Výškově nastavitelný stůl pro práci vestoje si rychle oblíbíte


práce vestoje3

Často pracujete doma nebo v kanceláři u stolu vsedě a trápí vás bolest zad? Pak vyzkoušejte práci vestoje. Pořiďte si výškově nastavitelný stůl, který si snadno upravíte podle svých aktuálních potřeb. Stoly s možností úpravy výšky umožňují přesné přizpůsobení podle velikosti dané osoby a jsou uzpůsobeny pro práci vestoje i vsedě. Pojďme se zaměřit na to, jaké druhy výškově nastavitelných stolů existují a podle jakých parametrů je vybírat.

Proč si pořídit výškově nastavitelný stůl

O tom, že dlouhodobé sezení při práci s počítačem není dvakrát zdraví, se napsalo už hodně. Jak se ale s tímto problémem vypořádat? Již několika let se v kancelářích a domácnostech úspěšně používají výškově nastavitelné stoly, které umožňují jak práci vsedě, tak vestoje. I kancelářskou práci na počítači můžete vykonávat na nohách. Protáhnete své tělo, nebudete se hrbit a spálíte více energie.

Až vás z práce vestoje začnou bolet nohy, výšku stolu během chvilky opět snížíte a budete v práci pokračovat zase vsedě. Výhodou výškově nastavitelných stolů je jejich variabilita. Způsob práce si přizpůsobíte aktuálním potřebám. Stoly tohoto typu jsou vhodné nejen pro práci na počítači, ale třeba i pro rýsování technických výkresů, psaní, kreslení či jinou kreativní práci.

Polohovatelný stůl vybírejte podle tvaru a velikosti

Pokud zvažujete pořízení výškově polohovatelného stolu, vybírejte podle tvaru a velikosti pracovní desky. Na trhu narazíte na různé typy polohovatelných stolů. Nejrozšířenější jsou stoly s obdélníkovou deskou, výjimkou však nejsou ani rohové stoly, stoly s vykrojenou deskou či velké stoly s více pracovními místy. Pro práci s počítačem si vystačíte s pracovní deskou menších rozměrů. Chcete-li na stole rýsovat výkresy nebo si na něj rozložit knihy, dokumenty či jiné pomůcky, popřemýšlejte nad rozměrnějším stolem, který spolehlivě nahradí jakýkoliv tradiční kancelářský stůl.

Přečtěte si: chaos na stole brání v úspěchu

Způsob nastavení výšky – manuálně nebo automaticky

Výškově nastavitelné stoly se liší také podle způsobu nastavení výšky. V první řadě se musíte rozhodnout, kolik peněz jste do nového stolu ochotni investovat. Dražší velké a automatické typy stolů stojí více než 10 tisíc korun, vydrží vám ale řadu let. Obyčejné polohovatelné stoly pořídíte už za cenu kolem 3 tisíc Kč.

Výšku stolu můžete měnit buď manuálně nebo automaticky. Nejlevnější typy nastavitelných stolů mají výsuvné nohy, které lze stlačením a povytažením posunout o několik úrovní výš. Jemnou regulaci výšky pak umožňují ty stoly, které jsou vybaveny klikou a které lze nastavit do přesné výšky dle potřeby. Nejsofistikovanější jsou výškově nastavitelné stoly s automatickou změnou polohy. Jsou vybaveny elektrickým posuvem. Stačí jen stisknout tlačítko a stůl začne měnit svou výšku. Některé typy navíc umožňují zapamatování ideální výšky pro práci vestoje i vsedě. Na jedno kliknutí se tak stůl vyvýší či sníží, o nic dalšího se už nemusíte starat.

Dlouhodobá práce vsedě není nejzdravější.

Na co dalšího se při výběru polohovatelného stolu zaměřit

Při výběru nového výškově nastavitelného stolu se zaměřte na celkovou konstrukci. Posuvný systém by měl být pevný a stabilní, a to i v horní poloze. Právě tak bývá častou slabinou nejlevnějších modelů. Důležitý je také materiál pracovní desky. Ta může být vyrobena z dřevotřísky, přírodní dýhy či jiného materiálu. Může být opatřena laminací či jiným typem povrchové úpravy. Zajímejte se také o způsob uložení kabelů elektrického posuvu, aby vám nezavazely. Některé modely jsou vybaveny i pořadačem na kabely od počítače a dalších zařízení, aby vám nepřekážely při manipulaci a změně pracovní výšky stolu.

Variabilitu výškově nastavitelných stolů si oblíbíte velmi rychle. Pokud chcete, aby vám polohovatelný stůl dobře sloužil a bylo pro práci pohodlný, zaměřte se na kvalitu konstrukce a náročnost změny výšky. Nenechte si ujít naše další články související s kancelářským nábytkem:

publikováno: 8. 7. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.