G+

 

 

Využijte biomasu jako ekopalivo pro automatické kotle


Kotle na pelety - vytápění ekologickým způsobem_Fotolia_7355896_XS

Vytápět s co nejnižšími náklady a přesto účinně. Automatické kotle na tuhá paliva splňují oba požadavky, a tak není divu, že se stávají častou alternativou k vytápění plynem. Potřebná paliva jsou dnes už snadno dostupná a díky automatizaci se o přikládání nemusíte starat několikrát denně, protože kotle se zásobníkem stačí kontrolovat třeba jen jednou za tři dny.

Jaké palivo zvolit, aby kromě vysoké výhřevnosti zbytečně nezatěžovali životní prostředí? Z biomasy se nejčastěji používají dřevěné pelety, agropelety nebo štěpka. Pod názvem biopalivo si tedy nemusíte představovat nic hrozivého. Některé kotle si dokáží poradit i se střídáním paliv, proto se podívejte na výhody a nevýhody jednotlivých druhů.

Biomasa rostlinná i živočišná

Jedná se o jakoukoliv hmotu z organického materiálu – živočišného i rostlinného. Je to vlastně odpad zemědělské výroby, dřevní odpad, ale také o exkrementy užitkových zvířat nebo odpad při výrobě potravin. Jakkoliv se to může zdát nevhodné pro vytápění, pak vězte, že výhřevná schopnost zaslouží jedničku. 

Jako biomasa se ale rozumí i po staletí používané dřevo. Dále lze použít i kůru, piliny nebo štěpku. Aby bylo používání snadné a co nejpohodlnější, suroviny se zpracovávají do formy pelet, jež se následně sypou do zásobníku kotle. Jedná se o drobné kousky připomínající krmivo pro psy a kočky - drobné špalíčky prochází vysokotlakým lisováním dřevěného odpadu.

Výhody biomasy:

  • obnovitelný zdroj energie: přírodní zdroje nejsou nevyčerpatelné, a tak je třeba zaměřit se i na obnovitelné zdroje. Právě biomasa splňuje podmínku obnovitelnosti, a proto se považuje za palivo budoucnosti.
  • nezvyšuje hodnotu emisí: skleníkové plyny znamenají pro naši planetu ohrožení v podobě přehřívání jejího povrchu. Je důležité jejich hodnotu nezvyšovat. Právě toto biomasa splňuje, navíc při jejím spalování vzniká popel, jenž lze vrátit do přírody a dále jej použít jako hnojivo.
  • příznivá cena: na rozdíl od fosilních paliv je cena poměrně stabilní. Často jsou navíc výrobci lokální, což znamená snadnou dostupnost a podporu místních podnikatelů

5146818998_463f51f095_flickr 

Nevýhody biomasy: 

  • výhřevnost u starších domů: v nízkoenergetických domech tento problém řešit nemusí, avšak u starších domů se někdy lze potýkat s nízkou výhřevností biomasy.
  • náročnost na prostor: množství paliva je potřeba uschovat na místě, kde není vysoká vlhkost. Ta totiž nejvíce ovlivňuje kvalitu. Navíc i samotný kotel na biomasu je o něco větší, než je běžné.

Pro ty, kdo se chtějí chovat ekologicky, je automatický kotel na biopaliva jasnou volbou. Vysoká pořizovací cena kotle však bývá často důvodem, proč je pro dům zvolena jiná forma vytápění. Se státními dotacemi bývá cena už příznivější, ovšem i tak je třeba zvážit všechna pro a proti.

publikováno: 12. 10. 2012
přečteno: 557×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...