Zahradní kuchyně může být plnohodnotným kuchařským zázemím


kuch

Dobře a prakticky zařízená zahradní kuchyně umí v letním období plně nahradit tu běžnou. Příprava jídla na čerstvém vzduchu je mnohem příjemnější, stejně jako jeho konzumace. Máte-li na zahradě nevyužitý kout, pak se vybudování venkovního kuchařského zázemí přímo nabízí. V tomto článku vám poradíme, co by zde určitě nemělo chybět a na co při zařizování nezapomenout.

Venkovní kuchyni si snad ani nelze představit bez kvalitního grilu, krbu nebo udírny. Tu si dokonce můžete postavit sami podle návodu, který naleznete v článku „Domácí udírna je ozdobou zahrady, postavit si ji můžete sami“. Před samotným zařizováním se však nejprve musíte rozhodnout, zda bude zahradní kuchyně zastřešená, nebo ne. To totiž výrazně ovlivňuje možnosti jejího využívání.

Zastřešená, nebo nezastřešená zahradní kuchyně?

Jestliže nechcete do vybudování venkovní kuchyně příliš investovat, zvolíte asi to nejjednodušší možné řešení, a tím je nezastřešená varianta. Pokud ovšem plánujete pobývat venku i ve chvílích, kdy prší, pak bude vhodnější ji zastřešit. V takovém případě se při přípravě jídla ochráníte i před intenzivními slunečními paprsky. Jestliže hodláte kuchyni zařídit v místě pergoly z dřevěné konstrukce, pak zastřešení bude znamenat pouze nutnost vybrat vhodný materiál, nejčastěji se využívají plastové (polykarbonátové) desky a samozřejmě klasické tašky, které ovšem potřebují složitější možnost ukotvení. Střechu můžete volit i mobilní, tedy takovou, kterou v případě potřeby složíte či rozložíte. Pokud budete zahradní kuchyni budovat na terase, pak se inspirujte článkem „Zastřešení terasy umožní užívat si příjemné venkovní posezení po celý rok“, ve kterém naleznete doporučení, jak je možné opatřit střechou toto oblíbené místo u domu.

6461971735_d274d36ac7

Co venkovní kuchyně nesmí postrádat?

O tom, jaká bude konečná podoba zahradní kuchyně, rozhodujete vy s ohledem na nároky, které máte na běžnou kuchyni uvnitř domu. Preferujete velkou pracovní plochu? Potřebujete hodně poliček? Dopřejte si zázemí, ve kterém se budete cítit dobře. Vaše spokojené pocity se ve výsledku projeví i v pokrmu, který budete venku připravovat. Pokud máte dostatek finančních prostředků, můžete si pořídit již hotové řešení zahradní kuchyně. Na trhu jsou totiž k dostání kompletní outdoorové kuchyně, počítejte však s tím, že zpravidla to bude znamenat ochudit domácí rozpočet o několik desítek tisíc korun.

V zásadě je možné základní požadavky na vybavení zahradní kuchyně shrnout do následujících bodů. Co v ní tedy nesmí chybět?

  • pracovní plocha na přípravu
  • úložné prostory na nádobí a další pro vaření nezbytné předměty
  • zdroj k vaření = gril či krb (i kombinované varianty)
  • přívod vody + dřez

6792163873_5aed3000ed

Důležité je, aby materiály používané venku byly k tomuto účelu určené, především musí odolávat vlhkosti. U skříněk a ploch tak volte nerezové provedení, případně masivní dřevo, které bude opatřeno povrchovou úpravou, díky níž bude schopno odolávat všem rozmarům počasí. Co se týče zdroje vaření, gril je dostupnější možností, ovšem krb poskytuje i teplo při chladnějším počasí. Kompromisem mohou být kombinované varianty. Máte-li pozemek velký a k domu to ze zahradní kuchyně máte daleko, doporučuje se pořídit si malou venkovní lednici, případně chladicí box.

Hotové řešení: zahraní kuchyně na klíč

Na řádcích výše už bylo zmíněno, že kuchyni umístěnou venku si můžete nechat vybudovat na míru. Ve výsledku tak získáte luxusní zázemí, kde nechybí všechny důležité spotřebiče, samozřejmě v úpravě, která umožňuje jejich venkovní využití. Povětšinou se volí zabudované varianty, aby výsledná zahradní kuchyně byla kompaktním celkem, kde vše do sebe zapadá. Podle typu lze takto řešenou kuchyni umístit do altánu, pod pergolu, k jedné zdi domu nebo jen samovolně do prostoru zahrady. Firmy, které takové kuchyně dodávají, se posléze postarají i o její zakomponování do exteriéru postavením příček a obezdívek, z cihel, kamene či například ze dřeva. Výjimečné nejsou ani kombinace různých materiálů, oblíbené je například sklo s nerezem. Stejně jako uvnitř domu, i venku můžete mít kuchyni ostrůvkovou, do tvaru písmene „L“ nebo „U“, případně zcela atypických dispozic. Pokud si však na příliš originální řešení nepotrpíte, zahradní kuchyně na klíč může být zcela jednoduchá, tedy bude sestávat z kuchyňské linky a několika málo nezbytností, jako je dřez, pracovní plocha a varné centrum.

Obdobně jako v interiéru, i venku lze vytvářet různě promyšlená a kvalitní zázemí. Zahradní kuchyni si můžete ze starších kousků nábytku v odpovídajícím místě vytvořit již během jednoho odpoledne. V opačném případě ji můžete budovat i týdny. Zvláště, budete-li chtít, aby v ní byly jednotlivé zóny odděleny například přepažením z cihel apod. Ať už však výsledek bude vyvedený do detailu, nebo pouze provizorním menším rozšířením stávající vnitřní kuchyně, můžete se těšit na to, že pobyt na zahradě se zase stane o něco příjemnějším.

 

publikováno: 18. 5. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.