Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků


topení klimatizací

Ačkoliv to nemusí být na první pohled zřejmé, místnosti v rodinném domě můžete vyjma konvenčních otopných soustav vytápět také klimatizací. V současné době jde o poměrně populární řešení, které je jako stvořené do moderní domácnosti. Z klimatizační jednotky se tak navíc stává celoroční zařízení, které během horkých letních dnů ochladí interiér na příjemnou teplotu, zatímco v zimě se podílí na tvorbě útulného tepla. Počáteční investice se sice může zdát vysoká, avšak s ohledem na univerzální využití a úsporný provoz moderních jednotek se investice již za několik let vrátí.

Klimatizace s topením: jak vybrat tu pravou?

Při výběru vhodného klimatizačního zařízení byste se měli soustředit zejména na úsporný chod. Podobně jako třeba bílá elektronika jsou i klimatizace rozděleny do energetických tříd podle spotřeby. Odborníci se shodují, že moderní klimatizační jednotka by měla patřit alespoň do třídy A++ pro chlazení a alespoň A+ pro vytápění. Zohlednit byste však měli také další parametry, předně výkon a hlučnost. Hlomozivá klimatizace patrně domácí pohodu nenavodí a výkon některých méně kvalitních jednotek nemusí být dostačující.

Topení klimatizací má řadu výhod. Znáte všechny?

Mezi hlavní výhody topení klimatizací patří bezesporu rychlost vytápění. Vzduch se totiž začne ohřívat bezprostředně po zapnutí klimatizační jednotky, zatímco v případě konvenčního vytápění musíme počítat s časovou prodlevou, která je způsobená mimo jiné nahříváním topného tělesa.

topení klimatizací v zimě

Předností klimatizace je i zmíněná nízká energetická nenáročnost, která jde ruku v ruce s šetrností vůči životnímu prostředí. Udává se, že ve srovnání se standardním elektrickým topením nabízí klimatizace přibližně trojnásobný výkon při totožné spotřebě.

Topení klimatizací? Zkušenosti majitelů ukazují na komfort i pozitiva pro alergiky

Další výhoda sice přímo nesouvisí s vytápěním, zato je však velmi prospěšná pro zdraví všech obyvatel domu, obzvláště pak pro ty s alergiemi či dýchacími obtížemi. Domácí klimatizace totiž obsahují speciální filtry, které se starají o čistý vzduch a antibakteriální prostřední v interiéru.

Zapomínat bychom neměli ani na vysoký uživatelský komfort, o který se starají moderní ovládací prvky včetně časovače či dálkového ovládání. Moderní klimatizační jednotky navíc snadno připojíte do tzv. chytré domácnosti, díky níž máte ovládání všech spotřebičů a zařízení vždy po ruce prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu.

Zkušenosti majitelů při topení klimatizací jsou pozitivní.

Mezi negativa topení klimatizací patří zejména náročnější údržba

Pozastavme se také u několika nevýhod. Zjednodušeně řečeno, klimatizace funguje na principu proudění vzduchu ventilátorem, což nemusí být pro některé členy domácnosti příjemné, pakliže se klimatizační jednotka nachází na nevhodném místě. Negativní důsledky proudění lze omezit vhodným umístěním.

Další nevýhodou je poměrně náročná údržba, a to obzvláště v případě, používáte-li klimatizaci k vytápění každodenně. V takovém případě se filtr poměrně rychle zanese, a vám tak nezbude než jej alespoň jednou měsíčně pečlivě vyčistit. V opačném případě se totiž prach a nečistoty začnou ve filtračním zařízení hromadit až do chvíle, než je klimatizace začne vypouštět zpět do místnosti, což samozřejmě nechcete. Vaši pozornost si navíc čas od času vyžádá také venkovní jednotka, kterou byste měli čistit přibližně dvakrát do roka.

Mezi výhody topení klimatizací patří také snadné a chytré ovládání.

Vytápění klimatizací a peněženka. Jde to vůbec dohromady?

A jak to všechno vlastně vychází v přepočtu na koruny a kilowatthodiny? Řekněme, že po zaokrouhlení činí současná cena za elektřinu 5 Kč/kWh. Klimatizace během vytápění pracuje s příkonem přibližně 1,1 kW. Vynásobíme-li obě hodnoty, získáme cenu za hodinu vytápění – v našem případě tedy 5,50 korun. Pak už záleží jen na tom, jak moc budete vytápět. Například deset hodin denně vychází na 55 korun. Když tuto částku znásobíte požadovaným počtem dnů, získáte přibližnou celkovou částku za vytápění klimatizací.

Avšak vlastníte-li klimatizaci s venkovní jednotkou, máte nárok na změnu sazby elektřiny na tzv. tarif D56D, s nímž můžete dosáhnout snížení nákladů za vytápění o více než 40 %.

publikováno: 3. 12. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.