Výroba mýdla po domácku: snadný návod, jak na to


mýdlo

Připravovat si domácí marmelády, pect si vlastní chléb nebo chovat slepice pro kvalitnější vajíčka, to není nic neobvyklého. Potravinám je věnována velká poznost a dopřáváme si jen to nejlepší. Ale co kosmetika a péče o tělo? V drogeriích většinou saháte po ověřených a vyzkoušných výrobcích, ale napadlo vás vyrobit si základní potřebu doma? Výroba mýdla je jednoduchá, levná a přesně víte, co je jeho obsahem. 

 

Proč se vůbec pouštět do procesu výroby mýdla? Možná proto, že v regálech nenajdete přesně to, po cem toužíte vy nebo vaše pokožka. Největším problémem průmyslově vyráběných mýdel je to, že neúměrně vysušují. U domácího si složení nastavíte tak, aby přesně vyhovovalo potřebám pokožky a ještě příjemně vonělo, žádná přehnaná a zbytečná parfemace.

Výroba mýdla není složitá

Ze školy si možná pamatujete, že proces, při kterém vzniká mýdlo, se nazývá zmýdelnění. Kvalita mýdel v obchodech je různá, avšak o obsahu tolik prospěšného glycerinu si žádné velké představy nedělejte. Dalším záporem průmyslových mýdel je vysoký obsah konzervantů, které zaručují stálou vůni, barvu i konzitenci. Do třetice nežádoucí složkou je vysoký obsah živočisného loje.

Glycerin: systematický název zní propan-1,2,3-triol, pod čímž si lze představit bezbarvou viskózní kapalinu bez zápachu, mírně sladké chuti. Ve formě esterů je součástí tuků – obsahují jej hlavně ty přírodní. Používá se při výrobě kosmetiky (hydratačních krémů a právě mýdla). Pozor však na jeho nebezpečné vlastnosti: je slabě jedovatý a ve vyšších dávkách způsobuje bolest hlavy a nevolnost až zvracení. V určité míře je však prospěšný a kůži zvlhčuje.

mýdlo2

Zdroj: Pinterest

Jak na výrobu mýdla

Charakteristika mýdla zní následovně: jedná se o směs organických látek v pevné či kapalné podobě, které působí jako anionický tenzid. Zjednodušeně řečeno snižuje povrchové napětí vodných rozotků, a tak umožňuje vodě, aby myla a jen se neshlukovala ve formě kapek. Samotné mýdlo pak obklopí nečistoty, uzamkne je a společně s vodou budou odstraněny z teď už čisté pokožky. Dost však chemie, pojďme k samotné výrobě:

K výrobě mýdla budete potřbovat:

  • 500g tuku (Používá se vepřové sádlo)
  • 500g oleje (Dle preferencí lze použít olivový, palmový, kokosový a další. Každý má však jiné účinky a společně s oleji se mění i vlastnosti mýdla.)
  • 138g hydroxidu sodného
  • 380 ml vody
  • teploměr, lžíce, vonné oleje, bylinky, hrubé doplňky do mýdla (oblíbené jsou třeba třpytky), používá se také barvivo na mýdlo pro dosažení požadovaného odstínu

Postup výroby mýdla:mýdlo3

Připravenou dávku hydroxidu sodného vsypte za stálého míchání do 380ml vody. Chemická reakce silně zahřeje dno hrnce, proto použijte nerezový. Ve druhém hrnci rozpusťte tuk a smícháme s olejem. Jakmile obě směsi dosáhnou teploty 55-60°C přilijte hydroxid do tuku – v tomto okamžiku je třeba řádně míchat, čímž se urychlí proces zmýdelnění (při pomalém a občasném míchání se vše může protáhnout až na hodiny). Vznikne táhlá kaše, což je přesně ten okamžik, kdy se do mýdla mohou přidat další ingredience: sušené bylinky, barvy, aroma (pozor, jen přírodní!), ovesné vločky jako přírodní pealing, sůl z mtvého moře, med nebo ozdoby.

Pak už jen stačí směs přelít do formiček a nechat tuhnout. Formy se dají zakoupit, mýdle se ale může nechat vcelku a postupně krájet.

Na domácí výrobě mýdla není nic obtížného. Velkou přidanou hodnotou je jeho vzhled, na kterém je znát, že si na něm dal někdo opravdu záležet.

Titulní foto: Pinterest; další foto: Pinterest

publikováno: 15. 2. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.