Vyrobte si domácí osvěžovač vzduchu – úplně bez chemie!


osvěžovač vzduchu2

Aby se nám v domácnosti spokojeně a kvalitně žilo, musíme uspokojit všechny naše smysly. Nepříjemný odér z toalety, zpoceného oblečení nebo přepáleného oleje z pánve dokáže pokazit příjemnou atmosféru domova. Mnozí z nás přebíjejí nepříjemné zápachy komerčně dostupnými osvěžovači vzduchu, které však zpravidla obsahují spoustu umělých látek a chemikálií. Kromě aromatu do místností vypouštíme třeba i benzen, toluen, styren nebo jiné škodlivé látky. Vyrobte si vlastní domácí osvěžovač vzduchu a provoňte své interiéry – levně a zcela bez chemie.

Časté vdechování aerosolů vám může uškodit

Většina chemických osvěžovačů vzduchu pachy neodstraňuje, jenom je efektivně překrývá, a tedy potlačuje. Na trhu jsou dostupné osvěžovače v různých cenových kategoriích, mnohé z nich jsou ekologické, některé však stále obsahují zdraví škodlivé látky. Častým používáním takových osvěžovačů můžete svému tělu uškodit. Vdechování aerosolů z chemických osvěžovačů totiž může způsobit i bolest hlavy, kašel, únavu nebo podráždění očí. Problém je, že se tyto prostředky používají nejčastěji v prostoru toalety, která je malá, a tak je koncentrace škodlivých aerosolů na malém prostoru vysoká. Vyměňte drahé osvěžovače za přírodní, které si sami vyrobíte během chvilky a jejich vůni si přizpůsobíte svým představám.

Domácí osvěžovač vzduchu v rozprašovači

Jednou z mnoha variant, jak provonět vaše interiérové prostory, je vyrobit si jednoduchý osvěžovač vzduchu v rozprašovači. Budete k tomu potřebovat:

  • Plastovou nádobu s rozprašovačem (nepoužívejte prázdné nádoby z chemických čističů!)
  • 500 ml studené vody
  • Čajovou lžičku jedlé sody
  • Polévkovou lžíci citronové šťávy
  • Vůni zvýrazníte několika kapkami esenciálního oleje

Smíchejte vodu, sodu a citronovou šťávu a přelijte do rozprašovače. Protřepejte a počítejte s tím, že zpočátku bude tekutina mírně pěnit. Chcete-li zvýraznit vůni z rozprašovače, přidejte do vody několik kapek kvalitního esenciálního oleje. Uvidíte, že po rozprášení do ovzduší bude vzduch svěží. Ucítíte příjemnou vůni citrusů, která přebije nepříjemné pachy vaší domácnosti.

Osvěžovač ze želatiny

Příprava přírodního osvěžovače v podobě tekutiny v rozprašovači je tím nejjednodušším řešením. Abyste však vzduch osvěžili a „ovoněli“, musíte citronovou vodu rozprašovat v pravidelných intervalech. Alternativním řešením je výroba gelového osvěžovače ze želatiny, ze které se bude aroma uvolňovat samo a postupně. Pro přípravu budete potřebovat:

  • Zavařovací sklenici menšího objemu
  • Balení želatiny bez přidaných ochucovadel
  • Čajovou lžičku kuchyňské soli
  • Esenciální olej libovolné vůně

Připravte si malou zavařovací sklenici a pečlivě ji umyjte a odmastěte. Podle návodu na obalu začněte s přípravou želatiny. Mezitím si nakapejte na dno sklenice trochu esenciálního oleje. Je jen na vás, dáte-li přednost mátě, citronu, vanilce, levanduli nebo jinému výtažku. Jakmile bude želatina připravená, vlijte ji do nádoby, zavíčkujte a nechejte v lednici zatuhnout. Poté stačí do víčka udělat několik malých otvorů. Éterický olej se bude skrze želatinu sám postupně uvolňovat a přes otvory ve víčku pronikat do prostoru místnosti. Takto připravený přírodní osvěžovač vzduchu vám vydrží i několik dnů. Připravit si můžete i větší počet gelových osvěžovačů. Dokud víčko nepropíchnete, zůstane aroma uvnitř sklenice.

Pořiďte si elektrický difuzér

Pokud na tvůrčí práce a vyrábění rukodělných předmětů nejste dvakrát stavění, přesto chcete vzduch v domácnosti osvěžit přírodní cestou, pořiďte si kvalitní elektrický difuzér. Na popis aroma difuzérů jsme se podrobně zaměřili už v jednom z dřívějších článků. Připravili jsme také přehledné srovnání vzduchových a ultrazvukových difuzérů.

Tyto jednoduché přístroje se postarají o provonění vaší domácnosti, navíc jsou často působivým designovým doplňkem, který podtrhne styl vašeho bydlení. V moderních domácnostech proto má kvalitní difuzér své místo a vynikne i ve vašem domě nebo bytě.

publikováno: 2. 3. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.