G+

 

 

Zádveří aneb užitečnost vestibulu


vestibul

Zádveří se bourá stejně často, jak je vystavováno. Možná zbytečnost, protože stejnou úlohu víceméně splní předsíň - ta však nedokáže zabránit úniku tepla, což je problém zejména ve starších domech. Přechod mezi exteriérem a vnitřní částí domu je důležitý: představuje jakousi brzdu pro teplo i nepořádek. Navíc každý prostor je důležitý, protože se dá využít jako šatna nebo místo pro odkládání věcí.

Zádveří se často řeší jako provizorium a je mu věnována minimální pozornost. Přitom je to první část domu, která je vidět a která přivítá návštěvy. Prostor by měl být dostatečně velký a je třeba, aby disponoval kvalitní izolací.

K čemu je dobré zádveří

V první řadě je potřeba uvědomit si, že zádveří není chodba, ani hala, ani předsíň, se kterou se zaměňuje nejčastěji. Narozdíl od závětří, které poutá pozornost i zvenku, je zádveří umístěno za vchodovými dveřmi a v panelových či bytových domech bývá nahrazeno chodbou.

  • odděluje venkovní a vnitřní prostor
  • tepelně izoluje a brání úniku tepla při otevření dveří
  • zamezuje vnášení nešistot do dalšího inetriéru

Ve Spojených státech je trendem vstupovat zvenku rovnou do obytných místností, což možná znáte z amerických filmů či seriálů. Pro nás nezvyklé, tam zcela běžné. Tento trend se však v našich podmínkách příliš nerozmáhá.

Zádveří budované dodatečně

V některých domech je vybudováno rovnou při stavbě, není však problém zbudovat jej jako přístavek.vestibul 2

Při jeho stavbě je potřeba zohlednit základní ergonomické potřeby člověka, kupříkladu nejen prostor pro samotného člověka, ale také pro případná zavazadla. Pro pohodlné obutí a oblečení kabátu je potřeba více, než metr. Zohlednit se musí i prostor pro otevření skříně nebo to, co zabere botník.
V zádveří by se neměly objevovat zbytečnosti – ať v případě konstrukce, tak ohledně vybavení. Botník, věšák, vysoké zrcadlo; skříň na bundy (pro úsporu místa s posuvnými dveřmi), botník, poličky na deštníky, čepice a klobouky a věšáky na klíče. Pro dámy jsou praktické pořadače na šátky, které se však dají zavěsit na dveře skříně.

Odstranění zádveří: Ne vždy se ale zádveří setká s úspěchem a hlavně při rekonstrukcích může přijít na program dne jejich odstranění. Zádveří podléhá povolení stavebního úřadu, protože mění vzhled stavby a zasahuje do jeho konstrukce.

Aby zádveří plnilo svůj účel na 100%, je potřeba vyřešit jeho tepelnou izolaci. Zateplovat lze i dodatečně. Vhodnější je zateplovat zvenčí, jednak proto, aby se zbytečně neubíral proto, jednak i kvůli rosnému bodu a promrzání. Svou roli hraje také to, jestli se v zádveří topí – pokud ne, rozhodně stojí za zvážení i pořízení kvalitnějších dveří mezi zádveří a další místnost.

Titulní foto: pinterest

publikováno: 30. 11. 2013
přečteno: 2460×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...