Vytápění rodinných domů: vyberte ten nejvhodnější způsob


Obr1

Bez topení se neobejde žádný dům. Možností je spousta, ovšem zorientovat se v nabídce není zrovna jednoduché. Některé způsoby se sice pyšní přívlastky jako „ekologické“ a „šetrné k životnímu prostředí,“ ovšem toto se pak odráží i v ceně. Naopak co je levné, nemusí  mít zrovna ekonomický provoz. Podívejte se na stručný přehled variant vytápění rodinných domů.

Ani jeden ze způsobů nemá pouze klady, vždy se najde něco, co hovoří proti němu. Ke klasickým způsobům, jakým je plyn a elektřina, se začalo v poslední době objevovat stále více alternativ. I v tomto směru se objevují nové trendy a ty můžete nyní snadno porovnat s tradičními způsoby vytápění rodinných domů.

Trápí vás ceny plynu? Porovnejte si nabídky.

Vytápění rodinných domů tradičně i netradičně

Nejčastěji používaným způsobem vytápění je plyn, používá jej totiž drtivá většina rodinných domů hlavně díky tomu, že rozšiřování sítě bylo dříve podporováno státem. V současnosti jsou možnosti mnohem širší, každého však zajímá hlavně jedna věc: kolik mě to bude stát?

Vytápění plynem

V současné době cena plynu stále roste, a to poměrně dramaticky. Vytápění tímto způsobem se tak stává čím dál nákladnější. Částečně snížit náklady pomůže kondenzační kotel, jenž dokáže zužitkovat i teplo ze spalin, ovšem pořád bude položka ve vyúčtování vysoká.

  • výhody: ekologické palivo, snadná dostupnost, komfort při používání (stačí otočit knoflíkem a topí se)
  • nevýhody: světově omezené zásoby, vysoká cena

Elektrické vytápění

Potýkat se můžete se stejným problémem jako výše, čímž je vysoká cena. Topení elektřinou je sice ekologické, ovšem částka, kterou dostanete na vyúčtování, už moc příjemná není. Úspornější varianta má podobu elektrického kotle.

  • výhody: dostupnost, pohodlí, nižší dopad na životní prostředí
  • nevýhody: cena elektrické energie, horší regulovatelnost

 OBR2

Využití tuhých paliv

Časté řešení vysokých cen elektřiny a plynu, tuhá paliva totiž dokáží snížit náklady až o polovinu. Vlastníci nových kotlů už eliminují i nepříznivé dopady na životní prostředí a navíc spalují mnohem efektivněji. Počítat ale musíte s ekologickou daní.

  • výhody: nízká cena, využití i v krbech
  • nevýhody: doplňování paliva (a jeho uskladnění), ekologická daň

Tepelná čerpadla

Díky novým technologiím, zateplování, perfektně těsnícím oknům a úspornějšímu systému nyní domy pracují s daleko nižšími náklady. Týká se to hlavně nízkoenergetických staveb, kde jsou tepelná čerpadla dostačujícím způsobem vytápění, i když mají omezený výkon s ohledem na ekonomičnost. Návratnost finančních nákladů v budoucnu je však jistá.

  • výhody: nízké náklady, velikost zařízení, alternativní zdroj
  • nevýhody: nutnost druhého zdroje tepla, vyšší pořizovací náklady

obr3

Koloběh vnitřního vzduchu

Využít cirkulaci vzduchu umožňuje tzv. rekuperace, jinak řečeno zpětné získávání tepla. Kombinovat se dá ideálně s teplovzdušným vytápěním, které se tak stane ještě efektivnější. Proces probíhá tak, že ve výměníku je odňato teplo již vydýchanému vzduchu a hřívám se jím vzduch čerstvý.

  • výhody: snížení nákladů, lepší vzduch a jeho cirkulace
  • nevýhody: vyšší pořizovací cena, montáž, ve vzduchu se déle drží prach a nečistoty

Jak sami vidíte, možností je několik. Označit obecně jednu variantu za tu nejlepší však nejde. Ohled musíte brát na to, v jaké oblasti žijete, jak starý je dům nebo alespoň jaké má zateplení a izolaci. Zatímco v novostavbách jsou upřednostňovány alternativní zdroje (včetně solárních panelů), u starších rekonstruovaných domů se nebojte použít třeba dvou způsobů vytápění. I tak se dá totiž ušetřit.

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 28. 9. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.