Vytápění venkovních ploch: Zbavte se jednoduše sněhu a námrazy před garáží


venkovní topení proti sněhu

Pokud žijete v lokalitě, kde každoročně napadne větší množství sněhu a kde se objevuje silná vrstva námrazy, můžete mít problém bezpečně zaparkovat do garáže nebo vjezdu. Odstraňování námrazy a odhrnování sněhu je pracné a časově náročné, a tak rozhodně nepatří mezi oblíbené zimní kratochvíle. Chcete si usnadnit práci? Popřemýšlejte nad možností realizace vytápění venkovních ploch, které je vhodné pro příjezdové cesty, chodníky i vjezdy do garáží.

Venkovní vytápění se realizuje systémem topných kabelů

Vytápění příjezdových cest, chodníků, schodišť nebo nájezdů se realizuje nejčastěji instalací systému elektrických topných kabelů. Ty se instalují pod podlahovou krytinu, například pod zámkovou dlažbu, a to na připravený betonový podklad. Systém vytápění je však možné nainstalovat i pod vrstvu asfaltu, kdy se topné kabely či rohože pokládají na vrstvu jemného štěrku či písku. Vyhřívání venkovních ploch je tak možné v podstatě na jakýkoliv typ povrchu. Ať už máte příjezdovou cestu realizovanou v podobě asfaltu, nebo dlažby, díky systému vytápění vám problém se sněhem či ledem trápit nebude.

Venkovní vytápění: topné kabely i rohože

Podobně jako při vytápění interiérů je i v exteriérech možné používat systémy jak v podobě topných kabelů, tak rohoží. Jaký je mezi nimi rozdíl? Z hlediska funkčnosti jde o totožné systémy, liší se však ve způsobu pokládky. Topné rohože se snadněji pokládají, protože jsou v nich kabely rovnoměrně rozmístěné a připevněné na rohož. Tu pak stačí jednoduše rozprostřít na ploše. Pokládka kabelů je pracnější, ale vyznačuje se vyšší mírou flexibility. Proto se kabely používají častěji tam, kde je tvar plochy nepravidelný a je třeba zajistit ohřev i v různých zákoutích a rozích.

S venkovním topením nebudete mít ledovku před domem

Jaký zvolit výkon topného systému

Aby systém venkovního vytápění cest a podlah správně fungoval, musí mít dostatečný topný výkon. Podle doporučení výrobců se pohybuje v rozmezí od 200 do 300 W na metr čtvereční. Neexistuje však jednotné pravidlo ideálního výkonu, ten je totiž závislý zejména na typu a výšce materiálu nad kabelem či rohoží a také na klimatických podmínkách v dané lokalitě. Například pro tenkou vrstvu betonu si vystačíte s výkonem kolem 200 W na m2, pro 10cm zámkovou dlažbu už budete potřebovat 300 W na m2. S vyšším výkonem topného systému počítejte i při instalaci do horských oblastí.

Topný systém musí mít v kombinaci se zámkovou dlažbou vyšší výkon.

Systém regulace je pro správnou funkčnost zásadní

Aby systém venkovního vytápění správně fungoval, musí být vybavený kvalitní a dobře nastaveným regulačním systémem. Bude-li se vytápění spouštět příliš brzy nebo v době, kdy jen prší, poběží topení zbytečně, což se promítne do vyšších provozních nákladů. Pokud se naopak spustí topení pozdě, tedy v době, kdy už bude silná vrstva mrazu nebo sněhu, nebude systém dostatečně funkční. Na ploše zkrátka zůstane sníh či led i ve chvíli, kdy topení poběží.

Aby bylo venkovní vytápění co nejúčinnější, používají se různé typy čidel. Základním prvkem je čidlo teploty a vlhkosti, které by mělo být kombinované s čidlem sněhu a námrazy. Jen tak bude systém účinný a současně úsporný.

Pro koho je venkovní vytápění vhodné?

Systémy venkovního vytápění příjezdových a pojezdových ploch se stále častěji využívají jak u rodinných domů, tak průmyslových a komerčních objektů. Přináší úsporu času i peněz souvisejících s údržbou prostoru kolem nemovitosti. S instalací je však třeba počítat ještě před pokládkou podlahy, a tak se zpravidla využívá jen u nových projektů, případně rozsáhlejších rekonstrukcí. Pokládku topných kabelů a rohoží zvládnou i svépomocní stavebníci. Neobejdou se však bez pomoci elektrikáře, který musí systém zkontrolovat, odborně zapojit a nastavit systém regulace.

Jestli vás už nebaví soustavné odstraňování vrstvy sněhu a nebezpečné smykování na namrzlé příjezdové cestě, venkovní vytápění pro vás může být vhodným řešením. Princip topných kabelů a rohoží je stejný i při použití v interiérech. Přečtěte si některý z předchozích článků:

publikováno: 21. 12. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.