Zahrada v zimě: končící únor znamená prořezávání stromků a předpěstovávání


125718909_2a3d42ca1d

I když pranostiky praví jinak, v únoru se už dají na zahrádkách pozorovat změny a některé signály dávají tušit přicházející vyšší teploty blížící se jaro. Přes sníh se derou na světlo sněženky, a právě to by mělo být jasným znamením – je tady totiž správný čas na prořezání stromků. Na zahrádkách je ale potřeba udělat i další drobné úkony, ovšem jen v teplejších oblastech.

 

Prořezání stromků se týká jak jádrovin a bobulovin, tak okrasných stromů a keřů. V prvním případě jde o to, aby se stromky omladili, ve druhém případě jde pak o vzhled, který je neméně důležitý, i když máte okrasné dřeviny jen z ryze praktických důvodů.

Zahrada v zimě nabrala síly

I když na většině území najdete zahrady pokryté sněhem, vezměte teplé oblečení a vyrazte na zahrádku. První stromy, které potřebují provést omlazovací nebo alespoň prosvětlovací řez jsou jádroviny a bobuloviny ((zbylé postačí prořezat až v dubnu č květnu). U obou se snaha v chladných měsících projeví na kvalitnější sklizni.
Pokud nejsou mrazy, hodí se použít postřik proti mšicím na letorosty, kde se mohou nacházet jejich vajíčka. Výrazně to ulehčí zahradám, kde bývá problém s jejich vysokým výskytem.
Jakmile přestane teplota padat pod nulu, přišel čas na postřik broskvoní proti kadeřavosti.

Co dělat dále:

  • může se začít s hnojením; vhodné je hnojit pole, kam máte v plánu zasadit brambory
  • jahody přikryjte fólií s drobnými otvory. S pozdějším příchodem teplého počasí je pak nezapomeňte odkrýt, aby mohly být opyleny. Jejich sklizeň tak urychlíte.
  • nejvyšší čas je také pro řez vinné révy, která ještě není v plné míze
  • před prvními slunečními paprsky je dobré chránit kůru stromů, aby nepoprskala. Zabránite tomu nátěrem bílou barvou, případně omotáním jakýmkoliv prodyšným materiálem.
  • koncem měsíce můžete do skleníků, pařenišť a fóliovníků sadit ředkvičky

Okrasné zahrádky: trávník po ziměFotolia_30884217_XS

Trávník bývá pýchou předzahrádek i dvorků, proto na něj dávejte pozor i v zimě. Na promrzlou plochu není vhodné vstupovat, neboť se takto zmrzlá tráva ničí a na jaře se objevují holé „fleky“. Ty je pak potřeba znovu podsadit. Pokud máte trávník v dobré kondici a půda pomalu rozmrzá, můžete jej poprvé lehce přihnojit. 

Co se děje na okrasných zahrádkách:

  • kromě sněženek lze spatřit taolín zimní, šafrán nebo krokusy (ideální je pro ně stav, že jsou vysazeny po skupinkách)
  • po zimě se objevují nemocné nebo odumřelé rostlinky, jež je potřeba odstranit i s kořeny
  • abyste byli připraveni, můžete si začít předpěstovávat květiny, ovoce i zeleninu, a také nezapomeňte větrat uskladněné cibulky

Pozor si ale dávejte na to, abyste nic zbytečně neuspěchali. To se týká především omlazovacího řezu a prosvětlení dřevin. Samo o sobě je to poměrně odborná práce, proto si vždy zjistěte dostatek informací a odpovídající nářadí. Jakmile se začnete připravovat na jaro, začne se přibližovat mílovými kroky!

publikováno: 18. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.