Vytápění rodinného domu – výhody a nevýhody jednotlivých zdrojů tepla


topení - radiátor

Při rekonstrukci rodinného domu budete řešit věčné dilema – topit plynem, elektřinou, nebo jiným zdrojem energie? Až si vyberete jeden ze zdrojů a celý otopný systém realizujete, pak se na něj budete muset spolehnout. Změny zdroje tepla se neobejdou bez náročných stavebních úprav, proto se do nich nikdo příliš nehrne. O to pečlivější by výběr typu vytápění rodinných domů měl být. Zaměřili jsme se proto na srovnání topení plynem, elektřinou, tepelnými čerpadly i tuhými palivy a sepsali jejich výhody a nevýhody.

Topení plynem je pohodlné a levné

Staré neúsporné kotle byly v průběhu let nahrazeny moderními kondenzačními kotli, díky kterým je topení plynem i při vzrůstajících cenách energií levné. Kotle na plyn mají totiž vynikající účinnost, a to až 109 %. Dodavatel kondenzačních kotlů ENBRA nás upozornil, že ve srovnání se starými plynovými kotli dokáží ty kondenzační ušetřit až 20 % nákladů na teplo. Důležité je vybrat kvalitní výrobek od osvědčeného výrobce, které používá kvalitní nerezové komponenty zajišťující mnohaletou životnost.

Enbra kotel

Použití kondenzačních kotlů je v dnešní době běžnou praxí, nahrává tomu také nařízení Evropské komise, podle kterého mají firmy od roku 2015 zakázáno vyrábět konvenční turbokotle. Postupná výměna je tak nevyhnutelná, naštěstí pro majitele rodinných domů znamená výrazné úspory na vytápění, ovšem za cenu trochu vyšších pořizovacích nákladů.

Vytápění rodinných domů plynem

Výhody

Nevýhody

Nízké provozní náklady

Povinnost každoročních revizí

Snadná obsluha, dobrá výhřevnost, komfort

Náklady na zavedení přípojky a rozvodu plynu

Možnost využití i pro ohřev vody

Nutnost úpravy komínu na spaliny

Úspora díky využití kotlíkových dotací

Rizika spojená s možností úniku plynu

Topení elektřinou – ideální pro nízkoenergetické domy

Topení elektřinou se velmi často považuje za drahé a nevýhodné. Neplatí to ale vždy. V některých případech může být topení pomocí přímotopů či elektrokotlů nejvýhodnějším řešením. Ano, provoz elektrického topení je opravdu nákladný, na druhé straně jsou pořizovací ceny elektrických přímotopů či elektrokotlů nízké. Vytápění elektřinou je ideální volbou pro nízkoenergetické či pasivní domy či malé zateplené byty.

Topení elektřinou se zkrátka hodí zejména do energeticky nenáročných obydlí, kde je třeba teplotu upravit jen mírně. V takových rodinných domech by byla návratnost pořizovacích nákladů za tepelná čerpadla či kondenzační kotle příliš dlouhá. Použití elektrického vytápění by naopak bylo nerozumné v případě starých nezateplených rodinných domů.

Vytápění rodinných domů elektřinou

Výhody

Nevýhody

Nízké pořizovací náklady na přímotopy i kotle

Vysoké provozní náklady

Dobrá dostupnost elektřiny po celé ČR

Nutnost zvýšení velikosti hlavního jističe

Snadná obsluha a dobrá regulovatelnost

 

Výhodné pro nízkoenergetické domy

 

Tepelná čerpadla jsou nejúspornější

Zájem o tepelná čerpadla v posledních letech stoupá. Je to zejména z důvodu rostoucích cen za plyn i elektřinu, ale i díky možnosti využití dotací na pořízení nových čerpadel. Hlavní nevýhodou tepelných čerpadel jsou vysoké pořizovací náklady. Návratnost bývá ale u běžných rodinných domů v řádu několik let. Ve srovnání s plynovými kotli vám tepelná čerpadla sníží náklady na vytápění na polovinu, ve srovnání s elektrickými přímotopy bude úspora dokonce až dvě třetiny.

enbra tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla jsou navíc ekologická, nenáročná na provoz a snadno se obsluhují. Dodavatel tepelných čerpadel ENBRA však upozorňuje na to, že častým problémem méně kvalitních zařízení je vysoká hlučnost při provozu. Moderní tepelná čerpadla jsou však bezhlučná, protože jsou zkonstruovaná s využitím kvalitních tichých ventilátorů a dalších konstrukčních částí. Patří tak mezi nejmodernější a nejlevnější typy vytápění, u kterých se využívají obnovitelné zdroje energie. Teplo se podle typu čerpadla získává ze vzduchu, vody či země.

Vytápění rodinných domů tepelnými čerpadly

Výhody

Nevýhody

Levný provoz

Vysoké pořizovací náklady

Malé nároky na prostor

Nižší efektivita při velmi silných mrazech

Snadná obsluha a regulace

U levnějších modelů větší hlučnost

Ekologický zdroj vytápění

 

Vytápění rodinného domu tuhými palivy

Nesmíme zapomenout ani na tradiční způsob vytápění tuhými palivy. I v dnešní době má řadu příznivců, protože i přes náročnější obsluhu a údržbu přináší cenově dostupný zdroj tepla. Na trhu seženete moderní kotle na tuhá paliva (uhlí i pelety), které vytopí celý rodinný dům během krátké doby, obsluha je navíc vcelku snadná a pohodlná. Máte-li možnost získat levné dřevo či dřevěné pelety, nad možností topení na tuhá paliva také uvažujte.

Vytápění rodinných domů tepelnými čerpadly

Výhody

Nevýhody

Poměrně nízké provozní náklady

Pracné, vyžaduje pravidelnou obsluhu

Dobrá účinnost

Nutnost skladování tuhých paliv

Rychlé vytopení rodinného domu

Povinnost provádět revize a kontroly

 

Vybudování kvalitního systému odvodu spalin

Určit, který zdroj tepla je nejlepší, není snadné. Vždy je třeba přihlédnout na charakteristiku a vlastnosti konkrétního rodinného domu a zjistit, jestli se pořízení dražšího otopného systému dlouhodobě vyplatí. Všechny zdroje tepla mají své výhody, je důležité najít takový zdroj, který bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.

publikováno: 20. 1. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.