Vyrobte si vlastní kompostér na psí výkaly


kompostování psích výkalů14

Chovatelé psů musí problém s vyhazováním psích exkrementů řešit každý den. V předchozím článku jsme se zaměřili na to, jak exkrementy bezpečně kompostovat na klasickém zahradním kompostéru. Na trhu se však prodávají i speciální kompostéry určené výhradně na kompostování výkalů. Máte dvě možnosti – buď si koupíte některý z komerčně prodávaných kompostérů, nebo si jej vyrobíte doma svépomocí. Přinášíme vám jednoduchý návod jak na to.

DÁLE NA TÉMA: PRAVIDLA KOMPOSTOVÁNÍ PSÍCH EXKREMENTŮ

Pořiďte si plastový kontejner dostatečné velikosti

Pro výrobu kompostéru na psí exkrementy budete potřebovat dostatečně objemný plastový kontejner. Ten si můžete pořídit například v hobby marketu nebo prodejně se zahradnickými potřebami. Zamyslete se nad tím, v jakém množství budete chtít výkaly kompostovat. Čím více psů máte, tím větší objem kontejneru budete potřebovat. Přímá úměra velikosti plastové nádoby souvisí i s velikostí plemena. Je důležité, aby byla nádoba opatřena i víkem.

Odřízněte dno a vyvrtejte otvory

Pokud se vám podařilo sehnat plastový kontejner požadované velikosti, odřízněte jeho dno. Exkrementy se budou umísťovat přímo do země a ta je bude po rozložení postupně pohlcovat. Na druhou stranu se výkaly umísťují právě do kontejneru se silnými stěnami, aby nedocházelo k příliš rychlému rozkladu.

Poté, co odříznete dno plastového kontejneru, začnete s vyvrtáváním několika otvorů ve stěnách nádoby. Díky tomu se do vnitřního prostoru dostane část vzduchu, která rozklad materiálu urychlí. Doporučujeme vyvrtat spíše více malých otvorů než několik velkých. Čím větší plastový kontejner pořídíte, tím více otvorů do něj vytvořte.

Plastovou nádobu zakopejte do země

Plastový kontejner bez dna musíte zakopat do země. Buď zakopete celý kontejner, nebo necháte jeho horní část přesahovat. V takovém případě je důležité, aby v místě přesahu nebyly vytvořené žádné otvory. V opačném případě by docházelo k šíření zápachu do okolí.

V dalším kroku je třeba nádobu připravit pro skladování psích výkalů. Proto do spodní části vyhloubené díry se vsazeným kontejnerem umístěte velké kameny nebo cihly. Díky tomu se rozklad zpomalí. Rozložené části materiálu však přes mezery proniknou do zeminy, která je vstřebá. Pak už nezbývá nic jiného než začít podomácku vyrobený kompostér postupně plnit psími výkaly. Vždy do nádoby vhoďte přiměřené množství exkrementů a zasypejte je vápnem, případně urychlovačem rozkladu.

Na vrstvu výkalů vždy nahrňte vrstvu suchého listí nebo větviček. Takto můžete postupně plnit celý kompostér. Materiál se bude rozkládat a posouvat směrem dolů, a tak jej nemusíte v podstatě vůbec vyprazdňovat. Někteří zahrádkáři používají kompost ze psích exkrementů i ke hnojení. Je jen na vás, jak se zpracovaným odpadem naložíte. Konečně nebudete muset vyhazovat exkrementy do popelnice a zbavíte se jich šetrným způsobem.

Přečtěte si i další články zaměřené na téma kompostování:

publikováno: 9. 4. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.