedy obývacím pokojem, je možnost ukrýt ledničku, myčku či sporák do kuchyňské linky velice vítaná. A to nejen z praktického, ale také estetického hlediska. Všechna tato „pro“ jsou vyvážena jedním velkým „proti“, a to je pořizovací cena.

388659531_b46f78fa97

Pro srovnání se podívejme například na obyčejný elektrický sporák se sklokeramickou deskou (4 plotýnky) ve volně stojící a zabudované podobě. Prvně jmenovaný se dá sehnat už za cenu okolo 4000 Kč, vestavná deska (bez trouby) začíná s cenou podobně na 4000 Kč, ale je to pouze deska. Troubu je třeba zakoupit samostatně. Stejně jako je potřeba vyřešit i odbornou montáž a vhodně upravený nábytek, do něhož se zabuduje. Jestliže vás tedy vestavné spotřebiče lákají, kupte je rovnou s novou kuchyňskou linkou, mnohá studia dávají u komplexního řešení slevy a bonusy a ve výsledném součtu vyjde vše levněji.

4671793537_35cdac281c

Volně stojící spotřebiče: výhody a nevýhody

Pro volně stojící vybavení hovoří cena a jednoduchá instalace. Když se například lednice rozbije, nebude potřeba rozmontovávat skříň, v níž je zasazena, aby mohlo dojít k odvozu do servisu nebo výměně. Pravdou ale je, že běžné typy samostatných spotřebičů jsou poněkud fádní a ne vždy se do dané kuchyně hodí, i když je samozřejmě výběr na trhu velice pestrý, a to i v otázce rozměrů nebo třeba barevného provedení. Je také nutné počítat s tím, že když se spotřebiče neschovají do skříněk kuchyňské linky, tak samozřejmě zabírají místo navíc. Máte-li však dostatečný prostor, tak proč ne.

4686259111_f657b97eb5

Neexistuje doporučení, jaké spotřebiče zvolit, které bude platné pro všechny. Záleží na mnoha okolnostech. Někomu se vyplatí investovat do dražších vestavných spotřebičů, pro jiného jsou vhodnější volně stojící varianty. Rozhodujte se tedy pouze podle toho, jaké řešení bude přesně odpovídat provozu vaší domácnosti a vašemu životnímu stylu.

 

publikováno: 16. 8. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.