Vytvořte si bezpečné schody, které neztratí nic ze svého vzhledu
Schody jsou rizikovým místem každého domu, jinak ale přístup do patra vyřešíte jen stěží. Dejte si proto záležet na jejich vybudování a zabezpeční, abyste se do poschodí dostali pohodlně a ve zdraví. Stupínky se stávají nebezpečným místem hlavně pro děti a seniory. Dejte si na zebzpečení záležet a minimalizujte riziko úrazu!
Vybudování schodů není jen tak. Musí vyhovovat typologickým, funkčním, statickým a dispozičním požadavkům a zapomínat se nesmí ani na hygienické a požární předpisy. Není to ale tak složité, jak se na první pohled zdá.
Funkční a bezpečné schodiště
Není vždy jednoduhé najít kompromis mezi bezpečností a estetikou. Je to ale podmínka. Stavebníci vyřeší podle plánu statickou bezpečnost a spolehlivost: v první řadě se po nich musí dobře chodit a oni vědí, jak na to. Zajistí to vhodná výška i nášlapná plocha schodu, uspořádání a bezpečnostní prvky.
- Šířka: u rodinných domů: 90cm
- Min. šířka stupně: 21 cm; nášlapná plocha: 25 cm
- V jednom rameni: max. 18 stupínků
Dodatečné příslušenství ke schodišti může jeho vlastnosti značně vylepšit.
Dostatečně osvětlený prostor může doplňovat osvětlení stupínků, jejich protiskluzová úprava, vhodné zábradlí. To je normou stanoveno jako povinnost.
Základní pravidla pro bezpečné schody
Schody by neměly být ani moc velké, ani moc malé. Obojí znamená nepohodlný pohyb a zvýšené riziko pádu. Problémy mívají děti a senioři. Na obě skupiny je třeba brát ohled a schody jim přizpůsobit k bezpečnému pohybu.
Výhodnější je vybudovat nižší schody. Případné zaváhání se dá dobře vyrovnat a v nejhorším případě nebude pád tolik bolet.
Starším lidem vyhovuje zábradlí na obou stranách, i když jsou z jedné strany ohraničené zdí. Pevná lišta na stěně jim dodá jistotu.
Čím jednodušší, tím lepší. Bezpečnosti nahrává i moderní trend přímých schodišť
Kromě sklonu ramene a velikosti nášlapných sploch záleží i na stabilitě. Tu je možné zajistit dostatečně pomocí doplňků.
Jistý krok zařídí nášlapy na schody
Bezpečnostní prvky na schodech se volí podle použitého materiálu. Hladký dřevěný povrch vypadá efektně, ale vyžaduje více pozornosti a zajištění navíc.
Bezpečnost ovlivňuje povrch schodu. Vyřeší se buď nanesením hrubší vrstvy nátěru nebo přilepením nenápadných prvků. Největším rizikem je lakované dřevo, které se pro interiérová schodiště využívá nejčastěji. Stejně je na tom ale i leštěná dlažba a kámen. Bezpečnostní úpravy nemusí být nijak výrazné. Mnohdy postačí jen transparentní pásky, které zabrání uklouznutí.
Koberec na schodech raději zvažte
Schody z nevyhovujícího materiálu je možné obložit kobercem. Zapomeňte na nevzhledné běhouny, které uhýbaly a stávaly se ještě nebezpečnějšími, než samotné schody. Řešením by mohlo být obložení kobercem, který kromě bezpečnějšího pohybu zajistí i absorbci hluku ze schodů i okolí.
Směr vlasu na kobercových nášlapech musí směřovat na všech schodech stejným směrem, a to ideálně proti směru pohybu při scházení. I koberce ale umí být klouzavé, věnujte proto pozornost výběru vlasu. Jejch používání je ale dvousečné: schody s nimi budou sice v případě pádu měkčí, avšak nebezpečí se nezmenší, protože hrany nebudou zřejmé. Efekt by tedy mohl být klidně i opačný.
Konzolové schodištěSamostatné stupně vystupující z nosné konstrukce tvoří konzolové schodiště. Moderní, estetické a odlehčené schody propustí spoustu světla, a tím i tepla. Dává volnost ve výběru tvaru, ale fantazii se nesmí povolit uzda příliš, aby nebylo upozaděno bezpečí. |
Úpravu schodiště potřebují děti i senioři
Schody jsou nejrizikovější částí domu pro dvě věkové skupiny. Problémy nadělají seniorům a také dětem. Eliminovat riziko úrazů jde ale jen částečně, hlavní musí být opatrnost.
Nejmenší děti zastaví vrátka, která je ale potřeba pečlivě uzavírat. Stupně schodů je vhodné vybavit lištami, které neumožní dítěti propadnout mezi stupni.
Na dřevo se využívá protiskluzový lak a přídavná madla.
Bezbariérový dům
Žádné schody, maximální přizpůsobení prostoru a všechno po ruce. Takové bydlení neocení jen hendikepovaní, ale i staří lidé, kterým dájí zabrat třeba jen malá nerovnost v terénu. I když to třeba není dlouho, co schody vyšly bez potíží, s věkem to jde prostě hůř.
Schody sice vypadají dobře, ale někdy mohou být nepřekonatelnou překážkou. Pokud už musí být plocha vyvýšená, pak se pro přístup volí mírně svažitá plošina se zábradlím.
Bez bariér musí být i místnosti v domě, zejména kuchyň a koupelna.
Schody do patra nebo do sklepa projdete několikrát za den. Bezpečnost tak musí být prioritou. Ne vždy jde ale současně s estetikou. Naštěstí téměř každé schody jde upravit tak, aby se po nich dobře chodilo a riziko pádu bylo minimální. Vybudování zábradlí nebo úprava povrchu schodů se dají provést i dodatečně, náklady nejsou nijak vysoké a obojí usnadní pohyb nahoru i dolů.
Změnit pořadí komentářů
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:
- Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
- Porovnání monolitických a prefabrikovaných železobetonových stropů
- Typy stropních konstrukcí: dřevěné, železobetonové a ocelové stropy
- Jaký je rozdíl mezi MDF a HDF deskami: jejich vlastnosti a možnosti využití
- Máte podlahové topení? Výběr typu podlahové krytiny nepodceňujte

Co nás v letošním roce čeká na hypotečním trhu?
Celým světem hýbe další vlna koronavirové pandemie, která hypotečním trhem značně zahýbala. Ani ti největší… ...

Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění
Už jste někdy přemýšleli, jak snížit náklady na vytápění? Pokud ano, pak jste se jistě setkali s problematikou tzv.… ...

V době tabletů a mobilů je čím dál tím těžší dostat děti ven. Pokud už se to náhodou povede, výsledkem je jen to,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
Nezvažujte pouze aktuální stav Samotný úmysl nebo plán, který vás ke koupi pozemku motivuje, rozhoduje o tom, které z… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Režná taška, engoba či glazura: povrchové úpravy pálených tašek
Pálené tašky patří mezi nejoblíbenější typ střešních krytin. Vyznačují se vysokou pevností, jednoduchou pokládkou,… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Jak zařídit dětský pokoj? Pracujte chytře s prostorem, barvami i kreativními doplňky
Zařídit dětský pokoj není žádná legrace. Dítěti chcete dopřát nejen prostor na hraní, ale také klidné místo pro… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...