Zádveří aneb užitečnost vestibulu


vestibul

Zádveří se bourá stejně často, jak je vystavováno. Možná zbytečnost, protože stejnou úlohu víceméně splní předsíň - ta však nedokáže zabránit úniku tepla, což je problém zejména ve starších domech. Přechod mezi exteriérem a vnitřní částí domu je důležitý: představuje jakousi brzdu pro teplo i nepořádek. Navíc každý prostor je důležitý, protože se dá využít jako šatna nebo místo pro odkládání věcí.

Zádveří se často řeší jako provizorium a je mu věnována minimální pozornost. Přitom je to první část domu, která je vidět a která přivítá návštěvy. Prostor by měl být dostatečně velký a je třeba, aby disponoval kvalitní izolací.

K čemu je dobré zádveří

V první řadě je potřeba uvědomit si, že zádveří není chodba, ani hala, ani předsíň, se kterou se zaměňuje nejčastěji. Narozdíl od závětří, které poutá pozornost i zvenku, je zádveří umístěno za vchodovými dveřmi a v panelových či bytových domech bývá nahrazeno chodbou.

  • odděluje venkovní a vnitřní prostor
  • tepelně izoluje a brání úniku tepla při otevření dveří
  • zamezuje vnášení nešistot do dalšího inetriéru

Ve Spojených státech je trendem vstupovat zvenku rovnou do obytných místností, což možná znáte z amerických filmů či seriálů. Pro nás nezvyklé, tam zcela běžné. Tento trend se však v našich podmínkách příliš nerozmáhá.

Zádveří budované dodatečně

V některých domech je vybudováno rovnou při stavbě, není však problém zbudovat jej jako přístavek.vestibul 2

Při jeho stavbě je potřeba zohlednit základní ergonomické potřeby člověka, kupříkladu nejen prostor pro samotného člověka, ale také pro případná zavazadla. Pro pohodlné obutí a oblečení kabátu je potřeba více, než metr. Zohlednit se musí i prostor pro otevření skříně nebo to, co zabere botník.
V zádveří by se neměly objevovat zbytečnosti – ať v případě konstrukce, tak ohledně vybavení. Botník, věšák, vysoké zrcadlo; skříň na bundy (pro úsporu místa s posuvnými dveřmi), botník, poličky na deštníky, čepice a klobouky a věšáky na klíče. Pro dámy jsou praktické pořadače na šátky, které se však dají zavěsit na dveře skříně.

Odstranění zádveří: Ne vždy se ale zádveří setká s úspěchem a hlavně při rekonstrukcích může přijít na program dne jejich odstranění. Zádveří podléhá povolení stavebního úřadu, protože mění vzhled stavby a zasahuje do jeho konstrukce.

Aby zádveří plnilo svůj účel na 100%, je potřeba vyřešit jeho tepelnou izolaci. Zateplovat lze i dodatečně. Vhodnější je zateplovat zvenčí, jednak proto, aby se zbytečně neubíral proto, jednak i kvůli rosnému bodu a promrzání. Svou roli hraje také to, jestli se v zádveří topí – pokud ne, rozhodně stojí za zvážení i pořízení kvalitnějších dveří mezi zádveří a další místnost.

Titulní foto: pinterest

publikováno: 30. 11. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.