Vytápění rodinného domu: Máme pro vás přehled jednotlivých tipů kotlů


Vytápění kotlem Vitoligno 250-S_00004

Možná to není tak dávno, co jste se přestěhovali do staršího rodinného domu, který však nesplňuje standardy moderního bydlení, a vás tak čeká výměna topení. Třeba jste se nikam nestěhovali, ale vaše topná soustava jednoduše vypověděla po mnoha letech fungování službu. Důvodů k renovaci topného systému je zkrátka celá řada. Ze všeho nejdříve byste se však měli rozhodnout, čím chcete v rodinném domě topit. Dáte přednost kotli na biomasu, na olej či na plyn? Každé řešení má výhody i nedostatky, s nimiž vás seznámíme.

Plynový kondenzační kotel: bezstarostné topení

Mezi hlavní výhody plynového vytápění patří finanční nenáročnost. Cena zemního plynu se v posledních letech mění pouze nepatrně. V porovnání s loňským rokem navíc mírně poklesla, což lze přisoudit nejen zvyšující se konkurenci dodavatelů na evropském trhu, ale také neobvykle mírným zimám. Lidé tak v několika posledních letech topili méně než v minulosti, takže nevyčerpali veškeré zásoby zemního plynu, které nyní dodavatelé nabízejí levněji.

Vytápění rodinného domu závesným plynovým kondenzačním kotlem.

Jaké výhody a nevýhody představuje plynový kondenzační kotel?

Lidé si oblíbili kondenzační plynové kotle pro jejich intuitivní ovládání. Stisknutím tlačítka nastavíte požadovaný výkon, takže máte vytápění vždy plně pod kontrolou. S nenáročnou obsluhou jde ruku v ruce téměř automatický provoz, díky čemuž se o chod kotle prakticky nemusíte starat. Dále se plynové kondenzační kotle pyšní vysokou účinností, takže si nemusíte lámat hlavu nad nežádoucími tepelnými ztrátami. Nemluvě o možnosti ohřívat plynovým kotlem vodu, případně využívat plyn na vaření.

Neměli bychom však zapomínat ani na nevýhody plynového vytápění, které spočívají především v nutnosti provádět pravidelné a poměrně časté revize. V případě, že pravidelné kontroly zanedbáte, se vystavíte nejen zvýšenému riziku poruchy, ale zároveň ohrozíte vlastní zdraví. Za opravu či dokonce kompletní výměnu kotle byste navíc zaplatili mnohem vyšší částku než za pravidelné návštěvy servisního technika.

Vytápění rodinného domu plynovým kondenzačním kotlem

Kotel na biomasu: topte levně a ekologicky

Čím dál oblíbenějším topidlem je tzv. biomasa, tedy hmota organického původu, která se vyrábí z živočišných a v energetickém průmyslu převážně rostlinných organismů. Biomasa se formuje do podoby pelet nebo briket, z nichž se spalováním v kotli uvolňuje tepelná energie.

Jaké výhody a nevýhody přestavuje topení biomasou?

Biomasa má dvě poměrně výrazné výhody – nízkou cenu a ekologickou nezávadnost. Mezi produkty biomasy se řadí například dřevo a dřevní pelety, které v porovnání s elektřinou či zemním plynem pořídíte za podstatně nižší cenu. Navíc se jedná o obnovitelný zdroj energie, jehož spalováním nezatěžujete planetu a nepřispíváte ke globálnímu oteplování.

Hlavní nevýhodou topení pomocí kotle na biomasu je nutnost skladování – bez vyčleněného prostoru se zkrátka neobejdete. Biomase navíc nesvědčí přílišná vlhkost, proto byste ji měli skladovat v suché místnosti či krytém zásobníku. Po započtení starostí s dopravou a vyšších nároků na údržbu kotle je patrné, že topení biomasou se nemusí zamlouvat každému.

Vytápění rodinného domu kotlem na biomasu a tuhá paliva

Kotel na olej: řešení pro budoucnost

Mezi alternativní topné systémy se řadí také vytápění lehkým topným olejem. Abyste mohli začít topit olejem, potřebujete k tomu příslušný kotel, zásobník pro ohřev teplé vody, nádrž pro uložení oleje a komín pro odvod spalin. Při zařizování olejového vytápění musíte myslet také na zajištění přístupové cesty pro cisternu, která vám jednou za čas přiveze nové zásoby oleje.

Jaké výhody a nevýhody přináší topení pomocí kotle na olej?

V těžko přístupných oblastech, například na chalupách, je fungování tohoto topného systému poněkud problematické.

Jedná se však o moderní řešení vyznačující se především vysokou účinností, která u kvalitních modelů dosahuje až 98 %. Olejové kotle jsou připraveny na budoucnost a udržitelný rozvoj. V současnosti používané fosilní oleje budou postupně nahrazovány topnými oleji s podílem biooleje, na což jsou moderní olejové kotle připraveny.

Vytápění rodinného domu kotlem na olej

Cenu lehkého topného oleje lze odvozovat od evropské ceny motorové nafty, k níž se připočítává částka za distribuci. To znamená, že ceny mohou být proměnlivé v závislosti na vývoji trhu a nabídce a poptávce po energetických surovinách na evropském trhu. S žádostí o aktuální stav se mohou zákazníci zpravidla obracet na poradenský servis dodavatele, který by jim měl doporučit vhodnou dobu k nákupu topných olejů.

publikováno: 19. 3. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.