G+

 

 

Výroba mýdla po domácku: snadný návod, jak na to


mýdlo

Připravovat si domácí marmelády, pect si vlastní chléb nebo chovat slepice pro kvalitnější vajíčka, to není nic neobvyklého. Potravinám je věnována velká poznost a dopřáváme si jen to nejlepší. Ale co kosmetika a péče o tělo? V drogeriích většinou saháte po ověřených a vyzkoušných výrobcích, ale napadlo vás vyrobit si základní potřebu doma? Výroba mýdla je jednoduchá, levná a přesně víte, co je jeho obsahem. 

 

Proč se vůbec pouštět do procesu výroby mýdla? Možná proto, že v regálech nenajdete přesně to, po cem toužíte vy nebo vaše pokožka. Největším problémem průmyslově vyráběných mýdel je to, že neúměrně vysušují. U domácího si složení nastavíte tak, aby přesně vyhovovalo potřebám pokožky a ještě příjemně vonělo, žádná přehnaná a zbytečná parfemace.

Výroba mýdla není složitá

Ze školy si možná pamatujete, že proces, při kterém vzniká mýdlo, se nazývá zmýdelnění. Kvalita mýdel v obchodech je různá, avšak o obsahu tolik prospěšného glycerinu si žádné velké představy nedělejte. Dalším záporem průmyslových mýdel je vysoký obsah konzervantů, které zaručují stálou vůni, barvu i konzitenci. Do třetice nežádoucí složkou je vysoký obsah živočisného loje.

Glycerin: systematický název zní propan-1,2,3-triol, pod čímž si lze představit bezbarvou viskózní kapalinu bez zápachu, mírně sladké chuti. Ve formě esterů je součástí tuků – obsahují jej hlavně ty přírodní. Používá se při výrobě kosmetiky (hydratačních krémů a právě mýdla). Pozor však na jeho nebezpečné vlastnosti: je slabě jedovatý a ve vyšších dávkách způsobuje bolest hlavy a nevolnost až zvracení. V určité míře je však prospěšný a kůži zvlhčuje.

mýdlo2

Zdroj: Pinterest

Jak na výrobu mýdla

Charakteristika mýdla zní následovně: jedná se o směs organických látek v pevné či kapalné podobě, které působí jako anionický tenzid. Zjednodušeně řečeno snižuje povrchové napětí vodných rozotků, a tak umožňuje vodě, aby myla a jen se neshlukovala ve formě kapek. Samotné mýdlo pak obklopí nečistoty, uzamkne je a společně s vodou budou odstraněny z teď už čisté pokožky. Dost však chemie, pojďme k samotné výrobě:

K výrobě mýdla budete potřbovat:

  • 500g tuku (Používá se vepřové sádlo)
  • 500g oleje (Dle preferencí lze použít olivový, palmový, kokosový a další. Každý má však jiné účinky a společně s oleji se mění i vlastnosti mýdla.)
  • 138g hydroxidu sodného
  • 380 ml vody
  • teploměr, lžíce, vonné oleje, bylinky, hrubé doplňky do mýdla (oblíbené jsou třeba třpytky), používá se také barvivo na mýdlo pro dosažení požadovaného odstínu

Postup výroby mýdla:mýdlo3

Připravenou dávku hydroxidu sodného vsypte za stálého míchání do 380ml vody. Chemická reakce silně zahřeje dno hrnce, proto použijte nerezový. Ve druhém hrnci rozpusťte tuk a smícháme s olejem. Jakmile obě směsi dosáhnou teploty 55-60°C přilijte hydroxid do tuku – v tomto okamžiku je třeba řádně míchat, čímž se urychlí proces zmýdelnění (při pomalém a občasném míchání se vše může protáhnout až na hodiny). Vznikne táhlá kaše, což je přesně ten okamžik, kdy se do mýdla mohou přidat další ingredience: sušené bylinky, barvy, aroma (pozor, jen přírodní!), ovesné vločky jako přírodní pealing, sůl z mtvého moře, med nebo ozdoby.

Pak už jen stačí směs přelít do formiček a nechat tuhnout. Formy se dají zakoupit, mýdle se ale může nechat vcelku a postupně krájet.

Na domácí výrobě mýdla není nic obtížného. Velkou přidanou hodnotou je jeho vzhled, na kterém je znát, že si na něm dal někdo opravdu záležet.

Titulní foto: Pinterest; další foto: Pinterest

publikováno: 15. 2. 2014
přečteno: 2848×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...